TURNOVSKÝ DRAHOKAM, VELIKONOCE, NOC S ANDERSENEM A MATEŘINKA, TO JSOU POZVÁNKY KONCE BŘEZNA

0

(aktualizováno) Druhá polovina března je na akce velmi bohatá a zajímavá. Už třeba víkend uprostřed března, kdy se koná loutkářská přehlídka Turnovský drahokam, týden na to se můžete zúčastnit hned dvou oslav Velikonoc, stačí přijít na Dlaskův statek, kde bude jedna z největších akcí tohoto roku, bohatý program je také připraven na Rotštejně. A je tu ještě Noc s Andersenem a Mateřinka. Začíná se hrát fotbal a další akce se pomalu přesouvají ven.

Sobota 8. března
* Od 16 hodin hraje dechovka Turnovanka v Hasičárně na Daliměřicích.
* Od 20 hodin je v sále radnice v Rovensku pod Troskami již třetí Protidálniční ples.

Neděle 9. března
* SMRT NESEME ZE VSI – tradiční průvod na ukončení zimy pořádá v Tatobitech občanské sdružení Dědina ve spolupráci s Masarykovou základní školou. Morena bude nesena vsí a v Malířově zahradě spálena v ohni. Sraz je před školou v 10 hodin.
* Od 14 hodin – DĚTSKÝ KARNEVAL ŽLUTÉ PONORKY. Poslední karneval sezony, tanečky, hry a soutěže, vyhlášení nejoriginálnější masky domácí výroby, tombola. Sál SUPŠ Turnov, Skálova ulice.
* Po zimě začíná fotbalová sezona, resp. jarní část soutěžních utkání. Od 14.30 hodin se představí na domácím hřišti divizní celek FKP Turnov v odloženém podzimním utkání s Chrudimí.
* Od 18 hodin se v hale TJ ve Skálově ulici koná další utkání futsalové ligy. FC Dalmach hostí Čechii Slaný.

Pondělí 10. března
* Od 19.30 hodin je v turnovském divadle představení DVA MUŽI V ŠACHU, úsměvná konverzačka Miroslava Horníčka. Hrají pražští herci O. Navrátil, M. Maděrič, P. Hobzová, K. Petrová a O. Brancuzský. Zbylé vstupenky v předprodeji za 160, 140, 120 Kč, popř. na místě +20 Kč.

Úterý 11. března
* Od 10 hodin je v turnovské Žluté ponorce prázdninová tvůrčí dílna – HURÁ VESMÍR. Děti budou vytvářet modely mimozemských bytostí a kosmických plavidel. Vše potřebné bude nachystáno přímo v „Ponorce“.

Středa 12. března
* V 9 hodin vycházejí od Žluté ponorky v Husově ulici zájemci o návštěvu jeskyní v Klokočí. Téma: Objevíme Ameriku? Na pěší výlet s sebou vezměte starší oblečení, svačinu a baterku. Návrat do 14 hodin.
* Od 10 hodin je v pobočce Mateřského centra Náruč v Hasičárně Daliměřice tvořivé setkání s dětmi a maminkami na téma „Hrajeme si s pohádkou.“
* Od 13 hodin je v klubovně penzionu pro seniory na Výšince Křeslo pro hosta. Eva Kordová bude zpovídat duchovního Ondřeje Halamu.

Čtvrtek 13. března
* Od 19 hodin je v Tatobitech v zasedací místnosti obecního úřadu vzpomínkový večer k 110. výročí narození tatobitského rodáka Mistra houslaře F. X. Drozena.

