SPORTMIX: FLORBAL, FOTBAL, LEDNÍ HOKEJ, ORIENTAČNÍ BĚH A ŽENSKÁ KOPANÁ

0

Turnovští florbalisté dovezli v Národní lize první bod ze hřiště soupeře. Po dvou brankách vstřelili Matěcha s Janouškem, čímž se postarali právě o bodové prodloužení. Ohlédneme se za MČR na klasické trati v orientačním běhu. Pod fotbalovým Pantheonem to vře. Hokejový Turnov musí myslet do budoucna a k tomu vede jediná cesta – mít kvalitní a konkurenceschopné odchovance. Do pravidelných soutěží vstupuje nově dorost HC Turnov 1931 v zádech s žáky. Ženský kosmopolitní tým TJ Čert Fénix si ve své amatérské soutěži po druhé těsné prohře venku nepřipsal ještě ani bod, nevstřelil ani branku a o prvním říjnovém víkendu jej čeká těžký souboj s loňskými vítězkami.

* FLORBAL

Národní liga mužů
ASK Orka Čelákovice – TJ Turnov 6:5 pp (3:1, 1:2, 1:2, 1:0). Branky a asistence: 3. Matěcha (Dědek), 38. Janoušek Š. (Švitorka), 40. Matěcha (Hejduk), 48. Janoušek J. (Reczai), 56. Dědek. Sestava: Horáček (Starý) – Švitorka, Dědek, Matěcha, Janoušek J., Janoušek Š. – Jiránek, Šmída J., Reczai, Hejduk, Novotný – Hlavnička.
V utkání s tradičním soupeřem hosté rychle vedli, ale poté udělali několik chyb v obraně, které soupeř potrestal a podobně jako týden nazpět po první třetině opět ztráceli. Ve druhé části hry však Turnovští začali Orku přehrávat, ale gólově se dlouho nemohli prosadit, zatímco soupeři se povedlo navýšit vedení. V závěru třetiny se ovšem hosté dvěma slepenými góly dostali na dostřel a rázem bylo zaděláno na drama.
Také ve třetí části měl Turnov více ze hry a překlopení skóre viselo dlouho ve vzduchu, aby se to konečně povedlo necelých pět minut před koncem. Jenomže domácí sebrali zbytky sil, zvýšili aktivitu a dokázali vyrovnat. V prodloužení mohli hosté rozhodnout, ale místo toho se nakonec radovali domácí a do srdce Českého ráje putoval jenom jeden bod.

Mládežnický florbal
Junioři začali sezonu na domácí palubovce. Hodně obměněný kádr – doplněný o kluky ze Semil a Koberov – přivítal v dalším kole 2. ligy soupeře z Českého Dubu a Lovosic. SC Podještědí Český Dub podlehl TJ Turnov 6:3 (2:1, 3:1, 1:1), ale chuť si jeho hráči spravili výhrou nad ASK Lovosice-LFP 9:4 (1:1, 4:1, 4:2). „V prvním utkání jsme byli celou dobu lepší a soupeře výrazně přestříleli, Českodubští nás ovšem školili z produktivity. Zatímco naše šance končily většinou střelou do klína soupeřova brankáře, přestřelenou brankou nebo ztrátou balonku a protiútokem, tak soupeři dokázali být v zakončení velice efektivní,“ nebyl spokojen realizační tým TJT. Ve druhém zápase už byla hra o poznání organizovanější, a také se dařilo využívat šance, což přineslo zasloužené vítězství, okořeněné hattrickem Wambacha a Hlaváče.
V 1. lize se bohužel nedařilo juniorkám, které v rámci spolupráce s FBC Liberec, ve vyrovnaném utkání podlehly FbŠ Bohemians 3:5.
František Záleský, zaleskyfrantisek@seznam.cz

* FOTBAL

NEČEKANÁ KOMPLIKACE V MALÉ SKÁLE
Zatímco spousta oddílů řeší vedle akutního nedostatku hráčů a přes výraznou podporu svých obcí také neúměrně stoupající náklady na svůj provoz, pod Pantheonem je to ještě mnohem komplikovanější. V naší redakční poště se tento týden objevila informace, že SK Malá Skála dostal po téměř 23 letech výpověď z fotbalového hřiště, která tamní fotbalové funkcionáře hodně zaskočila. „Hřiště sice je na pozemku obce, ale ze sedmdesáti procent bylo postaveno námi. Začíná mně připadat, že zvůle některých zastupitelů a likvidace zdejších spolků nezná mezí,“ je rozhořčen Pavel Mikez, jehož rodina za maloskalským klubem už dlouhá léta fakticky i finančně stojí.

