Letošní 37. ročník mezinárodního festivalu JAZZ POD KOZÁKOVEM byl zahájen ve středu 4. října na Riegrově náměstí v Semilech. Akce JAZZ VE MĚSTĚ zpříjemnila v odpoledních hodinách hudbou všem kolemjdoucím každodenní povinnosti.
Ze semilského náměstí se přesuneme v pátek 6. října do impozantního industriálního komplexu – Fabriky 1861 v Řekách. Přesně před pěti lety se v dramaturgii festivalu objevil projekt nesoucí název FABRIKA MUSICA poprvé, aby spojil nevšední místo s nevšedními interprety. V současnosti je již pevným bodem festivalové nabídky a letos rozezvučí v 19.00 hodin bývalé podnikové dílny tři ženy – Kateřina Závěrková, Bára Zmeková a Zuzana Lapčíková. Asi nikoho nepřekvapí, že podtitul letošní FABRIKY MUSICI zní „ŽENY JAZZU“.
Večer zahájí místní Kateřina Závěrková a Jenda Bartoň, kteří se pevně zabydlují na hudební scéně. Přijďte se přesvědčit o jejich talentu a neutuchající mladistvé energii.
Energickou dvojici na podiu vystřídá Bára Zmeková, skladatelka a zpěvačka pohybující se ve svých písních s autorskými českými texty mezi jazzem, folkem, klasickou hudbou a jemnou elektronikou. Křehkost a naléhavost odlehčuje humorem a nadhledem a klavírní hru střídá se syntezátory. Posluchači její koncerty označují jako „soul trip“ nebo „poezii v hudbě“. Bára získala za své poslední album Lunaves dvě nominace na hudební ceny Anděl a cenu diváků i poroty na festivalu Czech Music Crossroads. Mimo to reprezentovala Českou republiku na největším mezinárodním showcasovém festivalu WOMEX 2020.
I letos přineseme něco unikátního. Poprvé za celou existenci festivalu uvítáme mezi vystupujícími cimbalistku s moravskými kořeny Zuzanu Lapčíkovou. Ta nahrála na čtyři desítky CD, je držitelkou mnoha tuzemských i zahraničních cen a vystupovala snad na všech prestižních hudebních festivalech, které se v České republice pořádají. Se svým česko-moravsko-slezsko-slovensko-romským Kvintetem (Josef Fečo – kontrabas, Kamil Slezák – bicí, Ondrej Krajňák – piano a Rostislav Fraš – saxofon) citlivě propojuje folklor s jazzovou a alternativní hudbou a ve Fabrice se můžete těšit na výběr toho nejlepšího z jejich tvorby.
V listopadu se pak můžete těšit na celý hudební víkend 3. – 5.11., jehož hlavní hvězdou bude bezpochyby Jan Smigmator a 2.prosince si ještě můžete zatančit swing za hudby Originálního pražského synkopického orchestru.
Vstupenky a info k jednotlivým akcím najdete na webu www.jazzpodkozakovem.cz nebo na Facebooku Kulturního centra Golf.
Užijte si podzimní měsíce v Semilech ve společnosti výjimečných zážitků.
Festivalový organizační tým