Některá města uskladňují věci, které lze znovu použít

0

V Lomnici nad Popelkou vznikl sklad nepotřebných věcí, tzv. re-use centrum (překlad z angličtiny je „znovu použít“), přímo ve sběrném dvoře, aby tam mohli občané odložit vybavení, které je funkční, ale už pro něj nemají využití. Nejčastěji jde o nábytek, sportovní vybavení, hračky, ale i hudební nástroje. Pokud si předmět do měsíce neosvojí jiný návštěvník sběrného dvora, vytřídí ho obsluha jako velkoobjemový odpad. Podle zkušeností z Lomnice nad Popelkou je ale takových věcí minimum.

Liberecký kraj vyhlašuje program, ve kterém mohou žadatelé získat dotaci na předcházení vzniku odpadů. Žádat mohou obce, svazky obcí, jimi zřizované a zakládané organizace, dále neziskové organizace, firmy i živnostníci v únoru příštího roku. Pro zájemce kraj připravil celkem 1,8 mil. Kč. S ohledem na zvyšování nákladů souvisejících s výstavbou a provozem podporovaných zařízení se maximální výše dotace zvyšuje oproti letošnímu roku na 120 až 180 tisíc Kč.

Nejčastěji žadatelé využívají tento program k pořízení kompostérů na zužitkování rostlinných zbytků ze zahrad, čímž odlehčí komunální odpad o tuto objemnou složku. Například obec Čistá u Horek poskytla kompostéry do 26 zahrad, a navíc pořídila do základní školy vermikompostér, který pro děti slouží jako názorná pomůcka zužitkování bioodpadů, například nedojedeného ovoce. Dále kupříkladu technické služby založené obcemi zase ocení možnost pořízení štěpkovačů nebo drtičů dřeva, které pochází z údržby zeleně v obcích a údržby zahrad občanů.
Další pomocí pro obce jsou takzvaná re-use centra – viz úvodní příklad z Lomnice nad Popelkou.
(Zdroj: TZ LK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.