Jazz pod Kozákovem 2023

0

Letošní 37. ročník mezinárodního festivalu JAZZ POD KOZÁKOVEM byl zahájen ve středu 4. října na Riegrově náměstí v Semilech. Akce JAZZ VE MĚSTĚ zpříjemnila v odpoledních hodinách hudbou všem kolemjdoucím každodenní povinnosti.

Ze semilského náměstí se přesuneme v pátek 6. října do impozantního industriálního komplexu – Fabriky 1861 v Řekách. Přesně před pěti lety se v dramaturgii festivalu objevil projekt nesoucí název FABRIKA MUSICA poprvé, aby spojil nevšední místo s nevšedními interprety. V současnosti je již pevným bodem festivalové nabídky a letos rozezvučí v 19.00 hodin bývalé podnikové dílny tři ženy – Kateřina Závěrková, Bára Zmeková a Zuzana Lapčíková. Asi nikoho nepřekvapí, že podtitul letošní FABRIKY MUSICI zní „ŽENY JAZZU“.

Večer zahájí místní Kateřina Závěrková a Jenda Bartoň, kteří se pevně zabydlují na hudební scéně. Přijďte se přesvědčit o jejich talentu a neutuchající mladistvé energii.
Energickou dvojici na podiu vystřídá Bára Zmeková, skladatelka a zpěvačka pohybující se ve svých písních s autorskými českými texty mezi jazzem, folkem, klasickou hudbou a jemnou elektronikou. Křehkost a naléhavost odlehčuje humorem a nadhledem a klavírní hru střídá se syntezátory. Posluchači její koncerty označují jako „soul trip“ nebo „poezii v hudbě“. Bára získala za své poslední album Lunaves dvě nominace na hudební ceny Anděl a cenu diváků i poroty na festivalu Czech Music Crossroads. Mimo to reprezentovala Českou republiku na největším mezinárodním showcasovém festivalu WOMEX 2020.

I letos přineseme něco unikátního. Poprvé za celou existenci festivalu uvítáme mezi vystupujícími cimbalistku s moravskými kořeny Zuzanu Lapčíkovou. Ta nahrála na čtyři desítky CD, je držitelkou mnoha tuzemských i zahraničních cen a vystupovala snad na všech prestižních hudebních festivalech, které se v České republice pořádají. Se svým česko-moravsko-slezsko-slovensko-romským Kvintetem (Josef Fečo – kontrabas, Kamil Slezák – bicí, Ondrej Krajňák – piano a Rostislav Fraš – saxofon) citlivě propojuje folklor s jazzovou a alternativní hudbou a ve Fabrice se můžete těšit na výběr toho nejlepšího z jejich tvorby.

V listopadu se pak můžete těšit na celý hudební víkend 3. – 5.11., jehož hlavní hvězdou bude bezpochyby Jan Smigmator a 2.prosince si ještě můžete zatančit swing za hudby Originálního pražského synkopického orchestru.

Vstupenky a info k jednotlivým akcím najdete na webu www.jazzpodkozakovem.cz nebo na Facebooku Kulturního centra Golf.
Užijte si podzimní měsíce v Semilech ve společnosti výjimečných zážitků.
Festivalový organizační tým

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.