JAKÝ BYL FOTBALOVÝ PODZIM? A JAKÉ JSOU VYHLÍDKY NA JARO!?

0

Přestože žezlo sezonního sportu teď převzal hokej, řada fotbalových klubů různých soutěžních úrovní si zimní volno příliš neužije. Naopak. Podle toho, kolik týmy nahrály v podzimní části, budou mít někde zimu klidnou, jinde bude hodně rušno, protože jaro mívá svou specifickou příchuť, a je lepší se na něj více než dobře připravit. Krátká rekapitulace a bilance podzimu zasvěceným mnohé o atmosféře v jednotlivých fotbalových oddílech našich zástupců napoví. Na jeden „dvojnedostatek“ žehrají snad všichni – málo hráčů a peněz…

4. FK Přepeře 15/9/0/6/28:21/28 • Divizní nováček si ve skupině C vůbec nevedl špatně a jen o pouhý gól horší skóre jej připravilo o průběžnou třetí příčku mistrovského žebříčku. Stabilizovaná je především obrana, neboť ani jednou nechyběli Petřík, Marek Sedláček a Nesvadba. Stoprocentní byl i kanonýr Synek, který konta soupeřů zatížil již 12 góly! Za spolehlivého gólmana Hyku nastoupil v jeho jediné absenci Kumprecht z rezervy, smolnou poločasovou šanci dostal zranivší se Majer. „To, že jsme v popředí tabulky je zásluha celého týmu, když nejexponovanější byla záložní řada, v níž se protočilo nejvíc hráčů. Za důležité považuji fakt, že jsme ustáli některé herně výsledkové výkyvy, jako třeba doma s Velkými Hamry či v Pardubicích, které však vyplynuly spíš jen z naší nezkušenosti. Vyzdvihnout chci také bezvadně fungující spolupráci se synem, a to ať už jde o tréninky nebo koučování zápasů, kdy si musí plnit své hráčské povinnosti na hřišti. Je třeba také dodat, že za naší pozicí je i silné zázemí, které vytváří výbor FK v čele s panem Kupkou. Je super, že se věnuje také mládeži, a prostor tu dostávají i další hráči v ostatních našich dospělých týmech, což je v současnosti poněkud málo vídaný jev,“ shrnul své podzimní pocity asistent trenéra Josef Petřík starší, jenž už nyní pracuje na plánu zimní přípravy.

16. FK Turnov 15/3/0/12/10:38/10 • Nejméně vstřelených branek a po Olympii nejvíc inkasovaných, to je tristní podzimní bilance posledního celku tabulky, od něhož po úspěšném jaru odešli oba Josefové Petříci. Turnovští vyslali do hry celkem 25 hráčů, přičemž do všech kol nastoupili jen Horák, Kordík a Šimek. „Nejlepším“ střelcem týmu je dorostenec Petr Havel, který se trefil 3x! Většinu utkání odchytal Martin Špína, po jeho zranění působil v závěru mezi tyčemi jeho náhradník Králíček. Asi víc než kdokoliv čekal mužstvo oslabilo ukončení činnosti zkušených opor jako byli Novotný nebo Cigánek. Nepovedlo se ani angažmá trenéra Flachbarta, který se od válu po neuspokojivých výsledcích poroučel už po 6. divizním kole. Tým tak dál po dohodě s vedením klubu vedli Petr Papoušek s asistentem Petrem Koubusem. První výsledky po této změně dávaly naději na zvrat vývoje, ale pak přišla četná zranění a základní jedenáctka se musela lepit jak se dalo. To sice pomohlo získávat nějaké zkušenosti mladíkům jako tomu bylo v případě Macha, Vebera nebo Syrovátka, ale chyběly především výsledky a body za ně. Prakticky celý podzim chyběl rtuťovitý forward Houžvička, šestkrát nemohl hrát řízný bek Tvrdý a svalová zranění vyřadila ze hry Benka a Němce, o dlouhodobě zdravotně hendikepovaném Š. Havlovi nemluvě. „K tomu sem tam trochu štěstí přetlačila smůla. Hledali jsme různá řešení, ale nepodařilo se je nalézt. V mnohém jsme si určitě měli poradit líp, ale…,“ nedořekl Petr Koubus. FK Turnov začne zimní přípravu 9. ledna, a to konečně na vlastní umělce, a o jarní zázrak se přijde pokusit nový trenér Džimis Bekakis, jemuž bude asistovat zkušený harcovník Pavel Šafář.

