ZADLUŽENOST MĚSTA: 114 MILIONŮ

0

Dluh v této výši pro rok 2007 schválili turnovští zastupitelé, když předtím museli zrušit své dřívější usnesení, že maximální zadlužení města bude do výše 100 milionů Kč. „Je to jako v domácnosti. Chcete si něco koupit a nemáte-li našetřeno, musíte si půjčit s tím, že potom zaplatíte víc,“ komentuje tuto skutečnost předseda finančního výboru radnice Tomáš Sláma, který je současně také radním města a ředitelem zdejší nemocnice.

Podle Slámy má ale radnice vytvořeny kontrolní mechanizmy, aby se nemohlo stát, že by na městský majetek přišli exekutoři. Jestli město má peníze na to, aby mohlo splácet přijaté úvěry, hlídá i samotná banka. Z tohoto pohledu tedy není čeho se obávat. Zadlužení města výrazně vzrostlo přijetím a čerpáním dalšího šedesátimilionového úvěru v tomto roce, za který bude dostavěna Střelnice. Na její vybavení bude radnice žádat dotaci z Evropských fondů.

„Nechci spekulovat o tom, jestli stočtrnácti milionový dluh je hodně nebo málo. Je to o úhlu pohledu, pro někoho by bylo moc i sto tisíc,“ přibližuje situaci Sláma a dodává, že si nemyslí, že by město muselo být nutně bez dluhů, ale další velké stavby, které se připravují, především téměř miliardový projekt Čistá Jizera, který počítá s vysokou finanční spoluúčastí města, přinášejí podle něho další otázky, kde radnice peníze vezme. „Výše dluhu v příštím roce naroste až na 120 milionů, budeme muset proplatit faktury za Střelnici. Určitě se budeme zabývat i tím, jestli bychom nemohli něco ze zbylého městského majetku výhodně prodat,“ řekl Tomáš Sláma. Na přímý dotaz serveru TvA, jestli se může uvažovat i třeba o prodeji Technických služeb, tuto možnost připustil.

K tématu také viz anketa na tomto serveru.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.