Okres Turnov? Spíše ne

1

To téma se opakovaně objevuje od roku 1960, když Turnov ztratil statut okresního města. Čas od času se vynoří možnost návratu okresních institucí, resp. návrat sídla okresu. Jednou už to bylo na spadnutí, když vláda málem schválila dva nové okresy: Turnov a Uherský Brod. Naposledy bylo téma hodně skloňováno přesně před rokem, kdy se uskutečnilo jednání zástupců obcí s hejtmanem Půtou na Střelnici (ZDE). Turnov má totiž svá specifika, některé obce jeho správního obvodu byly dříve součástí okresů Liberec a Jablonec nad Nisou a obyvatelům obcí na sever od města z toho dodnes vznikají problémy, kdy musejí své věci řešit v několika různých městech. Proto se před rokem zdálo nanejvýš logické, podpořit vznik nového okresu Turnov.
Zástupci ministerstva vnitra na jednání na Střelnici před rokem předložili přítomným účastníkům tři možné varianty řešení:
1. varianta – vznik samostatného okresu Turnov
2. varianta – ORP Turnov přičlenit k okresu Liberec
3. varianta – ORP Turnov zmenšit o okrajové obce a přičlenit je k okresu Semily nebo okresu Liberec
Nyní je tu nová informace, a sice, že 27. února vláda rozhodla ORP Turnov přičlenit k okresu Liberec. Je to již definitivní? Těžko říct. Zatím se jedná o záměr. Nový zákon o územně správním členění může vznikat měsíce, ale spíše roky, a bude připomínkován.

Sdílet

Autor článku

1 komentář

  1. Nemyslím si, že by byl zapotřebí ještě další stupeň územně-správního rozčlenění státu. Stále tvrdím, že ani to krajské uspořádání neodpovídá reálným potřebám lidí. A to opomíjím region Českého ráje, který je vždycky „rozkrájen“ tak nesmyslně, že neumožňuje vytvoření potřebné představy o budoucnosti. Když se zeptáte obyvatele nějaké obce na turnovsku kde leží ta obec, ve které žije, pravděpodobně vám odpoví, že v Českém ráji a ne že žije v LbK. A to už vůbec nemluvím o lidech z obcí ORP Mnichovo Hradiště ad. Těm asi taky zavedení okresů nepomůže! Také mi není jasné, zda se navrhované okresní uspořádáni bude týkat jen státní správy, nebo zda vznikne další stupeň samosprávy. Marně pátrám po nějakém pramenu, odkud by se člověk dověděl víc.

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.