Nejtěžším obdobím ve své historii prochází nyní cestovní ruch a jeho spřízněné obory. Koronavirová pandemie a s ní související vládní opatření prakticky zcela utlumily tyto oblasti podnikání. Liberecký kraj proto oslovil provozovatele ubytovacích zařízení, vyhledávaných turistických cílů i pořadatele exkurzí i tvůrce zážitkové turistiky. Prostřednictvím dotazníků, které mezi ně distribuoval, zjišťoval současnou situaci, aby mohl do budoucna vyvodit patřičné kroky k rychlému restartu celého oboru.
„Chtěli jsme mít představu, jaká je v našem kraji situace u ubytovatelů a provozovatelů turistických zajímavostí. Oslovili jsme jich šest set, takže si troufám tvrdit, že průzkum má vysokou vypovídací hodnotu,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Data se sbírala od 8. do 15. ledna, průzkum byl anonymní. Zpět přišlo 188 vyplněných dotazníků. Nejvíce jich bylo zasláno provozovatelům ubytovacích zařízení, z nichž odpovědělo 135. Z výsledků vyplývá, že dopad současných opatření na podnikatele je drastický. Vydaná hygienická nařízení jsou plošná a nezabývají se aktuální situací v oboru – pro malá ubytovací zařízení platí stejná pravidla jako velké hotely.
Podnikatelé také zdůraznili, že majitelé menších penzionů a apartmánů nemají prakticky žádnou šanci dosáhnout na kompenzační programy. Výplata z těchto programů trvá měsíce, v některých případech doposud ani peníze nedorazily. Ti, kteří provozují zážitkovou turistiku či exkurze jako doplňkovou činnost, pak nemají možnost kompenzace výpadku příjmů z cestovního ruchu.
„Velká část podnikatelů byla ráda, že se o jejich problémy Liberecký kraj zajímá. Průzkum totiž mimo jiné prokázal, že na úrovni státu se jejich poměry nikdo důkladně nezabýval,“ doplnila Vinklátová.
Libereckému kraji není složitá situace v cestovním ruchu lhostejná. Počátkem ledna ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou v Jablonci nad Nisou připravil dopis, jehož prostřednictvím apeloval na Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo pro místní rozvoj a žádal vyšší podporu pro znovuoživení cestovního ruchu a gastronomie.
„Sektor cestovního ruchu je jedním z nejpostiženějších odvětví. Pokud tu nechceme mít v tomto směru pustou zemi, musí být podpora efektivní a systematická. Dlouhodobě s kolegy na Asociaci krajů poukazujeme na to, že je potřeba mít zákon o cestovním ruchu a zároveň stále narážíme na centrální úrovni na negativní postoj. V Rakousku takový zákon existuje. Neříkám, že řeší vše, ale dává jasný rámec. Teď se ukazuje, jak moc tady chybí, a věřím, že i kvůli této negativní zkušenosti nastane v tomto směru posun,“ uzavřela náměstkyně Vinklátová.
(Zdroj: LK)