ZA DVA MĚSÍCE JSOU PARLAMENTNÍ VOLBY, KDO KANDIDUJE V LIBERECKÉM KRAJI?

0

V úterý 23. března v 16.00 hodin skončila stranám, koalicím a politickým hnutím lhůta pro podání kandidátek do květnových voleb do Poslanecké sněmovny. V Libereckém kraji budou moci voliči vybírat z celkem 18 stran a hnutí. Počet kandidátů a pořadí mohou strany měnit do 29. března, poté budou volební strany ještě vyzvány k odstranění případných nedostatků a do 9. dubna musí být platné kandidátní listiny registrovány. Parlamentní volby se uskuteční 28. a 29. května 2010.

Podle volebních preferencí mají největší šanci uspět dosavadní parlamentní strany, hranici pěti procent nutnou pro vstup do parlamentu ale mohou překročit i další strany. Kandidátku ODS vede v Libereckém kraji poslanec Zdeněk Mach, v čele kandidátky ČSSD je poslanec Pavel Ploc, KSČM do voleb kraji vede českolipská právnička Marie Nedvědová. Lídrem TOP 09 je starosta Železného Brodu Václav Horáček, Věcí veřejných bývalý hejtman Petr Skokan, na čele kandidátky Strany práv občanů – Zemanovců je ředitelka školy ve Frýdlantu Věra Dunajčíková. Na prvním místě kandidátky Strany zelených v Libereckém kraji je turnovská právnička Martina Pokorná.

V roce 2006 vyhráli v kraji volby do Poslanecké sněmovny občanští demokraté se ziskem 38,81 % odevzdaných hlasů, druhá ČSSD měla 29,31 % voličů. Třetí příčka patřila KSČM, kterou volilo 11,51 % voličů, a čtvrtou pozici obsadila Strana zelených se ziskem 9,58 % hlasů. Voličská účast byla 62,35 %. Liberecký kraj ve sněmovně dosud zastupují čtyři poslanci za ODS a tři za ČSSD a jeden za KSČM.

 

Přehled stran, které kandidují do sněmovny v Libereckém kraji v roce 2010:

ODS

ČSSD

KSČM

KDU-ČSL

Strana zelených

Pravý Blok

Suverenita-Strana zdravého rozumu

TOP 09

Strana práv občanů – Zemanovci

Dělnická strana sociální spravedlnosti

Strana svobodných občanů

Národní prosperita

Věci veřejné

STOP

Občané cz

Česká pirátská strana

Konzervativní strana

SPR-RSČ

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.