NÁROČNÝCH DVACET ČTYŘ HODIN CVIČILI HASIČI-LEZCI V KLOKOČSKÝCH SKALÁCH

0

Dlouhých a náročných dvacet čtyři hodin cvičili hasičští lezci ze Semil v okolí Klokočských skal. Obtížný výcvik hasičů se specializací pro práce ve výšce a nad volnou hloubkou probíhal ve dnech 7. a 8. října. Hasiči cvičili nejdříve v Klokočských skalách a poté na rozhledně Dubecko.

„Čtyřiadvacetihodinový výcvik je nedílnou součástí pravidelné odborné přípravy hasičů-lezců a pro mě je to jedinečná příležitost vidět je pracovat ze všech směn společně,“ sdělil Pavel Šrejma, instruktor pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou. Vyvrcholením letošního výcviku byla modelová situace, která simulovala pád lezce na skalní polici.První den zahájili lezci cvičení v lomu v Klokočských skalách, kde byl výcvik rozdělen do dvou částí. První byla zaměřena na práci s nosítky v náročném terénu. Lezci si procvičili uložení a fixaci zraněných osob do nosítek, jednotlivé způsoby a techniky při manipulaci s nimi. V druhé části je čekala velmi náročná modelová situace, při které transportovali zraněnou osobu po předem stanovené trase, mimo jiné překonávali lanové přemostění, spojující skalní masiv s protější skalní věží.

Druhý den se lezci přesunuli na rozhlednu Dubecko, kde cvičili záchranu osoby z ochozu rozhledny, a to jak spuštěním nosítek podél těla rozhledny, tak pomocí šikmého traverzu. Odpoledne se lezci podrobněji seznamovali se zapadlými kouty Klokočských skal pro lepší místní znalost terénu. „Jsem moc rád, že i letos všichni pracovali se stoprocentním nasazením. Díky tomu vím, že jsme připraveni poskytnout kvalitní pomoc při reálných událostech. Během roku hasiči-lezci absolvují mnoho výcviků, ale tento je výjimečný především svou časovou náročností a tím, že cvičíme v reálných podmínkách,“ doplnil Pavel Šrejma.

(Zdroj: Lucie Hložková, tisková mluvčí, HZS Libereckého kraje)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.