TURNOVŠTÍ NA ČEŇKA PACLTA NEZAPOMÍNAJÍ

0

Asi stovka lidí přišla na přednášku o životních osudech dobrodruha Čeňka Paclta (1813–1887), který v 19. století jako první Čech stanul na pěti kontinentech. O jeho až neuvěřitelných životních osudech vypráví nová kniha ředitele turnovské knihovny Jaroslava Kříže, který ji na přednášce ve čtvrtek 23. ledna v pobočce knihovny na nádraží zájemcům osobně představil.

Snímky z představení nové knihy o cestovateli Čeňku Pacltovi (knihovna na nádraží 23. ledna)

Život Čeňka Paclta je námětem na strhující dobrodružný film. Pocházel z rodiny turnovských kamenářů a brusičů, vyučil se mydlářem. Turnov a Čechy mu začaly být brzo těsné. Nejdříve procestoval Evropu, poté se vydal do Ameriky, kde se nechal naverbovat do americko-mexické války. Získal občanství USA, dokonce chvíli farmařil, ale asi vrozená neschopnost žít dlouho na jednom místě ho vedla nejdříve do Jižní Ameriky a odtud přes Asii do Austrálie. Byl prvním Čechem, který navštívil Nový Zéland. Po návratu domů vydržel v Turnově jen chvíli, přestěhoval se do Prahy (přesněji do tehdy ještě samostatných Vršovic), ale jeho prostořekost a zvyk žít si a vše dělat po svém ho brzo vyhnaly zase do světa. Konkrétně na jih Afriky, kde zažil diamantovou horečku a kde také v ústraní zemřel.

Jaroslav Kříž

Jak Jaroslav Kříž zdůraznil, byl to opravdu velmi svérázný chlapík, kterému moc neříkaly sešněrované poměry tehdejšího Rakouska-Uherska, velmi brzo se dostal do konfliktu s úřady. Byl znám jako velký vlastenec, všude ve světě, kde mohl, vyprávěl lidem o slavné české historii, obdivoval husity, velmi miloval Český ráj a vřele na krajinu kolem Turnova na svých cestách vzpomínal.

Knihu Jaroslava Kříže PRVNÍ ČECH NA PĚTI KONTINENTECH vydalo pražské nakladatelství Epocha, zakoupíte ji v knihkupectvích a také v turnovské knihovně. Zde ji můžete získat i s podpisem autora.

(Titulní foto: Na přednášku jeden z návštěvníků J. Křížovi přinesl na ukázku i vůbec první knihu o téměř zapomenutém turnovském cestovateli, která se jmenuje „Čeňka Paclta cesty po světě“, vydanou v roce 1888 v Mladé Boleslavi.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.