Aktuální situace ve výskytu virové hepatitidy A

0

Od začátku letošního roku k dnešnímu dni bylo v Libereckém kraji hlášeno celkem 119 případů akutní žloutenky typu A.
V epidemii započaté v 16. týdnu tohoto roku evidujeme 116 případů onemocnění u osob z LK, dále 9 případů onemocnění u osob s bydlištěm mimo LK. U 85 nemocných jsme epidemiologickým šetřením zjistili vazbu na město Turnov.
V uplynulém týdnu byly hlášeny dva nové případy onemocnění – jeden aktivně vyhledaný případ v souvislosti s epidemií a jeden případ na základní škole, kde není prokázána souvislost s probíhající epidemií.
Případ onemocnění v ZŠ se týká stejné školy jako případ v týdnu minulém. Nařídili jsme protiepidemická opatření, která spočívají v lékařském dohledu a omezení některých aktivit. Lékařské vyšetření obnáší tři návštěvy lékaře ve stanovených termínech, při kterých se provádí odběr krve a klinické vyšetření lékařem. K zakázaným aktivitám patří mj. návštěvy veřejných lázní, bazénů, ubytování v zařízeních, kde jsou sdílená hygienická zařízení, mimoškolní sportovní aktivity, kulturní aktivity a kroužky.
„Opatření se netýkají dětí, které byly v minulosti řádně očkovány a těch, u kterých byla vyšetřením krve prokázána imunita vůči žloutence typu A,“ říká MUDr. Jana Prattingerová, ředitelka odboru protiepidemického a pokračuje. „Dodržením nastavených opatření se zabrání šíření onemocnění, což znamená, že nedojde k prodloužení protiepidemických opatření, která jsou stanovena na období nejdelší inkubační doby, tj. 50 dní.“
Zuzana Balašová, tisková mluvčí KHS LK

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.