PREZENTACE TURNOVA V JIŽNÍCH KRAJÍCH

0

Zástupci z řad studentů a učitelů jazykové školy FAN reprezentovali Turnov a Český ráj v Turecku a Španělsku v rámci projektu „Tvůrčí přístupy k interkulturní kompetenci“ programu Grundtvig pro vzdělávání dospělých. „Turecko nás přesvědčilo, že patří do Evropské unie,“ prohlásila Eva Fričová, ředitelka jazykové školy FAN. „Seznámili jsme se se vzdělávacím systémem v Alanyi, navštívili vzdělávací centrum pro dospělé a mnoho různých kurzů, setkali se s učiteli a studenty.“ Účastníky projektu překvapila hlavně rodinná podpora a solidarita, velkorysost a štědrost místních podnikatelů, kteří investují do výstavby škol, které potom darují městu. Jedna rodina v Alanyi tak již takto postavila sedm škol!

„Setkali jsme se s guvernérem oblasti, starostou města a řediteli vzdělávacích institucí. Všichni byli velmi přátelští, nesmírně pohostinní a otevřeně s námi hovořili na jakékoliv téma,“ zdůraznila Fričová. V podobné atmosféře proběhla i „Evropská výstava“, která byla příležitostí pro prezentaci účastníků projektu. „V Alanyi teď znají Český ráj a Turnov a mnoho návštěvníků českého stánku projevilo zájem náš region poznat osobně,“ upřesnila Eva Fričová.

Další cesta v rámci projektu zavedla studenty a učitele jazykové školy FAN do Španělska, konkrétně do regionu Albacette a historického města Almansa. Bohatý program setkání zahrnoval přátelské návštěvy na radnicích v Almanse a Caudete, návštěvu tamních center celoživotního vzdělávání pro dospělé „Cepa Castillo de Almansa“, setkání s vedením zařízení, se studenty a vyučujícími, návštěvu kurzů ad. „Představili jsme se i na malém mezinárodním veletrhu, kde jsme rozdávali informační brožury o Českém ráji, které jsme získali v turnovském infocentru. Nezapomenutelným zážitkem byla návštěva Alicante a Valencie. Dozvěděli jsme se více o historii a kultuře Španělska, tamním životním stylu, ze kterého nemizí optimismus i přes vysokou nezaměstnanost, která trápí mnohé regiony,“ zhodnotila návštěvu Jaroslava Kopalová, studentka angličtiny turnovské jazykové školy FAN.

 

Podle ředitelky turnovské školy Evy Fričové byl program obou setkání nesmírně poučný a zajímavý. Účastníci získali prospěšnou a užitečnou zkušenost i více porozumění odlišným kulturám, našli nové přátele a procvičili své jazykové znalosti. Mnoho poznatků při vzdělávání dospělých bude využitelných i v Turnově.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.