KUM NYE: ZPÁTKY KU MNĚ ANEB JEDNODUCHÝ ŽIVOT V RADOSTI

0

Lenka Chourová se práci s tělem a duší věnuje od roku 2000. Absolvovala výcvik rodinných konstelací u Bhagata, „Umění milovat“ u Satarthi Pelowuinea a mj. i roční výcvik bioenergetiky u Johna Hawkena. Již pátým rokem provází ženy roční školou sebepoznání s názvem SÍLA ŽENY a stejně dlouho vede v turnovském studiu Harmonie v Pasáži Kinský v Hluboké ulici léčebné cvičení Kum nye. V rámci individuálních konzultací předává své zkušenosti nejen těm, kteří se právě nacházejí na křižovatce životní cesty a jejichž fyzická těla se ocitla ve stavu přetížení, ale i těm, kteří vědí, že péče o tělo a duši je nezbytnou prevencí pro spokojený život.

* Co si pod spojením Kum nye máme představit?
Kum nye se skutečně správně čte „kumně“ a toto spojení je samo o sobě velmi výstižné. Při jeho praktikování se totiž jemně a nenásilně vracíme k sobě samým, k jednoduchosti, která vede k radostnému žití. Kum nye je relaxační systém, který propojuje tělo a mysl a uvádí je do souladu. Navrací důvěru, která je podložena znalostí sama sebe. Nenásilnou formou uvolňuje napětí v těle. I poměrně krátká doba cvičení dokáže obohatit kvalitu zážitků a zharmonizovat naše životy.

* Takže něco jako jóga?
Tarthang Tulku, tibetský duchovní, popsal a sestavil několik desítek cvičení, které upravil pro potřeby moderní doby. V Kum nye se na rozdíl od klasické jógy nedává důraz na dokonale správné provedení cviku, skutečná podstata spočívá ve schopnosti stimulovat energii. Jde o pomyslnou vnitřní masáž pocitů. Ta nás vede k lepšímu vnímání sebe a svého okolí.

* Říkáte, že jde o léčebný systém, s jakými zdravotními problémy mohou Kum nye pomoci?
Kum nye je umění, jak vyvolávat a udržet rovnováhu. A z rovnováhy vyvěrá hluboký pocit důvěry, síly, svěžesti a skutečného štěstí. Tyto pocity posilují nervový systém, harmonizují hormonální systém, posilují všechny naše smysly, navozují vnitřní klid a navrací lidem klidný spánek. Mí žáci říkají, že je Kum nye zklidnily a vrátily zpět k životu v radosti. Zlepšení stavu popisovali i lidé se závažnějšími onemocněními, např. ti, kteří onemocněli Parkinsonovou chorobou či roztroušenou sklerózou.

* Jak jste se k této metodě dostala?
Kum nye mně vstoupily do života v okamžiku, kdy jsem byla paralyzovaná na polovinu těla. Tehdy, na jednom semináři, kde jsem je cvičila poprvé, se doslova začaly dít zázraky s mým tělem a myslí. Vůbec jsem nepochybovala, že Kum nye jsou moje cesta.

* Co vám cvičení dává?
Změnil se můj pohled na život. Opět mohu žít ve své síle a zároveň citlivosti, s důvěrou v sebe sama a v život. Vím, kdo jsem, jaký je můj rytmus, a toho si nesmírně vážím.

* Pro jakou věkovou kategorii je tato metoda vhodná?
V podstatě pro každou věkovou kategorii, kromě malých dětí, kde je velmi těžké udržet jejich pozornost.

* Kdy nebo proč by měl člověk začít cvičit Kum nye?
Kum nye je opravdu velmi specifické cvičení, které vyžaduje jistou míru trpělivosti. Do euforických stavů se totiž cvičící nedostává tak rychle, jak u některých jiných druhů cvičení. Na druhou stranu je účinek Kum nyí dlouhodobý a po jejich osvojení přináší trvalou radost. V dnešní uspěchané době se však na tuto cestu vydávají zpravidla lidé až v okamžiku, kdy jsou již psychicky nebo fyzicky nemocní. Mezi mé žáky patří jak lidé s vážnými nemocemi, tak lidé, kteří jsou přetížení z práce, ztratili radost ze života, nemohou klidně spát apod. Mým záměrem je však šířit Kum nye mezi nejširší veřejnost. Cítím, že toto cvičení má přesah, pomáhá ozdravovat naši vnitřní krajinu a následně i tu vnější.

* Co plánujete v nejbližší době?
Máme v plánu zahájit výcvik pro nové žáky, kteří budou nejprve pracovat sami se sebou a skrze své zkušenosti budou následně předávat umění tohoto relaxačního systému dále.
Na letošní léto připravujeme dva pobytové prodloužené víkendy v centru Jagava Permafarma Veselice nedaleko Mladé Boleslavi. Vzdušné prostory, blízkost přírody, vynikající lehká strava a celková pozitivní energie tohoto místa umožňují zažít skutečný odpočinek a přiblížení se k sobě samému.
První z těchto setkání jsme naplánovali na začátek letních prázdnin. Jedná se o čtyřdenní seminář s názvem KUM NYE – JEDNODUCHÝ ŽIVOT V RADOSTI, který proběhne od 28. června do 2. července. Na druhé setkání zveme zájemce uprostřed prázdnin, a to od 2. do 4. srpna. Tento seminář nese název KUM NYE – LETNÍ VÍKEND PRO TĚLO A DUŠI. Oba semináře jsou otevřeny jakékoliv věkové kategorii a komukoliv, kdo se chce vydat cestou jednoduchého a radostného života.

* Děkujeme za rozhovor.
Martina Drahoňovská

Další informace k seminářům včetně informací k pravidelným lekcím v centru Harmonie v turnovské Hluboké ulici najdete na www.studiolife.cz.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.