ZÁŘIJOVÉ KULTURNÍ A SPOLEČENSKÉ POZVÁNKY: JARMARK, ŠVESTKOBRANÍ, GYMPLFEST, KAMENÁŘSKÝ DŮM

0

(Nabídka je průběžně doplňována)Prázdniny jsou za námi, máme před sebou nádherný měsíc, kdy se příroda před našima očima začne postupně proměňovat a zářit všemi barvami. Podobně pestrá je i nabídka akcí na Turnovsku. V září ještě doznívá sezona ve Šťastné zemi, v Malé Skále se pokusí založit novou tradici v podobě originálního řemeslného jarmarku, koná se hudební přehlídka Gymplfest, na Střelnici vystoupí písničkářka Radůza, v zahradě muzea bude otevřen Kamenářský dům a na Dlaskově statku bude posvícení; Jiří Urban veřejnosti představí repliku koruny římských císařů…

Čtvrtek 2. září
* ŠOUMEN. Vystoupení místního muzikanta Pavla Homolky. Divadelní bar a Zadní trakt, začátek v 19.30 hodin.

 

Sobota 4. září

n201008311454_vakci_92_010_akcezari* TATOBITY. Tradiční setkání dětí po skončení prázdnin pořádá Občanské sdružení Dědina v Tatobitech v Malířově zahradě: (NA)MALOVANÉ PRÁZDNINY aneb INDIÁNSKÉ LÉTO. Pořadatelé rádi přivítají děti, které přinesou své kresby z prázdnin a obléknou indiánské kostýmy. Vstupné je jakákoliv vlastní kresba nebo malba inspirovaná tématem SVĚTEM KŘÍŽEM KRÁŽEM. Nejlepší práce se stanou součástí připravované knihy dětských prací „Povídky z celého světa“, která je podporována Česko-německým fondem budoucnosti a Pražským literárním domem autorů německého jazyka. Ve stanu TÝPÝ odvážné děti opět přivítá šaman a indiáni/ky jim pomohou vyrobit tomahawky, čelenky atd. Také je čeká spousta malování, výprava za lesním dobrodružstvím, dárky, ceny a bohaté občerstvení. Začátek ve 14.00 hodin. V případě nepříznivého počasí se akce koná v kulturním domě v Tatobitech.

* Zámek HRUBÝ ROHOZEC pořádá v rámci Dnů evropského dědictví první „Hradozámeckou noc“. Netradiční noční prohlídky v duchu 50. a 60. let minulého století se konají od 20.00 do 24.00 hodin. Délka jedné prohlídky bude 55 minut. Více ZDE.

* TURN IT ON II. Pokračování drumandbassové & breakbeatové noci. Čtveřice dj´s vystřílí náboje ráže drum´n´bass do vašich uší ve velkém sále Střelnice a zabije zbytky disca, co zbyly z léta. Nebude nouze o zajímavé djské shadowbox tváře jako je DJ Sweg, DJ Anakin, DJ 2K a hlavní hvězda večera DJ Koogi, který patří mezi nejznámnější a nejzkušenější české DJe na poli zlomených beatů. KC Střelnice, začátek ve 21.00 hodin.

 

* Pátek 10. až neděle 12. září

* Víkendový KURZ ŘEZBÁŘSTVÍ A DŘEVĚNÝ ŠPERK v Českém ráji. Setkání připravilo Sdružení Český ráj ve venkovské chalupě Peluška u Vyskeře. Na tomto řezbářském kurzu si budete moci pod vedením zkušené lektorky M. Řezníkové prohloubit základní techniky řezbářství a vyrobit dřevěný šperk pro sebe nebo pro své blízké. V případě zájmu se zaregistrujte do přihlašovacího formuláře na www.cesky-raj.info  (sekce Tradice a venkov – výtvarné kurzy). Bližší informace na tel. 724 078 973 nebo info@cesky-raj.info.

