Podle krajského soudu má rod Walderode nárok na restituci majetku, město Turnov se odvolá

0

(Aktualizováno)
Cesta k třímiliardovému majetku je otevřená. Krajský soud v Hradci Králové zamítl v úterý 18. června odvolání několika organizací, včetně Lesů ČR, Národního památkového ústavu či města Turnov a potvrdil rozhodnutí okresního soudu v Semilech ze září 2017, že se Karel des Fours Walderode nedopustil zrady na českém národě, a byl tak oprávněn restituovat zabavený majetek. Jeho vydání se domáhá Johanna Kammerlanderová, vdova po Karlovi des Fours Walderode.
Dědička posledního majitele žádá vydání pozemků, lesů a nemovitostí. Státu hrozí nemalé restituční náhrady a ztráta renesančního klenotu – zámku Hrubý Rohozec s veškerým mobiliářem. Majetky byly rodu odňaty po druhé světové válce na základě Benešových dekretů.
Soud v Semilech by měl pokračovat projednáváním vrácení jednotlivých pozemků. Těch je asi 1400.
Restituční kauza se táhne už od konce 90. let.
Jak na tuto novou skutečnost reaguje město Turnov? „Případné navracení majetku by se z pohledu města Turnov týkalo především části pozemků v průmyslové zóně na Vesecku, v katastrálním území Daliměřic a Malého Rohozce. V každém případě využijeme všech opravných prostředků a proti rozhodnutí soudu využijeme mimořádného prostředku, a to dovolání k Nejvyššímu soudu. Jsme zavázání ochranou majetku města. Je smutné, že justice o celém sporu rozhoduje 27 let. Z pohledu svědků období 2. světové války, doby těsně po ní a i vůči panu doktorovi Karlu Des Four Walderode to není fér,“ uvedl starosta Tomáš Hocke.
(TvA s využitím serveru Novinky.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.