PĚTILETÍ SMUTEČNÍ SÍNĚ: DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ I ZNAK KVALITY

0

Dlouhá léta se v Turnově hovořilo o potřebě výstavby smuteční síně. Kromě posledního rozloučení se zesnulými ve zdejších kostelech existovala už pouze jediná možnost: rozlučková síň v Semilech. A nebýt mecenáše Bohuslava Jana Horáčka, jezdili Turnovští možná do Semil dodnes… Když na přelomu tisíciletí probíhala přestavba horních kasáren na Obchodní akademii a Hotelovou školu, kterou svými 60 miliony z podstatné části právě Horáček dotoval, prý se ptal, co je v Turnově dlouhodobě ještě potřeba. Kulturní dům a smuteční síň, zněla odpověď.

Nebýt jeho náhlého odchodu, zasvěcení věří, že by zaplatil stavbu obojího. Takhle musely být Střelnice i smuteční síň zaplaceny hlavně z veřejných peněz. Městský rozpočet obě stavby zatížily velmi výrazně!

Letos 16. října uplyne již pět let od chvíle, co byla smuteční síň slavnostně otevřena. Náklady na její výstavbu dosáhly 40 milionů korun, nadace B. J. Horáčka „stihla“ zaplatit pouhé čtyři miliony.

 

Turnovská smuteční síň je republikově významnou stavbou. Dílo pražských architektů z Ateliéru 6 (Radek Šíma, Michal Nekola, Libor Čížek, Ondřej Moravec) stihlo za krátkou existenci posbírat několik ocenění. Turnovská smuteční síň mj. obdržela prestižní cenu Obce architektů Grand Prix 2004 v kategorii novostavba. Tehdy porota rozhodovala mezi 44 přihlášenými pracemi. Díky tomuto ocenění se stavba objevila v množství našich i zahraničních publikací. Ostatně – i dokončovaná budova Střelnice nese obdobné prvky jako smuteční síň, stojící jen pár stovek metrů od ní.

n200810082327_zap_439_08_smutecka

n200810082327_zap_440_08_smutecka

n200810082327_zap_441_08_smutecka

Šťastný byl i výběr provozovatele smuteční síně. Pohřebnictví Pavla Křeliny patří v republikovém měřítku k nejlepším. Kdo z místních služby turnovské pohřební služby musel v poslední době použít, asi potvrdí vysokou dávku empatie a profesionality. V naší zemi je v současnosti 480 pohřebních služeb. Jednou za tři roky Sdružení pohřebnictví České republiky uděluje tzv. Znak kvality. V září letošního roku bylo toto prestižní ocenění propůjčeno dvěma pohřebním službám. Nepřekvapí, že jedna z nich sídlí v turnovské smuteční síni.

 

n200810082328_zap_442_08_smutecka„Profesního ocenění si nesmírně vážím. Je to hodně zavazující, vždyť je pouze 27 pohřebních služeb v republice, které Znak kvality mají,“ přiblížil Pavel Křelina. Každé dva roky je navíc třeba toto ocenění obhájit, každý jeho držitel musí naplňovat daný vnitřní kodex pohřebních služeb a poskytovat služby v nejvyšší kvalitě. To je kontrolováno i anonymně například účastí kontrolorů přímo při smutečních obřadech. „Všechno musí být perfektní, od oblečení personálu, kontaktu s pozůstalými až po bezvadně připravené prostory a vozidla,“ dodal Pavel Křelina.

 

A tohle všechno si bude moci veřejnost „zkontrolovat“ sama. U příležitosti 5. výročí otevření smuteční síně se zde budou konat dny otevřených dveří v pátek 17. a v sobotu 18. října. V pátek bude otevřeno v době od 11.00 do 17.00 hodin, v sobotu od 10.00 do 15.00 hodin. Zájemci se budou moci seznámit s historií pohřebnictví na Turnovsku, vystavena budou pohřební vozidla – historická i ta nejmodernější, příchozí budou moci nahlédnout do zázemí pohřební služby, bude zde i například výstava luxusních rakví ad.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.