Policisté turnovského obvodního oddělení a městští strážníci vstoupili v předposledním dubnovém týdnu do další etapy spolupráce. Podstatná část města s těmi nejexponovanějšími místy, jako jsou náměstí, Hluboká ulice, Nádražní a Palackého ulice, ale i městský stadion, park u letního kina či křižovatka u gymnázia jsou pod dohledem kamer městské policie. Nyní byl tento systém díky optickému kabelu napojen také na pracoviště státní policie. „Slibujeme si od toho větší součinnost při kontrole běžného života ve městě, ale hlavně při dopravních nehodách či kriminálních činech. Obě policie mají tak k dispozici důležitý nástroj, který prohloubí jejich spolupráci. Je to trend do budoucna,“ konstatoval Vladimír Libnar z libereckého krajského ředitelství Policie ČR.
Vedoucí územního odboru Policie ČR Semily Libor Nižník připomněl, že turnovské oddělení prošlo v nedávné době poměrně rozsáhlou rekonstrukcí. Jsou zde nová okna, která snižují energetickou náročnost budovy, zcela přestavěna byla vstupní část, kde je „recepce“ pro návštěvníky, je tu nové sociální zařízení, výslechová místnost, vstup do objektu je bezbariérový. Jak dodal, díky instalaci nového optického kabelu mají nyní obě turnovské policie k dispozici v podobě sdíleného kamerového systému velmi rychlou možnost vzájemné součinnosti a zlepší se již tak dobrá spolupráce obou bezpečnostních složek ve městě.
Na této úrovni v Libereckém kraji spolupracují kromě Turnova policisté a strážníci v Liberci a v České Lípě, rozvinutá je spolupráce i v dalších městech, jako jsou Nový Bor, Hrádek nad Nisou či Jilemnice. „Jsme rádi, že vzájemná spolupráce dobře funguje. Uspěli jsme v těchto dnech s žádostí na ministerstvu vnitra o rozšíření kamerového systému, takže v tomto roce k těm stávajícím přibude další plnohodnotná kamera, která umožňuje různé náklony i vysoký stupeň přiblížení,“ řekl starosta města Tomáš Hocke. Nová kamera má být instalována na rohu ulice Palackého a Trávnic.
Vedoucí turnovského oddělení Milan Drahoňovský přítomné pozval k prohlídce budovy, a tak i přítomní novináři mohli vidět prostory, které normálně k vidění nejsou. Jsou to především policejní cely a jejich vybavení, vybavení místností pro výslechy i pro eskort pachatelů trestných činů. „Ročně omezíme na svobodě přímo v Turnově sto až sto dvacet lidí, v průměru jsou to jedna až dvě osoby týdně. V policejní cele můžeme podezřelého držet až 72 hodin,“ přiblížil Drahoňovský.