Nejslavnější majitelé Valdštejna znovu „ožijí“

0

V sobotu 16. září se na Valdštejně uskuteční jedna ze dvou velkých akcí s názvem Život na Valdštejně – aneb kdo byli majitelé hradu? Akce bude součástí celorepublikových oslav Dnů evropského dědictví, které letos nesou téma Život na památkách.

Dny evropského dědictví (European Heritage Days – EHD) je akce, která každoročně otevírá široké veřejnosti co nejvíce zajímavých a výjimečných architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií, technických památek a dalších. V České republice se nezpřístupňují pouze historické památky (hrady, zámky, paláce atd.), ale i desítky soukromých a veřejných budov, jako jsou např. školy, radnice nebo obytné domy.
Dny evropského dědictví se u nás konají každoročně od roku 1991 v první polovině září. Letošní ročník nese název Život na památkách a probíhá od 9. do 17. září. Národní zahájení se bude konat ve dnech 8. až 10. září v Poděbradech.
Z Libereckého kraje se zapojilo 56 objektů, mezi kterými jsou vedle hradu Valdštejna i taková místa, jako bývalý pivovar v Jilemnici, historické stavení Bohatická rychta, Grandhotel Zlatý lev v Liberci, Nová radnice v Jablonci nad Nisou, Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově či sušárna chmele v Dubé.
Hrad Valdštejn k této příležitosti připravil zajímavý program, konající se v sobotu 16. září od 11.00 do 15.00 hodin. Návštěvníci mohou v tento den místo klasických prohlídek s průvodcem absolvovat každou celou hodinu speciální kostýmovanou prohlídku, při které se setkají s nejznámějšími majiteli Valdštejna z celé jeho historie. Nebudou chybět zakladatel hradu a Turnova Jaroslav z Hruštice, Jan Žižka z Trocnova, choť Albrechta z Valdštejna nebo hraběnka z Aehrenthalu. Součástí těchto prohlídek bude i hudební doprovod. Přijďte oslavit Dny evropského dědictví na Valdštejn a dozvědět se zajímavosti z jeho historie prostřednictvím bývalých majitelů. Více na www.hrad-valdstejn.cz.
Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.