KNIHOVNA NÁDRAŽÍ SLUŠÍ!

0

Ve čtvrtek 17. ledna v nedávno otevřené pobočce knihovny na turnovském nádraží proběhla první větší akce pro veřejnost. Slavomír Říman zde představil novou knihu o strážní hoře Českého ráje, o Kozákově. Říman je editorem knihy, která pomalu a jistě mizí z pultů knihkupectví. „O knihu je opravdu větší zájem, než jsme předpokládali. Chci věřit, že je to zajímavým obsahem, ve kterém nechybí pohled na tento legendami opředený vrchol ze všech stran,“ uvedl Slavomír Říman.

Kniha byla vydána Klubem českých turistů Semily vloni u příležitosti 90. výročí otevření Riegrovy chaty. Víte, že místo dnes známé turistické chaty zde mohla být třeba Riegrova mohyla? Přitom vlastní otevření chaty v roce 1928 bylo jednou z největších akcí, která se v těch letech u nás konala. Na počátku 90. let minulého století musel Klub českých turistů vynaložit velké úsilí, aby mu chata byla vrácena, a dokonce ji turisté museli znovu vykoupit. Dnes je chata spolu s rozhlednou vyhledávaným cílem místních i návštěvníků regionu. Kniha „Kozákov – příběh hory“ vyšla v nákladu 1 500 výtisků.

Jaroslav Kříž a Slavomír Říman, v pozadí Hana Římanová, která četla ukázky z knihy

Představení této knihy zahájilo aktivity turnovské knihovny v pobočce, která je jedinou pobočkou knihovny přímo v nádražní budově v rámci celé České republiky. Myslet si ale, že podobné besedy budou provázet hlášení o příjezdu a odjezdu vlaků, je chybné. Jednak se podobné besedy budou konat vpodvečer, kdy osobních vlaků jezdí méně, prostor je ale velmi solidně odhlučněn, takže přijíždějící vlak k nástupišti v pološeru pobočky, která je osvětlována jen světlem promítačky, naopak místu vytváří nezaměnitelnou atmosféru. Ostatně, při dalších akcích vyzkoušejte sami!
Na premiéru 17. ledna tu bylo plno, v pobočce je k dispozici padesát židlí. Volná nezůstala jediná…

„Je pravda, že při první akci jsme museli trochu improvizovat, těsně před začátkem vyměnit projektor a doladit ozvučení, za což se návštěvníkům omlouvám, jinak jsem byl ale účastí a průběhem opravdu příjemně překvapen. Doufám, že zájem vydrží,“ říká ředitel knihovny Jaroslav Kříž. A zájem o pobočku na nádraží vskutku je, jen za prosinec se sem přišlo zaregistrovat na dvě stovky nových čtenářů! Dílem je to bezbariérovým vstupem, což dosud pobočky u nádraží neměly, dílem novým, moderním prostředím. „Noví čtenáři jsou i z okolních obcí. Třeba senioři si přijedou k nádraží nakoupit a ještě si stihnou vypůjčit knihu, to je velmi příjemné zjištění. Nově se také zaregistrovali čtenáři z Liberce, Semil, Mnichova Hradiště, ale třeba i Nového Města nad Metují. To jsou ti, co třeba jen projíždějí kolem vlakem, či jezdí do zaměstnání nebo do škol. Ze začátku jsme měli trochu strach, jestli si nepůjčí knihu a definitivně nezmizí, ale s žádným negativním jevem jsme se dosud nesetkali,“ doplňuje Kříž.

Atmosféra pobočky…

Turnovská knihovna v pobočce na nádraží připravuje pravidelné akce. Naplánovány jsou besedy v cyklu „spisovatelé na nádraží“, v nejbližší době se můžete těšit třeba na Ivu Pekárkovou či Jaroslava Rudiše. Na začátku února zde začne cyklus přednášek v rámci Univerzity třetího věku, konat se zde budou i pořady pro děti, k dispozici bude dětský koutek.

Knihovna Antonína Marka v Turnově patří mezi nejstarší knihovny v republice, v příštím roce oslaví neuvěřitelných 200 let od svého vzniku! V současnosti má zaregistrovaných zhruba 2 200 čtenářů, ve fondu má přes 40 tisíc knížek, z toho zhruba čtyři tisíce jsou umístěny v knihovně na nádraží.

Premiérové setkání v nové pobočce knihovny na nádraží

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.