Pomoc Ukrajině ani po roce války nekončí

0

V pátek 24. února uplyne rok od doby, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Tím začal vojenský konflikt, který připravil o životy nespočet civilistů, poničil mnoho ukrajinských měst a vyhnal miliony lidí z jejich domovů. Liberecký kraj prchajícím z Ukrajiny účinně pomáhal. Tím, že reagoval pružně a rychle, otevřel již 1. března 2022 jako první Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině Libereckého kraje (KACPU LK). Od počátku konfliktu centrem prošlo bezmála 20 tisíc uprchlíků. Ubytování zajistil kraj ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje téměř osm tisíc lidí. Kraj také poskytoval častou a potřebnou humanitární pomoc přímo v oblasti na Ukrajině, Vinnycké oblasti, se kterou dlouhodobě spolupracuje.

„Od začátku války na Ukrajině jsme v našem uprchlickém centru přijali na dvacet tisíc uprchlíků. I přesto, že osob, které přicházejí do centra, ubývá, nehodláme ho nyní zavírat. Považuji za lidské a správné i nadále pomáhat uprchlíkům v jejich nelehkých začátcích v cizí zemi. Nyní KACPU funguje v režimu pondělí, středa, pátek od 8.00 do 16.00 hodin a stejně bude fungovat i po 1. březnu 2023,“ uvedl hejtman kraje Martin Půta.

Liberecký kraj také před rokem založil transparentní bankovní účet pro pomoc Ukrajině, na kterém prozatím vybral zhruba 336 tisíc korun. Z toho za 251 tisíc korun nakoupil zdravotní a kompenzační pomůcky osobám z Ukrajiny s udělenou dočasnou ochranou. Jedná se o dva invalidní vozíky, chodítka, ortopedickou obuv, naslouchátko, kompenzační pomůcky pro nevidomého či speciální pomůcky pro děti s autismem. V současné době připravuje Liberecký kraj nákup obdobných pomůcek za zbývajících 85 tisíc korun. „Vyslali jsme v roce 2022 na Ukrajinu také 12 kamionů ze stanice libereckých a jabloneckých hasičů. Celkem v nich bylo 360 palet s humanitární pomocí,“ doplnil výčet krajské pomoci Ukrajině hejtman Půta.

Liberecký kraj stojí na straně Ukrajiny i důležitými symbolickými gesty. Proto kraj podporuje konání akce před libereckou radnicí, kde se v pátek 24. února uskuteční od 17.00 hodin Modlitba za Ukrajinu. Odslouží ji kněz Radek Jurnečka z litoměřické diecéze působící v Liberci, promluví kněz Ivan Semotyuk z liberecké Řeckokatolické diecéze, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, primátor statutárního města Liberec Jaroslav Zámečník a rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina, zúčastní se i primátor statutárního města Jablonec nad Nisou Miloš Vele. Vystoupí pěvec Andrij Shkurhan držitel medaile Za zásluhy v kultuře na Ukrajině a čestného titulu Zasloužilý Umělec Ukrajiny.
Radnice v Liberci bude až do neděle nasvícena do barev ukrajinské vlajky. U příležitosti akce Modlitba za Ukrajinu bude od pátku 24. února 16.00 hodin až do konce tohoto víkendu svítit modro-žlutě také logo Libereckého kraje na budově krajského úřadu.
(Zdroj: Filip Trdla, tiskový mluvčí Libereckého kraje)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.