Ve druhé polovině února byly postupně ve všech pěti městech, kterých se týká projekt Čistá Jizera I a II, podepsány smlouvy s dodavatelskými firmami. Akce tak vstupuje do další etapy, vlastní stavební práce budou podle všeho zahájeny už 14. dubna ve všech městech současně. „Nyní nám zbývá poslední krok, a tím je dohoda všech pěti měst na přijetí podmínek úvěru,“ uvedl předseda Vodohospodářského sdružení Turnov Milan Hejduk. Schválit přijetí úvěru včetně podmínek stanovených bankou musí rada VHS, kterou tvoří zástupci obcí, do počátku dubna.
„Získání úvěru bylo v současné ekonomické krizi velmi náročné, na první výzvu, kterou jsme podali vloni na podzim, dokonce žádná banka nereagovala, ve druhé výzvě jsme zmírnili některé podmínky a máme dvě dobré nabídky, z nichž tu lepší podala Česká spořitelna,“ přiblížil Hejduk. Úvěr si vezme VHS společně pro všechna města v přibližné výši 300 mil. Kč, délka splatnosti je 17 let, úroková míra činí 4,6 %. Přijetí úvěru znamená v jednotlivých městech do budoucna omezení některých investic, resp. souhlas banky s jejich realizací, proto města v současné době zvažují v úvahu připadající rizika. „Překonali jsme již mnohá úskalí, nabídka úvěru od České spořitelny je nejlepší možná, věřím, že města a městská zastupitelstva budou s podmínkami souhlasit a my budeme moci v polovině dubna začít stavět,“ dodal Hejduk.
VHS Turnov na akce Čistá Jizera I (Turnov, Semily, Jilemnice) a Čistá Jizera II (Rokytnice nad Jizerou, Lomnice nad Popelkou) získalo ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) celkem 540 milionů korun, což je největší dotace, která kdy do Pojizeří přišla. I tak budou muset ještě nemalé prostředky přidat jednotlivá města ze svých rozpočtů. Po dohodě starostů a po doplnění stavebních úprav dalších komunikací do projektu činí předpokládaná spoluúčast v Turnově 79 mil. Kč, v Semilech 59 mil. Kč, v Lomnici nad Popelkou 61 mil. Kč, v Jilemnici 17 mil. Kč a v Rokytnici nad Jizerou 38 mil. Kč. Na území okresu Semily projekt Čistá Jizera zahrnuje celkem 73 kilometrů nových kanalizací a zhruba 11 kilometrů vodovodů. Nově bude na kanalizaci napojeno 2500 nemovitostí.
Časový rozsah prací je stejný – až na Jilemnici – ve všech městech: zahájení 14. dubna 2009, ukončení 30. září 2011 (v Jilemnici 30. září 2010). Pojizeří bude s největší pravděpodobností prvním regionem v České republice, kde práce na výstavbě a opravě kanalizačních a vodovodních řadů začnou. Podle informací SFŽP bylo v tomto kole výzvy operačního programu Evropské unie rozděleno celkem 13,5 miliardy korun mezi 175 projektů. Rychlost realizace výběrových řízení ze strany VHS a technická připravenost v jednotlivých městech okresu Semily vyvolaly dostatečný zájem stavebních firem a v konečném důsledku jen podtrhují zmíněné republikové prvenství.
V Turnově byla smlouva mezi městem, VHS a dodavatelskou firmou podepsána v úterý 24. února. Za město ji podepsala starostka Hana Maierová, za stavební firmu SSŽ Ústí nad Labem, a. s., Jaromír Pešek, ředitel odštěpného závodu oblast Čechy-západ, a za VHS Turnov Milan Hejduk.
V Turnově jde v rámci projektu Čistá Jizera o nejrozsáhlejší stavbu v objemu 248,5 mil. Kč bez DPH. Bude zde položena nová kanalizace v délce více než 15 kilometrů, dalších 11 km kanalizace bude rekonstruováno. Celkově se rekonstrukce dotkne asi 575 přípojek (zhruba 2800 obyvatel), nových přípojek vznikne 515 (přibližně 1940 lidí).
„Až dosud jsme si mysleli, že největší investiční částkou všech dob v Turnově budou peníze na Střelnici, projekt Čistá Jizera ale představuje investici v dvojnásobné výši. Je to nejvyšší jednorázová suma peněz, která do města přijde v celé jeho historii,“ shrnula starostka Hana Maierová. Podle ní obyvatele města čekají tři roky stavebního ruchu a složité objížďky, nejhorší situace ale nastane, až se bude pracovat v ulici 5. května. Odměnou všem pak budou nové vozovky, chodníky, osvětlení, kanalizace v nových bytových zónách ad.
„V Turnově jde co do rozsahu o největší akci za poslední desítky let. Největším úskalím bude zvládnutí rekonstrukce ulice 5. května, která je hlavní dopravní tepnou ve směru na Semily. Díky Evropské unii ale novou kanalizaci přivedeme také do okrajových částí města, kam by se za normálních okolností nikdy nedostala,“ přiblížil Milan Hejduk.
„Samozřejmě, že uděláme všechno pro to, abychom každodenní život lidí ve městě omezili co nejméně, ale očekáváme i pochopení. Ta obrovská investice bude sloužit všem občanům Turnova,“ uvedl Jaromír Pešek z firmy SSŽ.
(Na videoreportáže z podpisu smluv v pěti městech okresu Semily se můžete podívat na www.videofiser.eu/vhs )