Fotbalové hřiště slouží také jako zázemí Maloskalské noci

Jak upozorňuje, návrh nové smlouvy ze strany obce je koncipován s výpovědní lhůtou na jeden rok, čímž SK nemůže žádat o žádnou dotaci na údržbu, protože v podmínkách každé je minimální doba pro její poskytnutí 5 let! „Tím vlastně nemůžeme ani plánovat mistrovské soutěže a ani náš rozvoj, když nevíme, zda tam za rok vůbec ještě budeme. Směšné je při výpovědi i nabídnuté finanční vyrovnání 10.000 Kč. Takovou cenu má jedna tryska zavlažování v trávníku, a to je jich tam čtyřiadvacet. Jenom hodnota trávníku je tedy mnohonásobně vyšší, o kabinách a provozních sítích nemluvě,“ vypočítává z pozice šéfa klubu podnikatel, který je v showbyznysu a široké veřejnosti znám především díky hudebnímu festivalu Benátská noc.
A právě situace kolem jarního hlášení komerčních akcí a jejich schvalování zastupitelstvem a nájem z akce včetně jejího vyúčtování mu rovněž leží v krku. To vše totiž považuje za nehoráznost a postupnou likvidaci sportovního dění na Skale. „Čím si jako máme asi vydělávat na činnost, údržbu a zhodnocování obecního majetku, když prakticky nic nedostáváme? A jsou tam ještě další perly, kvůli kterým odmítáme podepsat novou smlouvu, kterou navíc po nich požadujeme už minimálně patnáct let,“ čílí se Pavel Mikez.
Na stanovisko se zeptáme také Obecního úřadu na Malé Skále. Pokud jej získáme, rádi zveřejníme.
Zpravodajství TvA

* LEDNÍ HOKEJ

Mládežnické soutěže
Ve světle zanikajících a skomírajících fotbalových oddílů naopak dobré zprávy přináší HC Turnov 1931. Nově založená kategorie dorostu už hraje Regionální ligu, v níž si to rozdá s hráči Jičína, Jablonce nad Nisou – „A“ a „B“, Nové Paky, Frýdlantu, České Lípy, Benátek nad Jizerou, a také s hokejisty HC Krkonoše, kteří hrají své zápasy ve Vrchlabí. Právě tam bylo naplánováno první kolo 24. září, protože zimní stadiony jsou velice vytíženy nejenom v Turnově, a je potřeba si dva zápasy předehrát.
Aktuálně však už jsou některé zápasy odehrány. V neděli prohráli dorostenci HC Turnov 1931 v Jablonci n. N. po třetinách 4:0, 4:0 a 4:1 s tamními Vlky vysoko 12:1. O týden později hrál turnovský dorost v sousedním Jičíně, kde v derby padl 7:5 po poměrně vyrovnaných třetinách 2:1, 2:1 a 3:3.
Kategorie starších a mladších žáků hrají soutěže v Libereckém kraji. Tady jim jsou soupeři vrstevníci z Lomnice n. Pop.,
Jablonce n. N., Frýdlantu, České Lípy a Bílí Tygři z Liberce. Navíc se do této soutěže přihlásily také týmy Varnsdorfu a BK Mladá Boleslav. „První kolo se mělo odehrát 10. září ve Frýdlantu, ale tam ještě z ekonomických důvodů neměli v provozu ledovou plochu, a tak se utkání přeložilo do Turnova. A protože tady se v tu dobu konal mezinárodní turnaj Yellow Hockey cup, tak se utkání předehrávalo už 4. září,“ vysvětlilo vedení mládežnických kategorií. Turnovští tento duel zvládli vítězně 2:1. V druhém zápase, který se hrál o tomto víkendu rozdrtili Českou Lípu 12:1.
To mladší žáci vstoupili do svého mistrovského ročníku vysokou výhrou nad Frýdlantem, kterému uštědřili debakl 29:7, když pouze v první třetině nedosáhli na „desítku“! V druhém kole však mladí Turnováci nestačili na um českolipských soupeřů, kterým v součtu třetin 2:3, 2:3 a 2:4 podlehli 6:10.
Radek Holán, trenér HCT 1931