Pátek 14. až neděle 16. března
n200803081740_vakci_15_08_drahokamXVIII. ročník regionální loutkářské přehlídky pro Liberecký kraj a Český ráj TURNOVSKÝ DRAHOKAM. Městské divadlo Turnov, 14. – 16. března 2008.
Pátek 14. března
* 10.00 – NÁMOŘNICKÁ POHÁDKA, hraje Divadýlko Matýsek Nový Bor, pro děti od 4 let, délka představení 45 minut
Sobota 15. března
Slavnostní zahájení starostkou PhDr. Hanou Maierovou
* 9.00 – NA SLOVÍČKO, KAŠPÁRKU, Klubíčko Cvikov, od 3 let, 55 minut
* 11.00 – PRSTEN KNÍŽETE LUCIFERA, Spojáček Liberec, od 4 let, 20 minut, navazuje druhé představení – BAREVNÉ POHÁDKY, ZUŠ Libštát, od 4 let, 30 minut
* 13.00 – O M
ARUŠCE, Ještěd Český Dub, od 4 let, 45 minut
* 14.30 – CIRKUS DOBROSLAV, Divadlo PoLi Hr. Králové, od 3 let, 40 minut, druhé představení – TETA TO PLETE, Divadlo Pampalin Turnov, od 5 let, 15 minut
* 16.00 – KAŠPAR LÁRYFÁRY, M
artínek Libáň, od 10 let, 50 minut
* 18.00 – KAM
ENNÝ HOST, Závěsné divadlo Jičín, od 12 let, 30 minut
Neděle 16. března
* 9.00 – KAŠPÁREK V PEKLE, Popelka Lomnice n. P., od 3 let, 45 minut
* 11.00 – BRÉMŠTÍ MUZIKANTI, ZUŠ Semily, od 3 let, 35 minut, druhé představení – JMÉNO PRO KUŘÁTKO, M
aminy Jaroměř, od 3 let, 25 minut
* 13.00 – HURÁ ZA PRINCEZNOU, Studio The Blooma Jaroměř, od 4 let, 45 minut
* 15.00 – POPŘEDU, POZPÁTKU POVÍDÁM POHÁDKU, Uzel Chlumec n. C., od 4 let, 20 minut, druhé představení – O ZUBEJDĚ SOLIM
ÁNSKÉ, BOĎI Jaroměř, od 4 let, 35 minut
V rámci přehlídky proběhne vyhodnocení oceněných souborů, losování soutěže o nejpilnější diváky, předání cen. Vstupné: děti 25 Kč, dospělí 30 Kč, rodinná vstupenka – 2 děti + 2 dospělí za 90 Kč.

Sobota 15. března
* Na třech místech v Turnově bude probíhat veřejná sbírka Pomozte dětem. Místní skauti budou s kasičkami čekat po celé dopoledne na náměstí Českého ráje, v Nádražní ulici a u Diskontu Plus. Žluté kuře s červenobílým kruhem slaví letos své desáté narozeniny.
* ŠIBŘINKY v Přepeřích. Začátek je ve 20 hodin. Ráz je „Co Čech, to muzikant“. Na masky čeká ocenění. K tanci a poslechu hraje skupina Prorock.
* Od 20 hodin je v sále radnice v Rovensku pod Troskami Zahrádkářský ples.
* V obou víkendových dnech jsou na zámku Sychrov vždy od 9 do 16 hodin VELIKONOČNÍ TRHY.

Neděle 16. března
* Od 9 hodin je v dětském oddělení turnovské knihovny „Proutěná dílna“. Celé nedělní dopoledne až do oběda si  rodiče se svými dětmi mohou vytvořit velikonoční dekorace a různé výrobky z proutí.
* Ve 14.30 začíná fotbalový zápas divizního FKP Turnov s Týništěm.

Pondělí 17. března
* Od 14 hodin v klubovně penzionu pro seniory v Žižkově ulice je literárně hudební pořad u příležitosti 110. výročí narození mistra houslaře F. X. Drozena. Věnováno též Věnceslavu Metelkovi, písmáku a houslaři z Pasek nad Jizerou. Účinkují Petr Pešek, Eva Kordová a Stanislav Vaněk.

Úterý 18. března
* Od 18 hodin je v turnovském divadle cestovatelský klub. Téma: TENERIFE A KANÁRSKÉ OSTROVY.
* Od 18 hodin v Domě Na Sboře v turnovské Skálově ulici je večer na téma „Housle v proměnách času“ k výročí narození turnovského mistra houslaře  F. X. Drozena. Narozdíl od akce v penzionu o den dříve bude zde ještě dalším hostem večera houslista František Lamač z Jablonce nad Nisou.