 

Sobota 11. září

* Ve Šťastné zemi pořádají originální ČESKÉ ŠVESTKOBRANÍ. Soutěž v pojídání švestkáčů, sumo v povidlech, povidlová klouzačka… Spousta radosti na konci léta. Celodenní program začíná v 10.00 hodin.

n201008311454_vakci_93_010_akcezari* MALÁ SKÁLA CHYSTÁ ORIGINÁLNÍ JARMARK. Uskuteční se poprvé v prostoru kempu Ostrov uprostřed obce. Organizátoři se rozhodli oslovit místní řemeslníky a umělce a nabídnout jim možnost nejenom své produkty na jarmarku prodávat, ale také ukázat jejich výrobu přímo před očima diváků a něco o své práci návštěvníkům říci. Program je připraven v době od 10.00 do 18.00 hodin. Kromě řemeslných výrobků budou k dostání i potraviny z místních zdrojů, připravena je soutěž Maloskalská zavařenina 2010, konat se budou tematické přednášky, zahraje kapela Hudba u města Vídně, zatančí folklorní soubor Šafrán, připraveny jsou soutěže pro děti, na místě bude i hospodářská ZOO, hrát se bude divadlo… Více na www.maloskalskyjarmark.cz

* V rámci DNŮ EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ vystoupí v kostele sv. Jana Nepomuckého na hradě Valdštejně sbor Veselé kapuce. Začátek je ve 14.00 hodin, na programu bude hudba starých mistrů. Hrad Valdštejn je do 30. září otevřen denně od 9.00 do 17.30 hodin.

* V rámci Dnů evropského dědictví se od 18.00 hodin uskuteční v TURNOVSKÉ SYNAGOZE v Krajířově ulici koncert souboru středověké hudby Kvinterna „Sefardské balady a aškenázské modlitby“. V září je na ženské galerii synagogy přístupná výstava obrazů akademické malířky Zuzany Kadlecové „Testováno na sobě“. Otevřeno denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.

n201008311454_vakci_94_010_akcezari* GYMPLFEST 3. Třetí ročník festivalu se odehraje v areálu turnovského letního kina. Program:

– 16.00 Straba – nejmladší vystupující skupina letošního ročníku. Vznikla v Jablonci nad Nisou a v její tvorbě najdete především pohodové folk-rockové skladby.

– 17.00 PDLK – duo ostřílených hudebníků pocházejících z nedalekého Pěnčína.

– 17.45 P.U. Jazz Quintet Kapela, jejíž repertoárový záběr sahá od dixielandu a tradičního swingu přes jazzové standardy či be-bop až po funky nebo jazz-rock. Dvorním aranžérem Jazz Quintetu je kapelník Pepa Uchytil.

– 18.45 břišní tance – první patnáctiminutové představení břišních tanečnic.

– 19.00 Tam dole tma – dle vlastních slov hudební fiat duo, ke konci minulého roku vydali své první album v žánru folk’n’drink.

– 19.30 Vyfikundace – kapela založená v předvečer vstupu ČR do EU je zpět a v plné síle.

– 20.15 Traffic Jam – jedna z nejlepších turnovských skupin. Osm vynikajících hudebníků připravuje tento rok své první CD.

– 21.15 Big Fish Gone – kapela je jednou z nejmladších v Turnově, přesto si během dvou let od založení stihla vytvořit slušnou pověst.

– 22.15 břišní tance.

– 22.30 Movie section – filmová projekce.

* V 16.00 hodin začíná v zadním traktu turnovského divadla PŘEHLÍDKA PRACÍ MLADÝCH ODĚVNÍCH TVŮRKYŇ spojená s tradičním, tentokrát už šestým Bazárkem. Účastnice s velikostí 36 – 38 mohou využít ojedinělé možnosti stát se pro sobotní odpoledne modelkou a splnit si tak dívčí sny!

 

Pondělí 13. až neděle 19. září

* V Muzeu Českého ráje proběhne výstava Granátová expozice. Návštěvníci budou mít unikátní příležitost vidět kopii koruny římských císařů, práci známého turnovského zlatníka Jiřího Urbana. V pátek 17. září proběhne beseda s Jiřím Urbanem o tvorbě koruny.

 

Úterý 14. září

* V 18.00 hodin začíná v městském divadle další ze série cestovatelských klubů. Tentokrát na téma: ZÁHADNÁ MÍSTA SVĚTA. Cyklus letos zahájí osvědčený přednášející Libor Turek.

