TROPY V DUBNU, MRAZY V KVĚTNU ANEB, CO MŮŽEME OČEKÁVAT V ČESKÉM RÁJI OD POČASÍ V NADCHÁZEJÍCÍ LETNÍ SEZONĚ?

0

Byl poslední dubnový víkend a v Turnově panovaly denní teploty po oba dny lehce nad +30 °C ve stínu! Rekordy, které od založení místního APC nebyly v našem městě v tuto dobu zaznamenány. A potom květen, skok minimálně o 15 až 20 °C dolů a ještě k tomu 17. května ráno byla naměřena teplota -4 °C, což znamenalo nevratné poškození některých zemědělských plodin. Pravdou je, že tyto záporné teplotní hodnoty v tomto období zase až takovým extrémem nejsou, nicméně podobné výkyvy počasí a teplot jsou v tak krátkém časovém úseku pro všechny z nás a obzvláště pro nemocné značnou zátěží. Člověk si říká: tohle není jen tak, a logicky se obává, cože přinese za další „hrůzy“ blížící se léto…

Zde je orientační dlouhodobá předpověď pro oblast Turnovska na nejbližší měsíce:

Závěr května i větší část června by měly být ve znamení teplého, ale vlhčího charakteru počasí s denními teplotami většinou v rozmezí +22 až +28 °C s tím, že krátkodobé ochlazení lze očekávat zejména v první dekádě června a budou mu předcházet i ojediněle silné bouřkové lijáky s větrem.

Druhá polovina června slibuje spíše sušší počasí s teplotami i kolem třicítky, bouřky většinou jen lokálního charakteru a někde také silnější – zejména v oblasti Sychrovska, Kozákovského hřebene, linie Příhrazských skal a v Podtroseckých údolích. Bouřky budou po celé léto přicházet zejména od jihu až jihozápadu, méně často od jihovýchodu až východu a ze severních směrů jen vzácně.

Červenec vykazuje prvky vydatnějších srážek hlavně mezi 4. až 14. červencem a dále od 22. do konce měsíce, přičemž charakter povětrnosti nebude příliš odlišný od předchozího období.
Srpen bývá většinou stabilnější, nicméně i zde se letos hlavně v jeho druhé dekádě mohou objevovat lokálně silnější bouřky a deště. Teplotně – stejně jako v předchozích měsících – se budou udržovat příjemné letní hodnoty a krátkodobá ochlazení, ne delší jak dva až tři dny po přechodu front. Budou střídána oteplením.

Riziko, že by letošní léto bylo studené, deštivé a nepříjemné, jako bylo to loňské, je pouze kolem 8 % a jsou v něm zakomponovány mimořádné vulkanické vlivy do atmosféry v přenosu směrem do střední Evropy, což se jeví letos pravděpodobnější až v období nadcházejícího podzimu a zimy.

Krásné sluníčkové dny a léto plné pohody přeje
Vlastík Brůček Plamínek, APC Turnov, Brucek.Vlastimil@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.