NOVÉ HODINY NA VĚŽI KAPLIČKY V MAŠOVĚ A ZÁVĚR VÁNOC

0

Nejen závěr vánočních svátků, které plynule přecházejí do novoročních, ale i definitivní tečka za oslavami stého výročí naší republiky. To bylo slavnostní zprovoznění nových hodin ve věži mašovské kapličky odpoledne v sobotu 29. prosince. Jak při slavnostním setkání za přítomnosti asi pěti desítek většinou místních obyvatel uvedla radní Eva Kordová, která v Mašově sama žije, osazení věže kapličky hodinami je završením snah o úpravu zdejší návsi, která začala před čtyřmi lety úpravou celého prostoru, následnou opravou kapličky a svěcením jejího zvonu.

„Hlavní poděkování patří místním hasičům a hlavně zastupiteli Jiřímu Kosovi, který myšlenku hodin ve věži dovedl až do konce. Místní firma Monstranz zhotovila ciferníky. Poděkování zaslouží i všichni další, kteří se na tom podíleli,“ uvedla Kordová.

Kaple P. Marie na mašovské návsi je z roku 1892 (vysvěcena byla v roce 1894), tehdy byla obec samostatná a do jejího obvodu patřilo území od Kadeřavce až po Valdštejnsko. Kaplička byla svědkem všech událostí posledního století, její zvon oznamoval radostné i smutné chvíle. Postupem let chátrala a na její opravu se dostalo až díky iniciativě místních lidí, kteří uspořádali sbírku a posléze se přidalo i město Turnov. Nyní se k pravidelnému polednímu a podvečernímu zvonění přidávají i hodiny. I ty budou místní provázet další desetiletí. Pravidelně se tu konají bohoslužby, letos v létě tu byla první svatba.

Slavnostní uvedení nových hodin do života doprovodil vánoční koncert kvarteta Ad Libitum s hosty. A protože je interiér kapličky poměrně malý, je už tradicí, že je on-line přenášen na velkoplošnou obrazovku venku.

Setkání před kapličkou v Mašově

Večerní pohled na upravenou náves

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.