* ORIENTAČNÍ BĚH

Za přítomnosti TV kamer se o víkendu 17. a 18. září konalo nedaleko Cvikova v pískovcových skalách MČR na klasické trati v orientačním běhu. Kolem 30 turnovských závodníků si vybojovalo právo startu v kategoriích mladšího a staršího dorostu, juniorů a dospělých. V každé kategorii startovalo min. 70 závodníků, z nichž jen nejlepších 18 u mládeže a 32 u dospělých postoupilo do nedělního finále A, kde se rozhodovalo o medailích.
Naši závodnici dokonale využili terénů v okolí Turnova k závěrečné mapové přípravě a ti nejlepší se probojovali do finále A – velmi těžkého (mapově i fyzicky) závodu, kde se startovalo intervalově podle výsledků semifinále. Závodníci a závodnice z Turnova si vedli skvěle a domů si vezou 2x zlato (Michaela Novotná v D18 a Jana Pekařová v juniorkách), 2x stříbro (Lea Martanová v D18 a Kryštof Hájek v juniorech), 1x 4. místo (Prokop Tomášek v H16) a 2x 5. místo (Elin Martanová v juniorkách a Šárka Sokolářová v ženách).
OB TJ Turnov se tak stal vůbec nejúspěšnějším oddílem na mistrovství. Zejména nás těšilo, že se medailemi rozloučili s mládežnickými kategoriemi Jana Pekařová a Kryštof Hájek, ale i dominance starších dorostenek Míši Novotné a Lei Martanové měla velký ohlas, stejně tak 5. místo Šárky Sokolářové v elitní kategorii žen. Teď se všichni těšíme na víkend 8.-10. října na MČR štafet a klubů u Dvora Králové, tak držte našim palce!
Filip Stárek, filipstarek@tjturnov.cz

* ŽENSKÁ KOPANÁ

HC 2022 – 2023
FK Krásná Hora nad Vltavou – TJ Čert Fénix 1:0 (0:0). Rozhodčí Černý, ŽK 0:1, diváků 36. Sestava: Cenefelsová – V. Runčíková, Lednejová, Tvarohová, Třísková – Žižková, M. Runčíková, Schmidtová – Hroncová, střídaly Fabianová, Jindrová a Jeriová.
Hřiště vedle krásnohorské pouti je pro čertice dosud nedobytnou tvrzí, a tradice zůstala zachována, přestože byly blizoučko k prémiovému bodu, možná i dvěma z penaltového rozstřelu. Ze zajištěné obrany vyrážely hráčky Fénixu k ojedinělým protiútokům a dostávaly se i do slibných příležitostí. V té největší bohužel zkušená Hroncová na hrotu nezkrotila mičudu, takže z toho nakonec nic nebylo. Po souboji Tvarohové s domácí útočnicí viděl sudí faul a Hora dostala výhodu pokutového kopu. Ten však Cenefelsová bravurně zlikvidovala a první půlka zůstala nerozhodnuta. V té druhé se dost hrubě hrající domácí hnaly do útoku a chtěly zápas mermomocí strhnout na svou stranu. Defenzíva hostů v čele s Cenefelsovou však pracovala spolehlivě, ovšem jen do poslední minuty, v níž Krásnohorky dorážkou duel na poslední chvíli urvaly. „Je to škoda. Poprvé jsme tady měli šanci bodovat, ale smolná branka nás do penaltového rozstřelu o prémiový bod navíc nepustila. Holkám nemůžeme nic vytknout, fotbal prostě přináší chyby. Bohužel se stále potýkáme s absencí kvalitní koncové hráčky, jako bývala Pradella či Týna Janečková. Budeme muset urychleně hledat alternativy, což samozřejmě není vůbec snadné,“ řekl manažer týmu Jan Štol.
Jeho celek má teď volný týden, takže má čtrnáct dní na to, pořádně se připravit na souboj s Čechticemi, které čerticím uzmuly loňský titul. Zajímavé utkání se hraje v neděli 2. října na domácím hřišti v Židněvsi od 14.00 hodin.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

1. DFK Čechtice 2 1 1 0 2:1 5
2. Velká Lečice 2 1 1 0 2:1 4
3. Dobřejovice 2 1 0 1 7:1 3
4. Krásná Hora 1 1 0 0 1:0 3
5. TJ Čert Fénix 2 0 0 2 0:2 0
6. FKU Strašnice 1 0 0 1 0:7 0

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.