UPOZORNĚNÍ PRO OBČANY, KTEŘÍ VYUŽÍVAJÍ PYTLOVÝ SBĚR TŘÍDĚNÝCH ODPADŮ

0

Na začátku října proběhl desátý svoz pytlového sběru tříděných odpadů. Jsme rádi, že občané využívají tuto možnost třídit. V průběhu svozů se však znovu opakují některé problémy. Občané dávají do pytlů velmi málo vytříděných odpadů a pytle jsou poloprázdné. V tomto svozu jsme zaznamenali pytle na papír, jejichž váha byla necelé dva kilogramy. Po roztržení pytle jsme zde našli pět malých krabic, které nebyly rozloženy. V takovém případě se jedná o velmi nehospodárné využití této služby.

Pokud do pytle na papír dáváte noviny, časopisy a letáky, je potřeba dodržet maximální limit asi 10 kg na jeden pytel. V opačném případě, kdy do pytle dáváte lehké krabice, je třeba pytel naplnit co nejvíce. To znamená, že  krabice rozložíte, nebo sešlapete. Podobný problém se vyskytuje také u nápojových kartonů a u kovů.
Na jeden pytel nalepujte pouze jeden čárový kód. Na některých pytlích byly nalepeny i dva čárové kódy. Načítá se pak pouze jeden a jedná se o zbytečné plýtvání čárovými kódy. Čárové kódy přelepujte pouze obyčejnou, průhlednou (hladkou) izolepou. Při přelepování je důležité, aby kód zůstal rovný, nepřehnutý, aby se dal sejmout čtečkou.

Pytle označujte odpovídajícími typy štítků. Na každém z nich je nadepsán druh odpadu. Pokud jsou pytle označeny nesprávným štítkem, nejsou započteny do slevy.

Při sběru kovů do pytlů dělá velmi mnoho občanů chyby v třídění. Rozhodně neplatí, že co je lesklé, je kovové. Důsledně hledejte na výrobcích označení druhu odpadu. Nejčastější chybou je, pokud lidé do směsných kovů dávají následující odpady: obaly od chipsů, plastová víčka od některých jogurtů, obaly od mleté kávy, víčka od různých druhů pomazánek apod. Tyto odpady do směsných kovů nepatří.

Objevil se také případ, že pytel s kovy byl naplněn obaly od nebezpečných látek. Tyto obaly nepatří do pytlového sběru tříděných odpadů, ale je možné je zdarma předat na sběrný dvůr Vesecko.

V případě nejasností se můžete obrátit na odbor životního prostředí MěÚ Turnov, tel. 481 366 160. Pokud by někdo opakovaně využil pytlového sběru tříděných odpadů pro odpady, které do pytlů nepatří, nebo bude opakovaně předávat pytle poloprázdné, bude z pytlového sběru vyloučen.

(Zdroj: TZ Město Turnov)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.