NA VŠENI OTEVŘELI ZREKONSTRUOVANÉ PROSTORY ÚŘADU, OBEC SE CHCE VÍCE OTEVŘÍT SVĚTU…

0

Všeň. Obec, o které se v poslední době hodně hovořilo v souvislosti se stavbou miliardového rekreačního areálu. Je to také jedna z obcí v Českém ráji, která přeje individuální výstavbě, o čemž svědčí desítky nových rodinných domů. Všeň také žije nebývalým kulturním životem. S cestami lesem pohádek tu dokonce v 90. letech v regionu začínali, v areálu na Kopanině se scházejí příznivci dechovek, konají se tu i další kulturní akce, jako třeba oblíbená Velocipiáda, což je setkání milovníků historických jízdních kol. Vyhlášená je zdejší pouť, masopustní průvod nebo bluegrassové festivaly v Country saloonu V jeteli. Obec má svoji školu a školku. Není divu, že Všeň vloni získala od Libereckého kraje tzv. oranžovou stuhu a s tím související dotaci z programu rozvoje venkova ve výši 600 tisíc korun.

Obec přes dvě desetiletí jako starosta vedl Ivan František Herbst, kterého letos na jaře nahradil Radim Janeček. „Chtěl bych bývalému panu starostovi poděkovat, tohle poslední ocenění je hlavně jeho zásluha. My se v novém složení snažíme v práci pro obec pokračovat,“ uvádí starosta Janeček. Z peněz z dotace obec letos zrekonstruovala část obecního úřadu. Ten najdete v objektu bývalé fary pod školou. Novinkou je, že na úřad se už nechodí od hlavní silnice, ale zezdola od objektu zemědělského družstva. Zde byl opraven původní vstupní kamenný portál, zrekonstruován byl foyer, kanceláře starosty, bývalé sklady v přízemí a sociální zařízení. Vznikly opravdu příjemné prostory, které budou dělat obci čest.

201610242254_oso_123_016_vsen

„Doufám, že se nám podaří získat peníze také na rekonstrukci patra, kde máme obecní knihovnu a kde měl kanceláře pan Kotík, který na okraji obce směrem k Olešnici chtěl vybudovat velké welness centrum s termální vodou, které mělo být nejmodernější v okolí,“ přibližuje Janeček. Podle něho se arch. Kotík při posledním kontaktu vyjádřil ve smyslu, že pro tento záměr stále hledá vhodného investora (více ZDE). Bylo jich již za uplynulé roky několik, ale z realizace vždy sešlo, byť je k stále k dispozici platné stavební povolení na celý areál. „Definitivně se má rozhodnout do konce letošního roku. Jestli se investora nepodaří najít, celý projekt bude pravděpodobně ukončen a k realizaci nikdy nedojde,“ doplňuje starosta.

201610242254_oso_124_016_vsen

Ten se vstupem na úřad do uvolněné funkce musel vypořádat s mnoha věcmi, které předtím jako živnostník neznal. „Nejvíc úsilí mně stálo přivyknout si na skutečnost, že tady nejde všechno hned, jak je člověk z podnikání zvyklý. Úřady mají svoje termíny, měsíce žádná míra,“ glosuje Radim Janeček. „Snažíme se obec postupně otevřít, podle mého názoru byla moc izolovaná. Všeň nebyla ani členem Sdružení měst a obcí České republiky nebo třeba Sdružení Český ráj, což je myslím škoda. Proto jsme se nyní také rozhodli připojit se k projektu Greenway Jizera, čímž chceme zvýšit turistický ruch v obci. Velmi úzkou spolupráci jsme navázali s Městským úřadem v Turnově, jeho úředníky musím opravdu pochválit za vstřícnost a pomoc v mnoha směrech, stejně tak starostu Hockeho. Obdobné vztahy máme i s Krajským úřadem Libereckého kraje, kde nacházíme také velkou podporu v naší práci.“

Na Všeni v současnosti podle starosty také hodně řeší provoz základní školy. „Tu se sice podařilo zachránit, ale mnoho místních dětí tam nechodí, což je docela problém. Alternativní forma výuky nevyhovuje každému. Naše děti tak jezdí do Mašova či do Turnova. Hlavně v malé škole v Mašově to způsobuje velké kapacitní problémy. V příštím roce odchází sedm dětí z naší mateřské školy, předběžně by měly nastoupit do naší školy, tak uvidíme. Jsme tu od toho, abychom hájili zájmy obce a jejích obyvatel,“ upozorňuje Radim Janeček.

201610242254_oso_125_016_vsen

Pro zbytek funkčního období si neklade jako starosta velké cíle. „Obec musí řádně fungovat účetně a legislativně a musíme připravit projekty nutné pro její další rozvoj. Se zastupiteli jsme provedli analýzu nutných výdajů, budeme se snažit něco ušetřit a peníze utrácet účelně. Řešit chceme dopravní situaci v obci, někde chybí dopravní značení, nemáme kanalizaci ani čistírnu odpadních vod, takže i s tím musíme pracovat. V obci chybí varovný a komunikační systém. Důležitým cílem je bezpochyby také příprava nových projektů pro další období, abychom byli připraveni pružně reagovat na vyhlašované dotační tituly. Nově jsme některé služby přestali zadávat externím firmám, zaměstnali jsme našeho občana a zatím se tento model osvědčuje,“ uzavřel Janeček.

Obec Všeň má v současnosti 615 obyvatel, roční rozpočet je zhruba 7,5 mil. Kč, obec řídí 15 zvolených zastupitelů a pět členů rady.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.