V NĚKTERÝCH MENŠÍCH OBCÍCH PŘESTANOU FUNGOVAT POŠTOVNÍ ÚŘADY

0

Česká pošta přichází se seznamem míst, kde by se měly uzavřít její pobočky. Na seznamu jsou i některé obce Libereckého kraje. Kraj hodlá pomoci obcím jako prostředník při jednáních s poštou a zorganizuje setkání se starosty dotčených obcí. Tzv. projekt Pošta Partner byl zahájen v roce 2009, forma poštovní obsluhy byla změněna již v 81 obcích po celé České republice. Nově se tento projekt týká dle sdělení Marty Selicharové, tiskové mluvčí České pošty, také 16 obcí Libereckého kraje. Mj. to jsou Jenišovice, Malá Skála, Dlouhý Most, Háje nad Jizerou, Mříčná ad. Pošta na Všeni, o které se dříve v tomto smyslu také hovořilo, v seznamu není.

O tomto projektu a jeho možných dopadech na poštovní služby jednal hejtman Libereckého kraje Martin Půta s generálním ředitelem České pošty Petrem Zatloukalem. „Generální ředitel mě s tímto projektem seznámil, bavili jsme se také o tom, že mezi starosty vůči němu stále panuje nedůvěra. Hlavní problém je ale zřejmě v komunikaci vedení pošty s obcemi a způsobu vysvětlování přímo občanům v obcích, kde je fungování poštovní pobočky nerentabilní, co by jim konkrétně změna přinesla,“ řekl hejtman. „Chápu ekonomickou motivaci České pošty, tedy že tam, kde lidé služebny nevyužívají dostatečně, je chce nahradit takzvanými partnerskými místy. Domnívám se, že pokud nebude zhoršena dostupnost poštovních služeb, může být projekt Pošta Partner životaschopný.“

Podle hejtmana lze při hodnocení projektu vyjít z jednání zástupců pošty s představiteli Svazu obcí a měst ČR, kteří dosavadní průběh realizace projektu vyhodnotili a shodli se na tom, že kvalita poskytovaných poštovních služeb se v obcích někdy i zlepšila. Přesto tomuto projektu lidé, kterých by se to teď mělo týkat, zatím příliš nedůvěřují. Martin Půta také hodlá na březnovém zasedání Rady Asociace krajů ČR navrhnout memorandum o společném postupu krajů při jednání s Českou poštou v této věci. Hejtman je rovněž domluven s ředitelem libereckého provozního ředitelství České pošty Josefem Polreichem, že svolá v krátké době společné setkání se starosty obcí Libereckého kraje, kterých se projekt Pošta Partner má přímo týkat.

„Cílem projektu Pošta Partner je především férové nastavení poštovní sítě tak, aby odpovídala požadavkům současné doby, tzn. vlastní pobočky by pošta měla mít především v místech, kde je největší koncentrace požadavků na služby České pošty. Současné nastavení sítě – až na drobné výjimky z 50. let minulého století – odpovídá poštovní síti z poloviny 19. století,“ uvedla mluvčí pošty Marta Selicharová.

Důležité je podle ní uvést, že poštovní služby i v případě, že je v obci smluvní partner České pošty, zůstávají zachovány. Například takzvané „výdejní místo“ může být určeno pro nejvyužívanější službu – výdej zásilek, ale také jejich příjem (listovní zásilky, balíky, poštovní poukázky). Kompletní služby v dané obci pak zajistí Česká pošta pomocí mobilního doručování. Tato služba je výhodná zvláště pro starší spoluobčany, protože pokud si o to požádají, pošta může přijet až přímo k nim do domu. V obci může být také zřízena pobočka typu Pošta – Partner, která ve většině případů plnohodnotně zastupuje pobočku České pošty. Nejčastěji to bývá v místních obchodech a v obecních úřadech.

(Zpracováno s využitím tiskového servisu Libereckého kraje)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.