KNL se připojí ke Dni ledvin

0

Stejně jako každoročně, i letos se Nefrologické oddělení Krajské nemocnice Liberec připojí aktivně k celosvětovému Dni ledvin, který tradičně připadá na druhý čtvrtek v březnu. Letos se tak možnost vyšetření ledvin pro širokou veřejnost nabízí ve čtvrtek 14. března. Kdokoliv může přijít bez nutnosti objednání mezi 8. a 14. hodinou do liberecké Nefrologické ambulance (3. patro PIO – budova B), kde mu budou provedena základní vyšetření, jako je laboratorní prozkoumání moči, změřen krevní tlak, který může být jedním z varovných signálů ukazujících na potíže s ledvinami, a podobně.
„Specifikum onemocnění ledvin spočívá v tom, že v počátečním stadiu jsou odhalitelná pouze prostřednictvím laboratorních vyšetření. Rozpoznatelné příznaky přicházejí na řadu až v pokročilých stadiích, kdy však choroba může vést již až k dialýze či dokonce transplantaci ledvin,“ upozorňuje MUDr. Miroslav Ryba, primář oddělení nefrologie a dialýzy.
Jak dále doplňuje, každý rok má Den ledvin své vlastní podtéma, letos je to chronické onemocnění ledvin, které postihuje až 10 procent populace. Nejčastěji jsou způsobena vysokým krevním tlakem a cukrovkou.

Zpozornit by měli lidé, kteří odpoví kladně na jednu a více z následujících otázek:
* Máte vysoký krevní tlak?
* Máte cukrovku?
* Vyskytují se ve vaší rodině choroby ledvin?
* Máte nadváhu?
* Kouříte?
* Je vám nad 50 let?
Zrádnost onemocnění ledvin spočívá v již zmíněné nenápadnosti. Člověk může ztratit až 90 % funkce ledvin, aniž by měl jakékoliv potíže. Proto lékaři tak velký důraz na preventivní prohlídky.
Václav Řičář, tiskový mluvčí KNL

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.