Kniha roku Libereckého kraje, mezi oceněnými je i autor z Turnova

0

Jizerské hory, rotštejnské panství, ale i socialistické plastiky v České Lípě, ohlédnutí za podještědskou historií či příběh cestovatele Paclta. To jsou témata publikací, které získaly ocenění v letošním, již třetím ročníku soutěže Kniha roku Libereckého kraje. Jeho slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v pondělí 22. června v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Ceny předali hejtman Martin Půta a radní Květa Vinklátová
Soutěžilo se v několika skupinách. V kategorii Odborná a populárně naučná literatura vyhrála kniha Jizerské hory — o historii a umění do roku 1813, kterou do soutěže přihlásil nakladatel Roman Karpaš. Kategorii Beletrie a poezie ovládla kniha Polykat peří, cenu obdržel nakladatel Pavel Mervart. V kategorii Literatura pro děti a mládež, učebnice za publikaci Pohádky, pověsti a poudačky panství Rotštejnského II cenu převzal nakladatel Ivan Ulrych. Nejlepší uměleckou monografií a výtvarnou publikací je titul Ztracené květy, Plastiky a umělecká díla druhé poloviny 20. století ve veřejném prostoru v České Lípě, za níž si pro cenu přišel Michal Panáček z Vlastivědného spolku Českolipska.
Vítězná publikace v kategorii Cena čtenářů získala celkem 3 837 hlasů a stala se jí kniha ředitele turnovské knihovny Jaroslava Kříže s názvem První Čech na pěti kontinentech: Cesty Čeňka Paclta (1813 – 1887) – viz ZDE. Porota se v letošním roce rozhodla udělit i Zvláštní cenu poroty, kterou si za knihu Příběh podještědské obce I. převzal autor Jan Havelka.
Zvláštní cenu Libereckého kraje za mimořádný přínos v oblasti literatury dostal fotograf Siegfried Weiss.
(Zdroj: TZ LK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.