TURNOVŠTÍ SKAUŤÁCI MÍŘÍ DO KINA

0

„Jedná se o amatérskou dokumentární komedii o dnešních skautech s fiktivními zápletkami,“ upřesňuje režisérka Vendula Bičíková podstatu nově vzniklého filmu Skauťáci, jehož premiéra proběhne 24. dubna od 16.30 v Biu Ráj v Turnově. K filmování a dramatické tvorbě měla tato amatérská režisérka odjakživa velmi blízko. Vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, obor učitelství 1. stupně a dramatická výchova, a ve skautském středisku Štika Turnov zrežírovala tři úspěšné divadelní muzikály na motivy pohádek. Tak proč nezkusit něco většího? Zeptali jsme se:

* Z názvu Skauťáci je patrné, že byl inspirován teenagerovskými komediemi Snowboarďáci a Rafťáci. Je to tak? V čem si jsou snímky podobné?
Tyto dva filmy mě sice přímo neinspirovaly, ale při psaní scénáře jsem cítila jistou podobnost. Už proto, že hlavními hrdiny Skauťáků jsou dva kluci v pozdní pubertě, řekněme ve třetím ročníku střední školy. Sáhla jsem tedy po pracovním názvu Skauťáci, který filmu nakonec zůstal.

 

* O čem Skauťáci jsou?

Dva hlavní hrdinové, ztvárnění Pavlem Štejfou a Janem Verichem, jsou teenageři, kteří se poflakují po parku a nemají co na práci. Jeden z nich se zamiluje do hezké holky – skautky. A potom už začíná boj o získání její přízně. To hlavní hrdiny motivuje ke vstupu do skautského oddílu a absolvování letního tábora.

 

* Kde se zrodila myšlenka natočit film?

Velkým odrazovým můstkem pro mě byla Eva Blažková, u které jsem absolvovala filmový seminář, a bylo to i logické vyústění našich předešlých zkušeností s muzikály.

 

n201003300857_zap_104_010_skautaci* Kdo napsal scénář?

Bude to znít jako klišé, ale scénář psal život. Měla jsem svoji představu. To je hlavní dějová linka. Ale jednotlivé scény vznikaly potom v souvislosti se životy hlavních hrdinů, je tam i něco z mého života. Některé scény vyplynuly z děje a z toho, co jsme si vymysleli. Třeba Pirát (Jan Verich – pozn. aut.) měl odjet do Anglie, tak jsme natáčeli fiktivní odlet v Praze-Ruzyni. Nebo rozbitá sekačka u Pláteníků na zahradě je také jedním z pravdivých momentů. Zároveň se ve filmu objevují všechny tradiční akce střediska, natáčeli jsme na vánočních koncertech našeho sborečku, při hrách, na skautských schůzkách…

 

n201003300858_zap_105_010_skautaci* Jak velký byl štáb? Kolik lidí se na přípravě filmu podílelo?

Celkem se na přípravě filmu podílelo asi 50 lidí – režisér, dva kameramani, dva střihači, jeden skladatel hudby, dva fotografové a spousta herců. Objevují se zde tři hlavní postavy – Pavel, Honza a Martina (Martina Kohoutová – pozn. aut.). Potom bych ještě vyzvedla herecký výkon Ivy Dvořákové, která hraje matku Pavla. Ráda pracuji s dětmi, proto jsem Pavlovu rodinu ještě obohatila o dvojčata Áju a Káju. A v některých scénách jsme se neobešli bez profesionálního řidiče kamionu či pilota letadla.

 

* Jak dlouho se film natáčel?

Dlouho. Scénář jsem vytvářela během první mateřské dovolené. To trvalo asi rok. Další rok potom samotné natáčení. Další dva roky zabralo zpracování, takže po čtyřech letech je snímek konečně hotov.

 

n201003300858_zap_107_010_skautaci* Možná by byl zajímavý přehled míst, kde se natáčelo…

Snímky z letadla jsou pořízené na letišti v Hodkovicích nad Mohelkou, natáčeli jsme v Praze na Ruzyni a na Staroměstském náměstí. V Turnově jednotlivá místa jistě poznáte. Poděkování patří pracovníkům Restaurace U Muzea, lidem z plaveckého bazénu na Výšince a základní škole ve Skálově ulici – natáčeli jsme na jejím odloučeném pracovišti v Daliměřicích. Mnoho scén je natočených u nás doma, ale asi nejvíc jich vzniklo na tábořišti u Kosti.

 

* Jaké byly náklady na film?

O nákladech se snad ani mluvit nedá. Všichni pracovali zadarmo, jediná finanční podpora v hodnotě pěti tisíc korun, kterou jsme obdrželi, byla od města Turnova. Tímto samozřejmě radnici moc děkujeme. Částka byla použita na vytvoření hudby k filmu a na potřebný materiál. Na propagaci nám také přispěl Pavel Pěnička a ještě jedna osoba, která si nepřeje být jmenována…

 

* Padlo slovo o hudbě. Kdo se na filmu hudebně podílel?

Hudbu složil učitel turnovské ZUŠ Antonín Paris a myslím, že je velmi zdařilá. K filmu máme také závěrečnou písničku, zpěvačku Ivanu Šonskou jsme vybrali opět z našich skautských řad.

 

n201003300858_zap_106_010_skautaci* Co další plány? Bude film po premiéře ještě někde k vidění?

To zatím nevíme. Uvidíme, jaké budou ohlasy. Jde o amatérský snímek, ale doufám, že se bude líbit. Je to pokus, který jsme dotáhli do konce, za což jsem velmi vděčná všem, kteří se na jeho vzniku podíleli.

 

* Děkuji za rozhovor.

 

Jana Pekařová

jana.pekarova9@gmail.com

 

Ukázku z filmu můžete vidět na: http://www.youtube.com/watch?v=l511xQyHGh0

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.