Středa 19. března
* Od 10 hodin začíná v Koncertním sále ZUŠ Turnov pořad pro starší žáky základních škol k výročí houslaře F. X. Drozena.

Čtvrtek 20. března
* Den deskových a společenských her ve Žluté ponorce o velikonočních prázdninách. Začátek v 9 hodin.
* Od 19.30 hodin je v turnovském divadle Koncert ke Dni učitelů – VEČER NEJKRÁSNĚJŠÍCH OPERNÍCH ÁRIÍ. Ojedinělá sestava sólistů – Luisa Albrechtová (Vídeňská Opera), Pavel Vančura a Miloslav Pelikán (sólisté opery libereckého Divadla F. X. Šaldy), na klavír je doprovodí prof. Vilém Valkoun, sborové party nastudoval Pěvecký sbor Foerster Jičín s korepetitorem Pavlem Krčmárikem. Vstupenky byly nabídnuty přednostně školám, zbylé budou k dispozici veřejnosti v předprodejních místech od 3. března. Vstupné 120, 100, 80 Kč. V rámci večera se uskuteční vyhodnocení ankety TURNOVSKÁ PECKA 2007, budou předána ocenění za nejlepší profesionální a amatérskou akci loňského roku.

Pátek 21. března
* V kulturním domě v Příšovicích je od 20 hodin v pořadí již sedmý ročník SKAUTSKÉHO PLESU. Na programu několik tanečních překvapení, hrají Veselí pozůstalí. Předprodej vstupenek každý pátek na skautském ostrově v Turnově, od 7. března také v prodejně Kitty móda v Hluboké ulici. Vstupné 90 Kč v předprodeji a 100 Kč na místě.

Sobota 22. března
n200803081740_vakci_16_08_dlask* Od 9.30 začínají VELIKONOCE NA DLASKOVĚ STATKU, jedna z největších akcí, která se zde pod patronací turnovského muzea letos uskuteční. V programu vystoupí celkem 12 (!) folklórních souborů, uskuteční se tradiční „vynášení smrti“ do Jizery. Na návštěvníky čekají také velikonoční trhy společně s řemeslníky, kteří budou předvádět tradiční výrobu. Děti se mohou těšit na velikonoční dílnu, budou si plést pomlázky, barvit vajíčka a vyrábět další velikonoční dekorace.
Podrobný program vystoupení folklorních souborů:
* 9:30 – 11:00 – Šafrán, Šafránek (dětský soubor), vynášení smrtky do Jizery v podání dětí ze Šafránku
* 11:00 – 12:15 – Furiant, Kominíček (dětský soubor)
* 12:15 – 13:00 – M
alá Nisanka (dětský soubor Nisanka)
* 13:00 – 14:00 – Soubor z Brazílie, krajanský soubor, který vystupuje i s gauchovskými tanci
* 14:00 – 15:30 – Hořeňák, Hořeňáček (dětský soubor)
* 15:30 – 16:00 – Špalíček (dětský soubor) – pásmo Řemesla na vsi
* 16:00 – 17:00 – soubor Jizera
POZOR! VZHLEDEM K NEPŘÍZNIVÉMU VÝVOJI POČASÍ JE AKCE ZRUŠENA! (aktualizace 21. března)

* Občanské sdružení Ochrana Klokočských skal pořádá o víkendu 22. a 23. března „VESELÉ HRADNÍ VELIKONOCE“ na hradě Rotštejně. Rytíři, hudebníci, ohněplivači, pohádka O Honzovi a Bětušce a darebných loupežnících. Bude tu i výstava „Velikonoce nejen v lidové tradici“. Sobotní představení začíná v 11, 13 a 15 hodin, v neděli v 11 a 13 hodin. Hrad bude otevřen i v pondělí od 11 do 16 hodin. Upozornění pořadatelů: Za opravdu špatného počasí se akce nekoná. – A TO SE OPRAVDU STALO – AKCE JE BEZ NÁHRADY ZRUŠENA !!!! (aktualizace 20. března)