 

Středa 15. září

* KLENOTY ČESKÉ HUDBY – 561. koncert Turnovských hudebních večerů. Vystoupí dámský hudební soubor MUSICA DOLCE VITA. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Čtvrtek 16. září

* Evropský týden mobility a Evropský den bez aut 2010 probíhá v Turnově v době od od 16. do 22. září. Program na TvA přineseme ve zvláštním příspěvku.

* Muzeum Českého ráje v Turnově srdečně zve na slavnostní otevření nové stálé expozice v nově postaveném KAMENÁŘSKÉM DOMĚ, který prezentuje vzájemné vztahy města Turnov a Idar-Oberstein v oblasti zpracování drahých kamenů. Začátek je v 15.00 hodin. Úvodní slovo: Lidie Vajnerová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje a Vladimíra Jakouběová, ředitelka muzea. V programu vystoupí folklorní soubor Jizera.

* ONDŘEJ HALAMA A JANA ŠTEFLÍČKOVÁ – klubový pořad kapelníka skupiny Pranic. Kavárnička v ulici 5. května naproti Toku, začátek ve 20.00 hodin.

 

Pátek 17. září

Ve 20.00 hodin začíná v KC Střelnice vystoupení kapely FEHER FEKETE KEREK – jde o mix reggae, ska, balkána, latina, čardáše, punku… Hudební složka je navíc podpořena výborným zpěvem a tanečními kreacemi východní Arménské školy.

* EVROPSKÁ NOC PRO NETOPÝRY. Tak zní název akce, která se koná pravidelně na řadě míst po celé Evropě. Toto setkání je určeno široké veřejnosti, která má možnost seznámit se s těmito zajímavými živočichy, s jejich výzkumem, ochranou a dosavadními poznatky o jejich životě. První „Noc pro netopýry“ proběhla i v Českém ráji, a sice v pátek 13. srpna na hradě Valdštejně. Další podobná akce se opět na Valdštejně uskuteční v pátek 17. září od 20.30 hodin. Návštěvníci budou mít mimořádnou možnost seznámit se na hradbách hradu s jeho nočními obyvateli. Na programu je ukázka metod výzkumu netopýrů, přednáška s promítáním v hradní kapli, ukázka živých netopýrů a povídání o jejich ochraně. Malí odvážlivci si budou moci netopýry vypustit zpět na svobodu. Každý návštěvník dostane pamětní vstupenku. Ke hradu bude možné na akci přijet autem, vybíráno bude běžné vstupné ve výši 40 Kč. Kontakt: daniel.horacek@volny.cz

 

Sobota 18. září

n201008311454_vakci_95_010_akcezari* POSVÍCENÍ NA DLASKOVĚ STATKU spojené s ukázkami podomácké výroby a ochutnávkami alkoholických nápojů. Připravena je ochutnávka burčáku, medoviny, bylinných likérů, moštů, tradiční trh a výtvarné dílny pro děti, pečení koláčů ad. Program:

9.00 otevření Dlaskova statku, tradiční řemeslnický trh

10.00 Čmukaři – loutkové představení Pletené pohádky

11.30 vystoupení ochotnického divadelního souboru FKR z Nové Vsi nad Popelkou s představením Zlý duch Lumpacivagabundus aneb Ludrácký trojlístek (veselohra se zpěvy)

13.00 Folklórní soubor Horačky

14.00 Čmukaři – loutkové představení Kašpárek chodí pěšky

15.30 Dechová hudba Český ráj

* V 10.00 hodin začíná v městském divadle představení pro děti s názvem TŘI ČUNÍCI – klasická činoherní pohádka na motivy známého příběhu o třech malých prasátkách s hudbou Jaromíra Nohavici. Nastudovalo ji Divadlo Neklid se studenty Vyšší odborné školy herecké ve Zlíně a představení doplnilo pražskými herci.

* V rámci DNŮ EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ se od 15.00 hodin uskuteční v kostele sv. Matěje na Hruštici koncert duchovní hudby. Vystoupí Pěvecký sbor Antonín Dvořák a hosté. V 17.00 hodin začíná v synagoze v Krajířově ulici přednáška Terezie Dubinové „Vysoké svátky: Nový rok, Den pokání, Svátek stánků a Svátek radosti z Tóry“.

