TÝDEN BEZPEČNOSTI NA SILNICÍCH

0

V loňském roce zemřelo na silnicích Libereckého kraje v důsledku dopravních nehod 46 lidí. Nejčastější příčinou všech smrtelných nehod je nepřiměřená rychlost. Celkem 413 dopravních nehod zavinili řidiči pod vlivem alkoholu. Statistiky zaznamenaly nárůst i u dopravních nehod zaviněných dětmi – cyklisty. Právě alkohol a rychlost jsou tématy blížícího se týdne bezpečnosti na silnicích Libereckého kraje, který podle mluvčího Jiřího Langra připravuje Liberecký kraj ve dnech 21. – 27. dubna.

V této souvislosti je plánována řada akcí, které budou završeny expozicí na autosalonu v Liberci a reálnou ukázkou jedné nehody, ke které vloni došlo. K této problematice vydává Liberecký kraj informační letáky. První z nich mapuje smrtelné dopravní nehody, které se staly v Libereckém kraji.  „Chceme ukázat lidem, jak nebezpečné je nezodpovědné chování některých řidičů, poukazujeme na hrozivé následky dopravních nehod a jejich množství,“ uvádí Vladimír Richter, člen rady Libereckého kraje, pověřený vedením resortu dopravy. Mezi vážnými nehodami je uvedena i ta z loňského 30. dubna, kdy u železniční zastávky Turnov-město přišel o život cyklista. Více ZDE.

Druhým problémem v Libereckém kraji jsou dopravní nehody způsobené řidiči pod vlivem alkoholu. Tento nešvar našich řidičů zaznamenal v loňské roce nárůst. Nehody způsobené pod vlivem alkoholu mívají velmi závažné následky. Víte třeba, že půl litru piva vám z krve zmizí až za dvě a čtvrt hodiny? (u žen jsou to skoro čtyři hodiny!), víte, co znamenají stavy lehké nebo střední opilosti? To vše si můžete přečíst v přehledné formě na dalším letáku ZDE.

Tematicky do obsahu tohoto článku zapadá i informace, kterou poskytl velitel turnovské městské policie Luboš Trucka. V březnu se konalo měření rychlosti na vyžádání obce Ktová. V místech v centru obce, kde mezinárodní silnice tvoří poměrně nebezpečné „esíčko“, je povolena maximální rychlost 40 km v hodině. „Za dobu měření jsme zkontrolovali rychlost u 60 vozidel. Celkem 15 jich jelo víc než sedmdesátkou, jeden dokonce rychlostí 105 km v hodině. Nikdo ale nejel předepsanou rychlostí, a to jsme měli toleranci nastavenu až na hodnotu 53 km v hodině,“ shrnul Trucka. Je k tomu nutné ještě něco dodávat?

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.