Mějte se na pozoru před falešnými mobilními operátory

0

Policisté na Českolipsku a Semilsku přijali v tomto týdnu  trestní oznámení na neznámé podvodníky, kteří okrádají zákazníky mobilních operátorů. V úterý přišla do mobilního telefonu 58letého muže z Nového Boru sms zpráva, která ho informovala o tom, že ho telefonní společnost chce odměnit jako věrného zákazníka a aby mohl ocenění získat, má odeslat nový přístupový kód do internetové samoobsluhy na konkrétní telefonní číslo. Kód pak přišel v sms zprávě od skutečného operátora. Tím, že ho oznamovatel přeposlal dál, umožnil dosud neznámému pachateli, aby si z jeho účtu dobil kredit ve výši 5 000 korun. O tom se dozvěděl sms zprávou od svého operátora, který mu potvrdil, že úspěšně dobil kredit pro  telefonní číslo, které vůbec neznal. Obratem se snažil tuto platbu vystornovat, ale to už podle vyjádření operátora nebylo technicky možné.
Ještě horší zkušenost má 30letá žena ze Semilska. Ta také přeposlala podvodníkům ze stejného důvodu svůj nově přidělený přihlašovací kód do své internetové zákaznické samoobsluhy. To se stalo v úterý. Z jejího účtu si pak někdo dobil kredit ve výši 5 000 korun a kromě toho jejím jménem uzavřel smlouvu o pravidelných měsíčních platbách za kredit ve výši 2 000 korun ve prospěch jistého telefonního čísla, které nezná a s jeho uživatelem nemá nic společného.
Oba zákazníci mobilních operátorů pochybili v tom, že přeposílali svá přístupová hesla na neznámá telefonní čísla. Jak policisté zjistili, tak je k tomu podvodníci ponoukají pod nejrůznějšími záminkami. Ve zmiňovaných případech podvodníci výhru předem nijak nespecifikovali, ale v jiných, které se v minulosti udály mimo Liberecko, nabízeli například jako cenu za věrnost nebo jako výhru v  soutěži  tablet od společnosti Apple i Pad Air.
Tím, že lidé postupují podle pokynů podvodníků, udělají totéž, jako by jim odeslali svou platební kartu i s pinem. Společnost poskytující mobilní telefonní služby o podvodech ví a své zákazníky vyzývá k obezřetnosti. Pachatelé jejím  jménem vystupují podvodně a samotná společnost za jejich  kriminální jednání není nijak zodpovědná.
Ivana Baláková, KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.