Policisté uzavřeli vyšetřování loňského požáru v Jutě

0

Loňský říjnový požár ve firmě JUTA patřil k největším, který Turnov v posledních desetiletích zažil (ZDE), srovnatelný je snad pouze s požárem ve firmě AGBA na Vesecku v prosinci 2015.

Požár, který vznikl v turnovském závodu firmy Juta večer 10. října před 22. hodinou, ochromil celé město. Plameny z podniku, který sídlí u Jizery v Palackého ulici, šlehaly do velké výše, lidé na sociálních sítích sdíleli snímky, ze kterých vyplývá, že požár byl viditelný i z Hruštice. Ohněm byla zachvácena hala o rozměrech zhruba 20 x 100 metrů. Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň požárního poplachu. Po půlnoci na místě zasahovalo 25 jednotek hasičů z celého regionu. Podle mluvčí hasičů se zaměstnanci firmy stihli z areálu evakuovat před jejich příjezdem, nikdo nebyl zraněn. Město pro stovku zasahující hasičů muselo sehnat občerstvení, což je jedna z povinností obce, na jejíž území probíhá podobný zásah. Ještě dopoledne 11. října byla dohašována jednotlivá menší ohniska.

Snímek výrobní haly je z května 2022

První tiskovou zprávu z vyšetřování této události vydala Policie ČR 13. října 2023: Na základě dosud provedeného šetření můžeme konstatovat, že ohnisko vzniku požáru bylo ve výrobní hale v místě, kde byl zaparkovaný vysokozdvižný vozík. Příčina vzniku požáru je ovšem stále předmětem probíhajícího šetření, v rámci kterého jsme zadali zpracování několika znaleckých posudků. V tuto chvíli tedy nemůžeme stále vyloučit žádnou z možných příčin – technickou závadu, nedbalost a úmysl.

V tiskové zprávě vydané v úterý 21. května 2024 Dagmar Sochorovou, tiskovou mluvčí KŘP Libereckého kraje, je uvedeno: Trestní věc podezření ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti v případu požáru ve výrobní hale podniku v Turnově, ke kterému došlo 11. října loňského roku, komisař z Oddělení obecné kriminality v Semilech odložil, neboť ve věci nejde o podezření ze spáchání trestného činu a není na místě věc vyřídit jinak. Jako příčina uvedeného požáru byla zjištěna provozně technická závada ve vysokozdvižném vozíku. Výše způsobené škody je zhruba 160 milionů korun.

Snímek z 21. října 2023

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.