6. FK Sedmihorky 13/5/5/3/25:25/20 • Karlovicím hodně pustily žilou odchody režiséra hry Vaníčka do Přepeř, gólmana Martina Špíny a tvořivého záložníka Petrláka do Turnova, odkud zamířil do Dobrovice. Chyběly rovněž zkušenosti zraněného Ondřeje Kodra a dravé mládí halva Ložka. V průběhu sezony odešli také M. Pařízek za bratrem do Rovenska a Dan Škréta ze stejného důvodu do Pěnčína. Neotřesitelnou jedničkou v bráně je Petr Koudelka a spolu s ním nastoupili do všech podzimních zápasů ještě Kroupa, Čermák, Marek, Beneš a Marcel Špína. Ten je s Hořákem a stoperem Markem nejproduktivnějším hráčem mužstva, protože si všichni shodně připsali každý po čtyřech gólech v sítích protivníků. „Je strašně důležité, že se tu utvořila bezva parta. Její síla se ukázala už při organizaci a realizaci úspěšné letní benefice, aby se projevila i v našich výsledcích. Naštěstí máme kam sáhnout, a když už bylo nejhůř, povolali jsme zálohy – Jardu Rymplera a Aleše Švarce. Chci všem klukům poděkovat za to, jak to všechno ve svých hlavách zvládli, protože nahrát dvacet bodů v podzimních okolnostech je téměř zázrak,“ říká spokojeně sportovní ředitel FKS a trenér v jedné osobě Ondřej Staněk.

10. TJ Sokol Rovensko p. Tr. 13/4/0/9/17:40/12 • Rovenští v nejvyšší krajské soutěži zatím nenavázali na loňskou úspěšnou sezonu, a je otázkou nakolik tomu přispívá velká marodka dlouhodobě zraněných a nakolik značná tréninková a zápasová fluktuace některých hráčů. Těch se na podzim na hrací ploše objevilo 24, ale vše odehráli pouze kapitán L. Malý s bekem Kočím. Střelcem je Koubek s pěti trefami do černého, jemuž však procento úspěšnosti výrazně snižuje nízká účast na utkáních. „Přidáme-li k tomu všemu občas ještě smůlu, kdy výborně rozehrané utkání ztratíme v samotném jeho závěru vlastními chybami, anebo zbytečnými vyloučeními opor, jsme tam, kde jsme. Zatím to nehrotíme, ale z mého pohledu je mezi vytvořenými podmínkami a naším umístěním jednoznačný rozpor. A to jsme na podzim hráli většinou doma, takže jaro bude hodně těžké, ale musíme zvednout hlavu, kvalitně potrénovat, a ne jenom jednou týdně, a poprat se s tím,“ je si moc dobře vědom cesty ze šlamastiky prezident klubu Marek Náhlovský.

9. TJ Sokol Jenišovice 15/6/4/5/41:36/22 • ATAX vlétl do vyšší třídy jako uragán a v počátečním nadšení nahrál spoustu někdy i nečekaných bodů. Hráčům to bohužel vydrželo jenom do půlky podzimu, kdy tým ztrácel především doma, a to už i výborně rozehrané mače jako např. s VTJ, kdy v 16. minutě vedl už 4:0, aby nakonec remizoval!? S brankářem Cejnarem vyběhl na plac ke všem duelům ještě špílmachr Matěj Randák, který s osmi brankami jako jediný pronásleduje obvyklého bombera Míru Vavřicha, jenž se z gólu radoval už jedenáctkrát! „Ano, nezvládli jsme zejména některé domácí zápasy se soupeři ze spodních pater tabulky. Minimálně ve dvou případech jsme si to zkomplikovali sami, a nebýt toho, mohli jsme být v žebříčku o dvě až tři příčky výše,“ přiznává na férovku jenišovický kouč Petr Randák. Ani on není zrovna dvakrát spokojen s tréninkovou morálkou, a v mistrácích se musel častokrát obejít bez klíčových hráčů, kteří pykali za červené karty…

