ÚPRAVA PARKŮ NA ŠETŘILOVSKU PŘIPRAVENA

0

Objeví-li se někdy v budoucnu možnost čerpat peníze z některého programu Evropské unie nebo dotačních titulů českých ministerstev, turnovská radnice bude připravena. „Poslední, co nám chybělo, byla studie svahů k Jizeře. Studii úpravy Metelkových a Rývových sadů máme již hotovou, zde dokonce vzniká už  i projektová dokumentace,“ shrnuje Miloslava Šípošová, vedoucí  odboru životního prostředí MěÚ v Turnově.

Veřejné projednání návrhu úpravy svahů pod parky se uskutečnilo za malého zájmu veřejnosti ve středu 10. září v restauraci na Šetřilovsku. Studii, kterou zpracovala firma Lesoprojekt Stará Boleslav, ještě čeká projednání v komisích rady města a v zastupitelstvu. Studie bude v říjnu připravena k nahlédnutí zájemcům v kanceláři odboru životního prostředí v hlavní budově radnice v ulici A. Dvořáka.

V samotném zadání úprav svahů k Jizeře byla podmínka, že nedojde k zásadním stavebním úpravám. „Řešili jsme celkovou úpravu svahů co nejcitlivěji. Navrhli jsme obnovit některé cestičky a stezky, jako je třeba dnes zarostlá cesta pro pěší kolem náhonu do Dolánek. Na jedné straně je asfaltová cyklostezka, která je hojně využívaná, čímž dochází ke kolizím mezi cyklisty, lidmi na kolečkových bruslích a lyžích s pěšími. Obnova stezky na druhé straně náhonu s vymezením pouze pro pěší, by situaci pomohla vyřešit,“ přibližuje Jana Raušová z firmy Lesoprojekt.

Studie navrhuje také realizaci průhledů k zámku Hrubý Rohozec. Například od altánu pod penziony v Rývových sadech. V řešeném území se má objevit také několik dřevěných prvků pro děti a mládež v podobě prolézaček nebo horolezeckých stěn. Zhruba uprostřed Metelkových sadů je navrženo lanové centrum. Menší úpravy jsou připraveny v okolí pramene Boží voda, kde je i řešeno odpočinkové místo se zastřešením a lavičkami, měla by tu vzniknout malá tůň s odvedením vody tak, aby cestičky pod pramenem nebyly zbytečně rozbahněné. Les nad restaurací Šetřilovsko, zvaný Bursák, bude upraven jen mírně. Charakter lesa zůstane zachován, upraveny budou cesty, objeví se lavičky a herní prvky pro děti. Ostatně charakter lesoparku s více možnostmi sestupu k náhonu či Jizeře by měl v budoucnu platit pro celou oblast těchto městských parků.
„Některé stromy a keře jsou navrženy k pokácení. Je jich minimum, ale park se musí obnovovat. Dnes se nám může zdát pěkný, ale je třeba myslet také na to, že stejně pěkný bychom ho měli předat i našim potomkům. A to bez obměny a nové výsadby nejde,“ dodala Raušová.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.