ZIMA SE UŽ OPRAVDU LOUČÍ, PŘÍŠTÍ TÝDEN SE VÝRAZNĚ OTEPLÍ

0

Přestože zimní počasí se i v první polovině března stále drží a jarní teplé náznaky se na Turnovsku objevily jen sporadicky, orientační výhled počasí na jaro vypadá přece jen poněkud optimističtěji. Ve středu 20. března začíná astronomické jaro a celkově druhá polovina tohoto měsíce by se měla již nést ve znamení vyšších teplot, ojediněle až kolem +17 °C, ale ranní teploty ještě mohou klesat k bodu mrazu. Duben je znám spíše kolísavými teplotami a aprílovým střídáním teplých a chladnějších period, a tak by tomu mělo být i letos. Zejména v jeho druhé a na počátku třetí dekády, takže sluníčko s teplotami ojediněle až do 20 °C vystřídají rychlá ochlazení v doprovodu deště nebo i přechodně sněhových vloček.

Nejsou vyloučeny ani první jarní bouřky. (Ty se u nás objevily již v neděli 10. března, ale Turnovsku se vyhnuly jižní drahou a zasáhly hlavně Pardubicko a Vysočinu.)

Květen slibuje již stálejší a teplé počasí – tzv. „ledoví muži“ budou slabší a neměli by se projevit zásadním způsobem, proto poškození vegetace pozdními mrazíky je letos méně aktuální než v minulých letech. Oproti několika předešlým rokům, kdy na jaře bylo velmi sucho, je nyní dostatek vláhy, a to je příznivé pro další vývoj dřevin i plodin, které pěstujeme na zahrádkách nebo i ve velkém na polích.

V březnu by mělo po úvodním vpádu arktického vzduchu nastoupit převládající západní nebo jihozápadní proudění, duben bude komplikovanější a jižní směry budou střídány severpozápadním větrem, který bude nosit chlad. Květen by se měl vyznačovat již více anticyklonálním počasím, jednotlivé oblačné systémy jej naruší pouze přechodně v podobě srážek a nižších teplot.

Krásné jarní sluníčkové dny!
Vlastík Brůček Plamínek, APC Turnov, Brucek.Vlastimil@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.