* Od 10 hodin v sobotu začíná sled zápasů 1. ligy dorostenců ve florbale. Místo konání: hala TJ ve Sklálově ulici (Turnov hraje od 10 a 13.20 hodin).
* Od 16 hodin hraje v sobotu 22. března dechovka Turnovanka v Hasičárně na Daliměřicích.
* Ve 20 hodin začíná taneční zábava v Kulturním domě na Podháji, hraje skupina Prorock, vstupné 60 Kč.
* Své první letošní představení sehrají ochotníci z Přepeř. Pro tuto sezonu nastudovali STRAKONICKÉHO DUDÁKA. Premiéra začíná v 19.30 hodin v Sokolovně v Přepeřích.
* Od 20 hodin se v hale TJ ve Skálově ulici koná další utkání futsalové ligy. FC Dalmach hostí SELP Mladá Boleslav.

Neděle 23. března
* Od 9 hodin začíná sled zápasů 2. ligy žen ve florbale. Místo konání: hala TJ ve Sklálově ulici (Turnovačky hrají od 9 a 11.40 hodin).
* Pokračují „Veselé hradní velikonoce“ na Rotštejně.
* Od 20 hodin je v sále radnice v Rovensku pod Troskami Velikonoční zábava, hraje ODYSSEA.

Středa 26. března
* POPRVÉ VDANÁ. To je název divadelního představení, se kterým se v Turnově představí známá herečka Taťjana Medvecká. Divadlo jednoho herce vždy na dotyčného klade vysoké nároky a ne každý je schopen jim vyhovět k naprosté spokojenosti diváků. To ovšem není případ této herečky, která v poetické komedii s vtipem a nadhledem vypráví o láskách a neláskách jedné betonářky, která váhá, zda se má prodrat životem sama nebo to vyřešit jinak… Vstupenky v předprodeji za 120-100-80 Kč, na místě pak +20 Kč. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

Pátek 28. března
* NOC  S ANDERSENEM. Velmi populární akce nese letos podtitul „Čertování aneb s čerty nejsou žerty“.
Sraz pohádkových postav u stromu Pohádkovníku před turnovskou knihovnou je v 17 hodin, bude vysazen nový strom „Pohádkovník“ u ZŠ ve Skálově ulici na počest 100. výročí školy, následuje pohádkový průvod městem pod vedením krále a královny všech pohádek a s pohádkovými bytostmi Českého ráje. Na náměstí Českého ráje je připravena malá slavnost v podobě přivítání pohádkového průvodu, ohňové show, budou tu trubači ZUŠ Turnov a  další. Poté se dění přesune do muzea na „Pohádkový kongres“. Akci zakončí večerní průvod městem a parkem s pohádkovými lampičkami, který bude směřovat do knihoven školních družin a do Městské knihovny Antonína Marka. Tady budou děti před spaním procházet stezkou odvahy a hledat poklady, aby potom skončily ve spacácích a na dobrou noc si něco pěkného přečetly…

Sobota 29. března
* TURNOVSKÁ M
ATEŘINKA 2008,  oblastní kolo festivalu mateřských škol z Turnova a okolí. Program začíná v Biu Ráj v Žižkově ulici ve 13 hodin.

* Ve 20 hodin začíná v Jenišovicích divadelní představení přepeřských ochotníků Strakonický dudák.

Středa 2. dubna
* V 19.30 hodin začínají v turnovském divadle SEMAFORSKÉ INSPIRACE. Zpěvačka Kamila Barochová a klavírista Jiří Pazour sestavili večer inspirovaný divadlem Semafor. Spojili v něm prvky hudební i divadelní, rovnoměrně se objevuje klasická klavírní improvizace na známé melodie i kabaretní čísla vedená poetikou Semaforu a jeho humorem.

