NOVÉ HODINY NA VĚŽI KAPLIČKY V MAŠOVĚ A ZÁVĚR VÁNOC

0

Nejen závěr vánočních svátků, které plynule přecházejí do novoročních, ale i definitivní tečka za oslavami stého výročí naší republiky. To bylo slavnostní zprovoznění nových hodin ve věži mašovské kapličky odpoledne v sobotu 29. prosince. Jak při slavnostním setkání za přítomnosti asi pěti desítek většinou místních obyvatel uvedla radní Eva Kordová, která v Mašově sama žije, osazení věže kapličky hodinami je završením snah o úpravu zdejší návsi, která začala před čtyřmi lety úpravou celého prostoru, následnou opravou kapličky a svěcením jejího zvonu.

„Hlavní poděkování patří místním hasičům a hlavně zastupiteli Jiřímu Kosovi, který myšlenku hodin ve věži dovedl až do konce. Místní firma Monstranz zhotovila ciferníky. Poděkování zaslouží i všichni další, kteří se na tom podíleli,“ uvedla Kordová.

Kaple P. Marie na mašovské návsi je z roku 1892 (vysvěcena byla v roce 1894), tehdy byla obec samostatná a do jejího obvodu patřilo území od Kadeřavce až po Valdštejnsko. Kaplička byla svědkem všech událostí posledního století, její zvon oznamoval radostné i smutné chvíle. Postupem let chátrala a na její opravu se dostalo až díky iniciativě místních lidí, kteří uspořádali sbírku a posléze se přidalo i město Turnov. Nyní se k pravidelnému polednímu a podvečernímu zvonění přidávají i hodiny. I ty budou místní provázet další desetiletí. Pravidelně se tu konají bohoslužby, letos v létě tu byla první svatba.

Slavnostní uvedení nových hodin do života doprovodil vánoční koncert kvarteta Ad Libitum s hosty. A protože je interiér kapličky poměrně malý, je už tradicí, že je on-line přenášen na velkoplošnou obrazovku venku.

Setkání před kapličkou v Mašově

Večerní pohled na upravenou náves

Sdílet

Autor článku

Comments are closed.

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.