ŽIVOT JANA PATOČKY OSLAVÍ VZPOMÍNKOVÝ VEČER

1

Město Turnov připravilo vzpomínkový večer na slavného rodáka a čestného občana města Turnova Jana Patočku. Jan Patočka byl jedním z nejvýznamnějších českých filozofů 20. století. Byl hlavním představitelem fenomenologie a zabýval se filozofií dějin a díly J. A. Komenského, T. G. Masaryka a E. Husserla. Kromě svých děl ovlivnil Jan Patočka také soudobé české myšlení, zejména v kruzích nezávislé inteligence, když provozoval tzv. „bytové semináře“. S postupem doby narůstala také Patočkova občanská angažovanost v druhé polovině sedmdesátých let, kdy se aktivně připojil k veřejnému vystoupení na obhajobu mladých nekonformních hudebníků. V následujícím roce vznikla Charta 77, jejími prvními mluvčími se stali Václav Havel, prof. Jiří Hájek a prof. Jan Patočka. Na základě příklonu k Chartě 77 a dialogu proti totalitnímu vládnoucímu režimu byl Patočka sledován a opakovaně vyslýchán. Na následky nátlaku při jednom z výslechů Patočka zemřel.

Jan Patočka, čestný občan Turnova

Na počest 110. výročí narození a zároveň 40. výročí úmrtí Jana Patočky město Turnov připravilo vzpomínkový večer v městském divadle k uctění jeho života, myšlenek a odkazu dalším generacím, který se bude konat 15. června od 19.00 hodin. Patočkova filozofie i život byly a zůstanou spjaty s hledáním a nalézáním pravdy, a z toho důvodu byl večer nazván Jan Patočka – Život v pravdě.

Slavnostní večer zahájí světová premiéra hudební skladby IN MEMORIAM Jan Patočka, op. 40, kterou složil další turnovský rodák a držitel Ceny obce Martina Hybler. Skladbu přednese smyčcový orchestr Berg, který se věnuje výhradně soudobé tvorbě. Jako sólistka na housle a violu vystoupí slečna Jana Kubánková. „Skladba zachycuje proces obhajoby pravdy, který filozof každodenně podstupuje. Tento proces je volně zakotven v názvech jednotlivých částí – teze, antiteze, diskuze a akceptace. Sólový part ve skladbě představuje postavu filosofa a jeho myšlenky, orchestr naopak jakýsi dav či konvenci,“ uvedl skladatel Martin Hybler.

V další části večera proběhne panelová diskuze o osobnosti Jana Patočky za účasti filozofů a signatářů Charty 77 Daniela Kroupy a Martina Palouše. Účastnit se bude také historik Ústavu pro studium totalitárních režimů Petr Blažek. Na závěr zazní symfonie Péterise Vaskse „Hlasy“, kterou pod taktovkou Petera Vrábela zahraje orchestr Berg. V symfonii o třech větách se sólově představí Jana Kubánková. Části skladby jsou nazvané Hlasy ticha, Hlasy života a Hlas svědomí, ve kterých se zrcadlí téma boje států za získání svobody inspirované pobaltským Lotyšskem. Večerem bude provázet Ondřej Halama.

(Zdroj: TZ města Turnov)

Sdílet

Autor článku

1 komentář

  1. Pan profesor Patočka byl po setkání s nizozemským ministrem zahraničí Van der Stoelem opakovaně vyslýchán StB, po jednom náročném výslechu byl hospitalizován a zemřel na mozkovou mrtvici. Jeho pohřeb se stal významnou událostí protikomunistického odporu, proto byl záměrně manipulován a rušen, aby přišlo co nejméně lidí a nebylo slyšet proslov. Nejdříve bylo měněno datum a hodina pohřbu a přímo při pohřbu létala nad hřbitovem policejní helikoptéra a na Markétě tůrovali příslušníci Rudé hvězdy plochodrážní motocykly.
    Pan profesor Patočka je světově uznávaný filosof. Jeho myšlenky i jeho boj za demokracii a svobodu by si lidé měli připomenout i v současné době, kdy je nutno opět bránit demokracii a svobodu před oligarchizací, před vládou jedné strany, před nástupem nové totality.

    Miloš Rejmont, TOP 09

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.