TAKOVÁ SVATBA, TO NENÍ JEN TAK

0

Zajímavý seminář, kterého se zúčastnila asi stovka zájemců, uspořádali v polovině prosince na půdě krajského úřadu v Liberci. Nebyl to seminář ledajaký, byl určen zvoleným zastupitelům obcí, kteří byli pověřeni výkonem svatebních obřadů. V rámci semináře proběhl i ukázkový svatební obřad včetně nevěsty v bílém, svědků a slzícího nevěstina otce. Oddávajícího si zahrál nově zvolený zastupitel města Liberec Ladislav Dušek, jinak herec Divadla F. X. Šaldy. Nejen oko „nevěstina“ otce prý nezůstalo suché, s jakou razancí do obřadu šel. Ono to opravdu není jen tak, taková svatba, měli byste odvahu stoupnout si před snoubence?

Jak zaznělo na semináři v diskusi, nedoporučuje se svatba v letadle. Zejména starším svatebčanům nebývá při ní nejlépe a své „ano“ si navíc snoubenci musí říct na území katastru příslušné obce, jinak je svatba neplatná – a to pro pilota bývá občas obtížné. Doporučuje se také hlídat místo svatby, pokud se odehrává v přírodě. Stalo se, že přes noc přičinlivý farmář posekal louku plnou kopretin. A nevěsta ráno nad tou spouští plakala. Jedna z matrikářek upozornila na důležitost důkladné kontroly svatebních formulářů, neboť se jí stalo, že jedna z nevěst chtěla do něho zapsat, že se vdává potřetí. Nakonec se ukázalo, že do kolonky musí vyplnit číslici jedenáct! Miloš Kadlec, ředitel Státního zámku Sychrov, který oddává již 20 let a má za sebou přes čtyři tisíce svateb, si podle tiskové zprávy Libereckého kraje posteskl, že dříve bývalo na zámku až čtyři sta svateb ročně, dnes s bídou sto padesát. Aby ne, vždyť i na Turnovsku přibývá obřadů pod širým nebem a na netradičních místech.

Podle matrikářky MěÚ Turnov Ivety Krtičkové se pod patronací zdejšího úřadu letos uskutečnilo 237 svatebních obřadů, což je o šest víc než v loňském roce. Devět svateb bylo církevních. Z míst celkem jednoznačně vede Valdštejn (110 obřadů), následují Hrubý Rohozec (42), radnice (40), Dlaskův statek (5), 27 obřadů proběhlo na různých místech Malé Skály (Pantheon, kaple sv. Vavřince, Hotel Kavka ad.), dvě svatby se uskutečnily v soukromých zahradách, jedna u památné lípy v Tatobitech. Byly tu i svatby v Klokočských skalách, na skautském táboře, u kapličky na Radči aj.

 

Nejdráž vyjde obřad v areálu zámku Hrubý Rohozec – 5.700 Kč, na Valdštejně účtují 4.320 Kč, na radnici je v pátek v době od 9.00 do 16.00 hodin obřad zdarma (právě zde byl také letos zaznamenán skoro stoprocentní nárůst oproti minulému roku). „Z oddávajících je největší zájem o Evu Kordovou, která má asi sedmdesát procent ze všech obřadů, za ní následuje Josef Kunetka, hodně svateb měla také paní starostka, či místostarostové Hozdecký a Špetlík,“ uvedla matrikářka Iveta Krtičková.

 

Svatební obřad má zákonem daná pravidla, co musí vždy zaznít, vše ostatní je na oddávajícím. Čím si zájem veřejnosti o svoji osobu vysvětluje Eva Kordová? „Snad je to proto, že do toho jdu srdcem. Text nečtu, ke snoubencům mluvím spatra. Snažím se v rámci možností si o nich něco zjistit, a to potom ve své promluvě použiji. Já sama v životě na partnerský vztah moc štěstí neměla, tak snad právě proto mě osud předurčil k tomu, abych lidi oddávala. Vždy se snažím, aby si uvědomili, že jde o opravdu významný krok v životě a vzájemně si pomáhali,“ uvádí Eva Kordová. „Chci, aby mi to, co říkám, snoubenci věřili. A oni tomu věří, což je možná důvod, proč přicházejí další a další. Zažila jsem za ta léta již mnohé, nikdy se mi ale nestalo, že by někdo místo ano řekl ne. Snad bych i potom zareagovala profesionálně. Asi nejkrkolomnější svatba byla ta horolezecká na skále zvané Radnice v Klokočí, kam mě a matrikářku museli vytáhnout na laně. Svatební hosté stáli pod skálou, nahoře jen snoubenci, svědci a my dvě. Také jsem zažila klečící svědkyni, která mě zapřísahala, ať ještě hodinu s obřadem počkám, protože ten dotyčný by si tu dívku jinak určitě nevzal. Zážitků byla spousta, moc bych si přála, aby mnou oddaní snoubenci byli šťastní a žádnou další svatbu už nemuseli nikdy řešit,“ dodala Kordová.

 

Podobné zkušenosti má i Josef Kunetka. „Někdy je těžké získat nějaké informace o snoubencích, aby mohl být při obřadu člověk konkrétnější. Vždycky jim zdůrazňuji, aby byli sobě navzájem oporou a byli hodně tolerantní. Svatba pro mě neznamená jen úřední akt, ostatně jsem se vždycky snažil, aby toho úředního bylo při obřadu co nejméně. Snažím se navodit příjemnou, přátelskou atmosféru a mluvit co nejkonkrétněji k těm dvěma lidem před sebou. Oddávat je obrovská zodpovědnost, snad jsem se ji zhostil dobře,“ shrnuje své zkušenosti Josef Kunetka.

 

Ve volebním období 2010 – 2014 byli turnovským zastupitelstvem zvoleni tito oddávající: Hana Maierová, Otakar Špetlík, Jaromír Pekař, Eva Kordová, Šárka Červinková, Aleš Hozdecký, Jaromír Frič a Milan Kratochvíl.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.