 

Úterý 21. září

* V 19.30 hodin začíná v městském divadle představení DEZERTÉR Z VOLŠAN. Hraje Divadelní společnost Julie Jurištové v režii Milana Schejbala. Nenapravitelný flamendr to přežene s koňakem a je pokládán za mrtvého. Manželka mu vystrojí pohřeb, ale nebožtík se probudí a dozví se tak leccos nepěkného o svém manželství a úmyslech pozůstalých. Hrají: Oldřich Navrátil, Kamila Špráchalová / Denisa Nová, Julie Jurištová / Dagmar Čárová, Miluše Bittnerová / Adéla Zejfartová, Zdeněk Hruška / Ernesto Čekan, Petr Oliva / Milan Duchek, Libor Jeník / Jiří Hána / Jiří Krejčí.

 

Čtvrtek 23. září

* V 16.30 hodin začíná před Střelnicí módní přehlídka pro potěšení. Pořádají: REDY – móda pro děti, holky a kluky (Nádražní ulice) a STYL – móda pro dospělé (Palackého ulice).
* Městská knihovna Antonína Marka v Turnově, Správa CHKO Český ráj a Antikvariát Michala Bartůňka zvou veřejnost na slavnostní uvedení nové knihy fotografií Zdeňka Mrkáčka ZÁZRAKY PŘÍRODY ČESKÉHO RÁJE. Úvodní slovo Eva Kordová a Jan Mocek, hudební doprovod Martin Hybler a Pěvecký sbor Antonín Dvořák. Městské divadlo, začátek v 19.00 hodin.

 

Pátek 24. září

* BRIAN CHARTRAND TRIO. Sám Brian Chartrand vystupuje jako písničkář, s triem lze jejich styl označit jako folk rock. Hosté z Phoenixu v Arizoně vystoupí v malém sále Střelnice. Začátek v 18.30 hodin.

* RADŮZA. Po několikaleté pauze se tato svérázná muzikantka vrací na turnovskou scénu. Její hudba vychází částečně z chansonu, ale největší díl inspirace čerpá Radůza z folklóru a nálady městských odrhovaček, které v jejím syrovém podání nabízejí nečekané hudební i textařské obraty. KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin.

n201008311455_vakci_96_010_akcezari* OBČANSKÉ SDRUŹENÍ „DĚDINA“ V TATOBITECH srdečně zve na slavnostní večer k 140. výročí narození

malíře Jana Dědiny, který se koná od 19.00 hodin v místním kulturním domě. V hlavním programu uvede autor PhDr. Vlastimil Hnízdo literární pásmo: UMĚLCOVA CESTA K DOMOVU. Průvodní slovo Vlastimil Hnízdo, hudební doprovod Martin Hybler, autorské texty J. Dědiny přednesou: Eva Kordová a Petr Pešek. Po skončení literárního programu bude prostor pro volnou besedu o umělcově životě v Tatobitech včetně promítání z filmového archivu. Součástí večera bude výstava kopií děl a archivních dokumentů malíře. Mistr Jan Dědina je čestným občanem obce Tatobity. Jeho díla dosáhla významného uměleckého místa za jeho pobytu v Paříži.
* V 19.30 hodin začíná v sále radnice v Rovensku pod Troskami divadelní představení hry SATURNIN na motivy knihy Zdeňka Jirotky. Bude to derniéra hry v podání rovenských ochotníků. Vstupné dobrovolné, výtěžek bude předán obci Nová Ves u Liberce jako pomoc po povodni.

 

Sobota 25. září

* Ve Šťastné zemi pořádají poslední letošní akci – BRAMBORÁK. Brambory budou návštěvníky provázet v soutěžích, tvůrčích dílnách i jako pečené na ohni… Celodenní program začíná v 11.00 hodin.

* Ve 20.30 hodin začíná na Podháji taneční zábava. V místním kulturním domě hrají VESELÍ POZŮSTALÍ.

 

Sobota 25. a neděle 26. září

* V Rovensku pod Troskami se koná tradiční SVATOVÁCLAVSKÁ POUŤ – mše a koncert v kostele sv. Václava, poutní atrakce. V sobotu 25. září se v sále radnice uskuteční poutní zábava, začátek ve 20.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.