ZASTUPITELÉ PUSTILI REALIZACI ODLEHČOVACÍ KOMUNIKACE DO DALŠÍHO KOLA

0

Tato ještě předprázdninová informace by přece jen neměla zapadnout. Turnovští zastupitelé totiž na svém červnovém zasedání pod poměrně složitě znějícím názvem jednoho z bodů jednání (Návrh změny č. 13 Územního plánu sídelního útvaru Turnov) schválili další krok vedoucí k realizaci tzv. odlehčovací komunikace z autobusového nádraží nahoru kolem atletického stadionu na křižovatku ulic Žižkovy a Koněvovy. Toto řešení, které má být v budoucnu alternativou k přetíženému centru města, je dlouhodobě velmi kontroverzním turnovským tématem.

Odlehčovací komunikace má své odpůrce i příznivce. Jedni zdůrazňují potřebu alternativy k Hluboké ulici a zlepšení příjezdu do budoucí rozsáhlé vilové čtvrti s bytovými domy na Hruštici. Tato komunikace může tvořit i jeden z prvků protipovodňové ochrany města v návaznosti na sklopný jez u Juty a prohloubení a rozšíření koryta řeky.

Odpůrci argumentují tím, že tato komunikace zdevastuje další zelený pás v centru města, bude významnou povodňovou překážkou, navíc poukazují na nestabilní svah pod atletickým stadionem. Podle nich situaci s dopravou tato odlehčovací komunikace stejně nevyřeší, protože tranzit směrem na Lomnici a Semily je třeba řešit mimo centrum města.

 

Záměr byl naposledy veřejně projednáván před dvěma lety. Veřejnost i dotčené orgány využily dostatečně své možnosti návrh připomínkovat – jen od občanů přišlo radničnímu odboru rozvoje města 364 připomínek! Další postup zastavily požadavky na různé studie a posudky. Hygiena mj. nepovolila zobousměrnění Markovy ulice, což zastupitelé akceptovali a tento záměr je patrně odsouzen k nezdaru. Nicméně v případě odlehčovací komunikace nyní kladné stanovisko hygieny k dispozici je. Jak zdůraznila starostka města Hana Maierová, toto zastupitelstvo již těžko udělá ve věci odlehčovací komunikace více. Jestli bude tato alternativa přetíženého centra města schválena, nebo ne, o tom rozhodnou až zastupitelé vzešlí z podzimních komunálních voleb. Do konce letošního roku by se mohlo ještě uskutečnit projednání záměru s veřejností. V případě jeho schválení přijde na řadu další etapa, a to shánění finančních prostředků na stavbu. A těch nebude zhledem k náročnosti projektu potřeba zrovna málo.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.