KAPACITY ŠKOL V LIBERECKÉM KRAJI JSOU PRO DĚTI Z UKRAJINY DOSTAČUJÍCÍ

0

(Aktualizováno) Od září letošního roku se v mateřských, základních a středních školách v Libereckém kraji bude vzdělávat minimálně 2 390 ukrajinských dětí. Další se k výuce mohou ještě hlásit na přelomu srpna a září 2022.

„V současné době je do mateřských, základních a středních škol zapsána zhruba polovina ukrajinských dětí ve věku od 3 do 18 let hlášených k pobytu na území Libereckého kraje. Školy jsou na vzdělávání ukrajinských dětí dostatečně připraveny. V případě, že by přišla další uprchlická vlna, je možné kapacitu škol, bude-li to třeba, ještě navýšit,“ uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Mnoho ukrajinských rodičů stále čeká se zápisem dětí do škol, jelikož ještě uvažují o návratu na Ukrajinu v průběhu prázdnin. Se školami jsou většinou v kontaktu, takže ředitelé mají představu o počtu dětí, které by mohly jejich školské zařízení navštěvovat. „Na území Libereckého kraje je nyní zapsáno do mateřských škol 328 dětí, do základních škol 1 931 a do středních škol 131 ukrajinských žáků,“ dodal Ramzer.
Pro přijetí na střední školy musí uchazeči pohovorem prokázat schopnost vzdělávat se v českém jazyce. „Předpokládáme, že na střední školy se větší část žáků z Ukrajiny bude hlásit ještě na přelomu srpna a září, protože přes prázdniny měli čas zdokonalit své znalosti v oblasti českého jazyka,“ vysvětlil náměstek hejtmana Ramzer. „Míst na středních školách v Libereckém kraji je stále dost.“

Rodiče mají možnost využít pro hledání volných kapacit škol informační a vzdělávací portál Libereckého kraje www.edulk.cz, kde jsou v sekci přijímacího řízení aktuální kapacity volných míst ve školách uvedeny.
(Zdroj: TZ LK)

Aktualizace:

Jak situaci vidí ze zdejších základních škol?

V souvislosti s ukrajinskou krizí jsme na jaře kapacitu školy na základě Lex Ukrajina mimořádně navýšili o 30 žáků, a to pouze pro děti ukrajinské národnosti. Když se někdo odstěhuje, nebo se vrátí na Ukrajinu, můžeme přijmout dalšího. O dalším navýšení kapacity neuvažujeme. Rádi bychom od září využili služeb ukrajinského asistenta pedagoga, který umí zároveň česky, na něhož nabízí prostředky MŠMT.
Michal Loukota, ředitel ZŠ Skálova, Turnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.