Od července nastanou změny ve vydávání dokladů

0

Městský úřad Turnov informuje o změnách ve vydávání občanských průkazů a cestovních dokladů, které budou platné od 1. července 2018.

ZMĚNA V AGENDĚ CESTOVNÍCH DOKLADŮ
Od 1. července 2018 dochází ke změnám ve vydávání cestovních pasů. Občan může požádat o vydání cestovního pasu ve dvou zkrácených lhůtách, a to v pracovních dnech do 24 hodin nebo do pěti pracovních dnů. Občan může žádost o vydání cestovního pasu podat ve zkrácených lhůtách u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo na ministerstvu vnitra. Občan také může při podání žádosti o vydání cestovního pasu zadat své telefonní číslo nebo e-mail, na který mu bude zaslána informace o možnosti převzetí vyhotoveného dokladu. Převzetí cestovního dokladu do 24 hodin je možné pouze u Ministerstva vnitra ČR v Praze. Správní poplatek za cestovní doklad do 24 hodin podaný a převzatý u ministerstva vnitra činí 6 tisíc korun a u osob mladších 15 let 2 tisíce korun.
Cestovní pas vydaný do 5 pracovních dnů může občan převzít na ministerstvu vnitra nebo na obecním úřadu obce s rozšířenou působností, u kterého podal žádost o jeho vydání. Správní poplatek za vydání cestovního dokladu ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů činí 3 tisíce korun a v případě osoby mladší 15 let 1 tisíc korun.

ZMĚNA V AGENDĚ OBČANSKÝCH PRŮKAZŮ
Od 1. července 2018 vejde v platnost nařízení, dle kterého budou všechny občanské průkazy se strojově čitelnými údaji vydávány pouze s kontaktním elektronickým čipem. Občan si sám může rozhodnout, zda si čip při převzetí dokladu aktivuje. Aktivace vyžaduje zadání identifikačního osobního kódu a deblokačního osobního kódu, který se skládá ze 4 až 10 číslic. Aktivovaný čip umožní využívání občanského průkazu při vzdálené autentizaci držitele a k přístupu k identifikačním údajům držitele. Dosavadní občanské průkazy bez čipů zůstávají v platnosti, nebude tedy prováděna hromadná výměna dokladů. Lhůta pro vydávání občanských průkazů zůstává 30 dnů, bude však umožněno vydávání občanských průkazů v kratších lhůtách za správní poplatek. V případě, že bude občan žádat o občanský průkaz do 24 hodin, tak zaplatí správní poplatek 1.000 korun a doklad si bude moci vyzvednout pouze u Ministerstva vnitra ČR v Praze. V případě zkrácené lhůty na 5 pracovních dnů se platí správní poplatek 500 korun a doklad si občan vyzvedne na ORP, kde svou žádost podal, nebo přímo u ministerstva vnitra. Občan může při podání žádosti o vydání občanského průkazu zadat své telefonní číslo nebo e-mail, na který mu bude zaslána informace o možnosti převzetí dokladu.
Občanské průkazy bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti jeden měsíc budou vydávány pouze z důvodu voleb. Tzv. rychloobčanka tak nebude vydávaná v případě ztráty, odcizení, poškození či zničení občanského průkazu, jako tomu bylo doposud.

CESTY DO MÍSTA TRVALÉHO BYDLIŠTĚ PRO NOVÝ ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ JSOU MINULOSTÍ
Od 1. července 2018 přichází malá revoluce pro řidiče. Nejen řidičský průkaz si totiž nově vyřídíte na libovolném úřadě obce s rozšířenou působností. Nadále platí, že výměna dokladu, kterému končí platnost, je zdarma a nově s sebou už nemusíte nosit ani papírovou fotografii.
Pokud žijete v Turnově, ale trvalé bydliště máte např. v Praze, nezbylo vám než si vzít den volna a vydat se na úřad. Od 1. července lze vyřídit záležitosti spojené s řidičskými průkazy na nejbližším obecním úřadě obce s rozšířenou působností nebo na takovém, který vám svou lokalitou nejvíce vyhovuje. Celkově to bude na 206 místech v ČR. Turnovský odbor dopravy je pro vás otevřen denně od 8.00 do 12.00 hodin a v úřední dny, pondělí a středu, od 13.00 do 17.00 hodin.
Existují situace, kdy je přesto nezbytné dojet na úřad obce s rozšířenou působností v místě vašeho trvalého bydliště. Mezi ně patří odnětí nebo vrácení řidičského oprávnění, omezení oprávnění atd.

(Zdroj: TZ města Turnov)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.