Pátek 4. dubna
* V 8.30 hodin začíná v sále turnovské Žluté ponorky v Husově ulici TURNOVSKÝ ŠTĚK 2008 – okresní přehlídka dětských divadelních souborů.
* V 19.30 hodin se v turnovském divadle představí s hrou ÚSMĚVY A KORDY obnovený divadelní spolek Jirásek z Olešnice u Turnova. Ochotnické divadlo v okolí Turnova je na vzestupu, soubory působí v Olešnici, v Přepeřích a v Rakousích…

PROGRAM TURNOVSKÉHO KINA V ŽIŽKOVĚ ULICI
n200803081741_vakci_18_08_havel* Pátek 7., sobota 8. a neděle 9. března v 17.30 hodin – ŘÍŠE HRAČEK – Kdo uvěří, může vidět zázraky. Prodavačka Molly (Natalie Portman) a její 243-letý excentrický šéf Pan Magorium (Dustin Hoffman) kralují magickému hračkářství, kde hračky žijí svým vlastním životem (premiéra, rodinný film USA).
* Pátek 7. – sobota 8. března ve 20 hodin – LÁSKA ZA ČASŮ CHOLERY
Melodramatický příběh o vášni a rozhodnutích je napínavou a vzrušující cestou do exotické Latinské Ameriky na přelomu 19. a 20. století (premiéra, romantický film USA).

* Středa 12. – čtvrtek 13. března v 17.30 hodin – ALVIN A CHIPMUNKOVÉ – Po Garfieldovi přicházejí na scénu tři neobyčejné veverky, které nejen že umí mluvit, umí i výborně zpívat (premiéra, animovaný rodinný film USA).
* Středa 12. března ve 20 hodin – AGUIRRE, HNĚV BOŽÍ – Rok 1560. Španělský konkvistador Lope de Aguirre (Klaus Kinski) se svými muži a v doprovodu domorodých průvodců hledá v povodí Amazonky bájné zlaté město Inků – El Dorado (německé drama, filmový klub, projekt 100).
* Čtvrtek 13. – pátek 14. března ve 20 hodin – MONSTRUM – V newyorském klubu probíhá párty na rozloučenou s Robem, který odjíždí do Japonska… (premiéra, thriller USA).
* Sobota 15. března ve 20 hodin, neděle 16. března v 17.30 hodin – SWEENEY TODD: ĎÁBELSKÝ HOLIČ Z FLEET STREET – Tim Burton (Střihoruký Edward, Karlík a továrna na čokoládu) převedl na plátno krvavý muzikál o holiči, který se vrací z australské trestanecké kolonie, aby se pomstil za bezpráví a vlastní zmarněný život (premiéra, hororový muzikál USA).

