BUDIŽ SVĚTLO, BUDIŽ TMA

0

Zajímavý experiment se připravuje na dnešní noc. Vědci chtějí na území Libereckého kraje zjistit tzv. úroveň světelného znečištění, tedy místa, kde je veřejné osvětlení rušivé pro své okolí. Projekt vznikl na základě ekologických aktivit. K experimentu byl vybrán Liberecký kraj z prostého důvodu: Z Kozákova, Bezdězu a Ještědu ho celý přehlédnete. Pouliční osvětlení zhasne na jednu hodinu v době od 23.00 do 04.00. Přesnou dobu vědci tají kvůli bezpečnosti občanů, i tak mají být policie státní i městské v pohotovosti.

Vypnutí veřejného osvětlení má odpovědět na otázku, jaké světelné znečištění vydávají domácnosti, svítící reklamy a obchodní centra. Jak uvedla MFDnes, získané údaje budou zpracovány do konce roku, měření má ukázat také na úsporu elektrické energie, která je v kraji odhadnuta na 25 milionů ročně.

Průkopníkem zhasínání veřejného osvětlení je Turnov, kde byla zhasnuta před dvěma lety třetina veřejného osvětlení. Po protestech občanů byla některá místa opět „rozsvícena“, i tak jsou ale dosud ve městě místa, která se každou noc ponořují do tmy… (více ZDE)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.