VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU, ČESKO VOLÍ 22 POSLANCŮ

0

V pátek 5. a v sobotu 6. června se uskuteční volby do Evropského parlamentu. Českou republiku bude zastupovat 22 poslanců, což je o dva méně než v minulém funkčním období. O mandáty se uchází rekordních 33 stran a hnutí. Občané dostanou volební lístky do domácností, každý kandidující subjekt má jednu kandidátku pro celou republiku. Volič si vybere jeden lístek, na kterém může zakroužkováním dát preferenční hlas maximálně dvěma kandidátům. Do obálky do urny lze vložit lístek pouze jednoho kandidující subjektu, jinak je volba neplatná.

Podle vedoucího správního odboru MěÚ Turnov Zdeňka Hovorky, nedošlo na Turnovsku v těchto volbách k žádným zásadním změnám. „Pouze volební okrsek číslo šest se z mateřské školy v Alešově ulici u turnovského nádraží přesune do blízké základní školy a ve Vlastibořicích dosud není jasné, jestli volby proběhnou ještě v prostorách starého obecního úřadu, nebo se bude volit již v nové budově,“ upřesnil Hovorka. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14.00 do 22.00 hodin, v sobotu od 8.00 do 14.00 hodin. Protože volby najednou probíhají ve všech 27 státech Evropské unie, musí počítání výsledků začít až po skončení voleb v posledním státě. A protože v Itálii a na Slovensku se volí ještě v neděli, začnou se hlasy v naší republice sčítat až v neděli večer. Výsledky by měly být známy v pondělí 8. června.

 

Na většině kandidátek najdete i zástupce z Libereckého kraje, v jejich čele je ale vždy republikově známá osobnost.

Do čela kandidátky ČSSD se postavil Jiří Havel, stranický odborník na ekonomiku a vysokoškolský pedagog. Dále kandidují dosavadní europoslanci Richard Falbr a Libor Rouček. Občanskou demokratickou stranu vede dosavadní europoslanec Jan Zahradil. Na druhém místě je bývalý Moravskoslezký hejtman Evžen Tošenovský. Stranu zelených povede náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík. Na kandidátce se dále nachází poslanci Kateřina Jacques a Přemysl Rabas, socioložka Jiřina Šiklová, dosavadní europoslanec za německé zelené Milan Horáček nebo bývalá ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková (na 19. místě najdete Turnovanku Martinu Pokornou). Na předních místech kandidátky KSČM jsou dosavadní europoslanci Miloslav Ransdorf a Vladimír Remek, KDU-ČSL vede současná europoslankyně Zuzana Roithová. Za nový politický subjekt Starostové a nezávislí bude kandidovat dosavadní senátor Jaromír Štětina. Vladimír Železný nechal zaregistrovat značku Libertas.cz. Její kandidátku povede Vlastimil Tlustý, dále kandiduje i Jan Schwippel (oba dva poslanci vyloučení z poslaneckého klubu ODS). Janu Bobošíkovou najdete na kandidátce subjektu s názvem Suverenita.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.