* Středa 19. března v 17 hodin – KRÁLOVNA – Strhující pohled za zavřené dveře královského paláce a do mysli a do srdce královny Alžběty II., těsně po tragické smrti princezny Diany… (britské životopisné, historické drama).
* Středa 19. března ve 20 hodin – NENÁPADNÝ PŮVAB BURŽOAZIE – Vrcholné dílo španělského režiséra Luise Buňuela. Důmyslné leporelo vyprání o skupince známých, kteří se chtějí sejít na večeři, v níž ale nóbl hrdinům opakovaně kdosi nebo cosi zabrání… (francouzský film ve filmovém klubu).
* Čtvrtek 20. března ve 20 hodin – VÝCHODNÍ PŘÍSLIBY – Nový thriller Davida Cronenberga z prostředí ruských zločineckých klanů v Londýně (premiéra britského filmu).
* Pátek 21. – sobota 22. března v 17.30 hodin, neděle 23. března ve 14 hodin – ASTERIX A OLYMPIJSKÉ HRY – Odvážný mladý Gal Alafolix se vášnivě zamiluje do řecké princezny Iriny, o kterou usiluje také Césarův syn Brutus. Spolu s Asterixem a Obelixem se vydá do Řecka s cílem vyhrát nejen Olympijské hry, ale i srdce princezny (premiéra francouzské rodinné komedie).
* Pátek 21. – sobota 22. března ve 20 hodin, neděle 23. března v 17.30 hodin – LOVCI POKLADŮ: KNIHA TAJEMSTVÍ – Hledač pokladů Ben (Nicolas Cage) a archivářka Abigail  (Diane Kruger) se tentokrát vydávají na honbu za možná nejtajemnější a nejstřeženější knihou na světě… (premiéra dobrodružného filmu USA).
* Středa 26. března ve 20 hodin – SVATÁ HORAMuž výrazně se podobající Ježíši Kristu se dostane do věže, kde ho přijme mistr alchymie a představí mu vládce sedmi planet… (mexické drama, filmový klub, Projket 100).
* Čtvrtek 27. března ve 20 hodin – NOC PATŘÍ NÁM – Drsný krimi thriller, který jde ve stopách oscarové Skryté identity. Policie v New Yorku čelí rostoucí vlně zločinu, zatímco ruský gang má seznam policistů, které chce odstranit… (premiéra amerického filmu).
* Čtvrtek 27. a pátek 28. března v 17.30 hodin, neděle 30. března ve 14.00 a v 17.30 hodin – NEJKRÁSNĚJŠÍ HÁDANKA – Venkovský chasník Matěj miluje sedlákovu dceru Majdalenku. Ten si ale představuje pro dceru bohatého ženicha a Matěje vyžene. Mladík se vydá do světa, dojde na královský hrad a v hádankářské soutěži získá ruku princezny Rozmarýny. Jeho srdce však stále patří Majdalénce…Filmem Nejkrásnější hádanka se vrací do svého oblíbeného žánru režisér Zdeněk Troška (premiéra české pohádky).
* Pátek 28. – sobota 29. března ve 20 hodin – OBČAN HAVEL – Celovečerní film nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat prezidentského období Václava Havla. Režisér Pavel Koutecký začal film natáčet v roce 1992 a sledoval prvního českého prezidenta více než třináct let. Premiéry svého filmu se bohužel nedočkal. Po jeho tragické smrti na jaře 2006 se dokončení filmu ujal režisér Miroslav Janek. Film bude promítán za osobní účasti režiséra Miroslava Janka! Po filmu bude následovat beseda v kinokavárně.
* Středa 2. dubna ve 20 hodin – KABINET DR. CALIGARIHO + DVA – První expresionistický snímek, jehož kouzlo spočívá v nevídaném řešení výtvarné scény, vypjatých hereckých výkonech a bizarní kombinaci světla a stínu. Němý snímek bude doprovázen živým vystoupením hudebního uskupení DVA (německý film ve filmovém klubu).
Průměrná cena za jeden lístek na filmové představení v turnovském Biu Ráj je 70 Kč.

PROBÍHAJÍCÍ VÝSTAVY
► V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin s polední přestávkou 12 -13 hodin. V galerii je výstava keramičky Evy Tesařové (potrvá do 6. dubna). Ve výstavním sále ve III. patře najdete kolekci nejlepších fotografií 17. ročníku mezinárodní soutěže ZEMSKÝ RÁJ. Výstava potrvá do 13. dubna.
► V Galerii Safír v turnovském muzeu je do 5. dubna k vidění kolekce snímků k 60. výročí vzniku FOMAklubu Liberec.
► Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí – Galerie U zlatého beránka – je od 6. března (vernisáž v 16 hodin) výstava členů turnovského fotoklubu na téma Masopust, festivaly, maškary. Jde o nejlepší snímky ze třetí klubové fotoakce. Výstava potrvá do 3. dubna.
► V Galerii Granát na náměstí Českého ráje v Turnově vystavuje od 6. března (vernisáž v 17 hodin) fotografie Tomáš Frydrych, člen fotokroužku Žluté ponorky (potrvá do 3. dubna).
► Divadelní galerii turnovského městského divadla – výstava obrazů Karla Janáka.
► V turnovské městské knihovně je do 25. března výstava nejlepších dětských prací ze soutěže Stromy kolem nás.

OSTATNÍ
► Veřejnou sbírku „Podpořme svoji Střelnici“ vyhlásila kulturní komise Města Turnov. „Domníváme se, že nelze vždy jen říkat ať vše zařídí stát nebo město, někdy je také čas pro naši občanskou iniciativu,“ píše se mj. v prohlášení kulturní komise. Veřejná sbírka je určena na vnitřní vybavení nového kulturního domu.

Číslo účtu u Ge Money bank Turnov je 183674373/0600, peníze můžete složit prostým převodem nebo navštívit kancelář Kulturního centra Turnov v nové Střelnici a peníze věnovat v hotovosti. Jednou bude na Střelnici vystavena Kniha dárců. Bude tam i Vaše jméno?

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.