1. TJ Sokol Pěnčín 13/10/2/1/45:21/32 • Pěnčínští sokolíci létají vysoko nad svým zenitem, a s přehledem přezimují na prvním fleku. Největší zásluhu na tom má šutér T. Bárta, který se svými hattricky vyšplhal až na 22 branek! Mančaft pokaždé vedený kapitánem Janem Škrétou prohrál pouze jedinkrát, nastřílel nejvíc branek a nejmíň jich dostal, a to do hry zasáhlo jenom 21 hráčů. „Vedle střelce Bárty bych chtěl vyzdvihnout především jistotu vzadu v podobě brankáře Martina Semenského, který nás v těžkých chvílích opravdu podržel. Podzimní titul je ale samozřejmě dílem všech. Doma jsme těžili ze stoprocentní účasti, a od toho se to odvíjelo i venku. Dál pracujeme na zkvalitnění kádru, a po posílení Dankem Škrétou momentálně jednáme například také o příchodu Marka Víta. Dál však budeme sázet na kolektivní pojetí a příjemnu zimní přípravu. Rád bych zde zmínil ještě podporu našich fanoušků, které i na jaře hodláme bavit dobrým fotbalem,“ ví už nyní pěnčínský lodivod Radoslav Kotrman.

7. FK Přepeře B 13/5/2/6/43:36/17 • Přepeřská rezerva jako nováček v krajské I. B třídě vyslal do hry neuvěřitelných 36 hráčů, mezi nimž hraje střelecky prim exligový internacionál Abraham s 15 brankami, který i v podobných číslech na góly nahrává. Oporami, které toho na podzim odehrály nejvíc, jsou Císař a Rakouš. Přepeřští ve své RTW Aréně byli nedobytní – s výjimkou posledního odloženého kola, v němž překvapivě doma podlehli železnobrodskému béčku. „Jde o vyrovnanou soutěž, v níž podáváme nevyrovnané výkony, což vyplývá především z naší nesehranosti. Ovšem na to, že prakticky netrénujeme a už nám nějaký ten pátek je, a hrajeme to spíš jen tak pro radost než pro ambice, můžeme umístění v první polovině tabulky považovat za úspěch,“ zůstává v pohodě hrající trenér Michal Kupka.

Srovnávací tabulka našich zástupců
1. TJ Sokol Pěnčín 13 10 2 1 45:21 32
2. FK Přepeře 15 9 0 6 28:21 28
3. FK Přepeře C 11 7 1 3 32:23 22
4. TJ Sokol Jenišovice 15 6 4 5 41:36 22
5. FK Sedmihorky 13 5 5 3 25:25 20
6. Sokol Rovensko B 11 6 0 5 32:22 18
7. Malá Skála; 10 6 0 4 39:42 18
8. FK Přepeře B 13 5 2 6 43:36 17
9. SK Mírová p. Koz. 10 4 4 2 24:18 16
10. Jenišovice B 10 5 0 5 27:29 15
11. Sokol Rovensko p. T. 13 4 0 9 17:40 12
12. FK Turnov 15 3 0 12 10:38 10
13. 1. FC Tatobity 11 2 2 7 14:29 8

TOP střelci Turnovska
1. Bárta Tomáš (Pěnčín) – 22
2. Abraham Martin (FK Přepeře A-B) – 15
3. Synek Jakub (FK Přepeře) – 12
4. Vavřich Miroslav (Jenišovice) – 11
5. Rulec Tomáš (M. Skála) – 10
6. Randák Matěj (JCE), Krouza P. (FKP B), Koudelka Z. a Novotný M. (Rove B) – 8
7. Zdražil J. (Pěnčín), Kubín H., Šilhán J. (MS), Mach L. (Mírová) – 7
8. Císař Tomáš, Martínek Petr (FKP B) – 6
9. Koubek F. (Rove), Hurt V. (JCE), Richter A. (FKP B), Cimbál R. (1. FCT) – 5
10. Hořák Dominik, Marek Michal, Špína Marcel (FKS) – 4

Připravil Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.