ZMĚNA JÍZDNÍCH ŘÁDŮ VEŘEJNÉ HROMADNÉ DOPRAVY

0

V neděli 13. prosince vejdou v platnost nové jízdní řády v rámci celostátní změny. Co tyto změny přinesou cestujícím v našem regionu? Liberecký kraj pokračuje ve zvyšování kvality úrovně cestování veřejnou dopravou a od prosince 2020 se cestující dočkají většího počtu garantovaných bezbariérově přístupných spojů u regionálních linek. Po rozšíření počtu bezbariérově přístupných autobusů na Jablonecku a Semilsku v letech 2019 a 2020 dojde k obdobnému zlepšení také na Liberecku. Změna souvisí s postupnou obnovou vozového parku vnitřního dopravce, ČSAD Liberec. Novinkou v rámci obnovy vozového parku bude také nasazení velkokapacitních a současně částečně nízkopodlažních 15metrových autobusů. Vozidla budou nasazena zejména na linky z Liberce do Chrastavy (linka 70), Jablonce nad Nisou (linka 141) a Stráže pod Ralskem (linka 270).

Z pohledu vlastní úpravy nabídky nedochází v linkové dopravě k podstatným koncepčním změnám. „Jako každým rokem změny jízdních řádů reagují na podněty obcí a cestujících, které byly vyhodnoceny jako opodstatněné,“ uvádí Otto Pospíšil, zástupce ředitele spol. KORID LK. Koordinátor veřejné dopravy současně upozorňuje, že s ohledem na pandemii koronaviru a bezpečnostní opatření může být rozsah dopravy regulován. „Ve veřejné dopravě v roce 2020 jsme zaznamenali v důsledku opatření proti šíření nemoci COVID-19 výkyvy zahrnují pokles cestujících i o více než polovinu,“ konstatuje Jiří Hruboň, ředitel společnosti KORID LK. „V letních měsících jsme ale zaznamenali na některých linkách i rekordy v počtu přepravených cestujících. Potenciál zde tedy stále je,“ uzavřel Hruboň.
Konkrétně na Turnovsku dochází v autobusové dopravě k dílčím změnám u jednotlivých spojů, mj. v návaznosti na posun vlaku z Liberce dojde v čase 22.30–22.40 hodin k vytvoření návazností mezi linkami L3 a regionálními spoji na terminálu v Turnově ve směru Příšovice – Svijany, Tatobity – Semily, Rovensko p. Troskami – Lomnice n. Pop. a Vyskeř. Všechny autobusové spoje vyčkají na příjezd vlaku z Liberce (příj. 22.31) i Mladé Boleslavi (22.28 hod.).

V rámci železniční dopravy připravil Liberecký kraj ve spolupráci s dopravci a sousedními kraji několik novinek. Tou první je úprava dopravní koncepce mezi Libercem, Žitavou a Varnsdorfem, resp. Drážďany. V pracovní dny se navýší rozsah přímých spojů linky RE2 z Liberce do Drážďan a zpět na čtyři páry. Další novinkou je rozšíření sezonního provozu vlaků mezi Libercem a polskou Szklarskou Porębou.
Dochází také k podstatné změně v zajištění provozu na rychlíkových linkách R14 A (Pardubice – Liberec) a R14 B (Liberec – Ústí n. L.) – soupravy Českých drah zde nahradí dopravce ARRIVA vlaky.
Za zmínku stojí i sezonní spoje do Českého ráje – dva přímé vlaky z Liberce a jeden z Prahy. Stejně jako v loňském roce počítá Liberecký kraj s prodloužením osobních vlaků z Hradce Králové a Jičína až na Malou Skálu (a zpět), a to o letních sobotách. Jezdit bude nový sezonní vlak v trase Liberec – Hrádek nad Nisou – Zittau – Varnsdorf – Rybniště – Krásná Lípa – Mikulášovice.

Jízdní řády je možné, tak jako v minulých letech, zakoupit také v knižní podobě. I v letošním roce bude vydán jízdní řád pro celou oblast kraje. Prodejní cena je 30 Kč a k zakoupení jsou v Zákaznickém centru IDOL, v informačních centrech dopravců a vybraných měst či u některých prodejců knih.

Závěrem informujeme, že připomínky k jízdním řádům je i nadále možné zasílat na info@korid.cz nebo prostřednictvím webového formuláře na webu www.iidol.cz. V roce 2021 mohou proběhnout změny v rámci celostátních termínů 7. března, 13. června, 29. srpna a 12. prosince.
(Zdroj: TZ LK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.