TAKÉ VAŠE DÍTĚ NEJEDE NA ŠKOLNÍ VÝLET?

0

A máme tu z ničeho nic nový fenomén. Zatímco generace dnešních rodičů v sedmých, osmých a devátých třídách na školních výletech na začátku června sbírala první zkušenosti s cigaretou, alkoholem a prvními dotyky opačných pohlaví (většinou „k ničemu“ nedošlo), generace dnešních dětí patrně bude o tohle ochuzena. Proč? Učitelé se bojí za dnešní teenagery zodpovídat a klasické výlety se spaním v hotelu nebo v chatičkách začínají patřit minulosti.

Stačí, aby se ve škole objevilo třeba zhýčkané dítě bohatých rodičů, kteří mají pocit, že vše se dá koupit za peníze, a škola má problémy, ba co víc, i v základních školách se objevují lehké i tvrdší drogy, zpřísnily se zákony, děti uznávají jen málokterou kantorskou autoritu. Dnes, aby třída vyjela na školní výlet, kde děti zůstávají přes noc, musí jet tři kantoři. A to většinou nejde. „Je to na posouzení třídního učitele, jestli chce se svojí třídou vyjet na klasický školní výlet,“ řekla serveru TvA Iva Vávrová, zástupkyně ředitele turnovské Základní školy ve Skálově ulici. Podle ní většina tříd vyšších ročníků této školy letos na výlet se spaním nepojede, půjde spíše o dva jednodenní výlety či exkurze.
Děti ze Základní školy v ulici 28. října na dvou i třídenní školní výlety pojedou. „O rizicích víme, učitel dnes odpovídá úplně za všechno, ale přesto myslím, že i letos pojedou všichni nebo téměř všichni,“ uvedl ředitel školy Jaromír Frič.

To na Základní škole v Žižkově ulici nepojede na standardní školní výlet žádné dítě. Už před lety systém výletů v této škole změnili na dlouhodobější tří až pětidenní výjezdy s výukou. Podle zástupkyně ředitele Silvie Stříbrné se tento systém osvědčil. Výjezdy jsou navíc rozprostřeny do průběhu celého školního roku.

V Libereckém kraji podle agentury ČTK v posledních letech standardních školních výletů opravdu ubylo, učitelé se obávají, že hlavně výlety se staršími žáky ze sedmých až devátých tříd přinesou velké problémy s kázní a skončí ostudou, nebo dokonce tragédií. O alkoholu, drogách a sexu nemluvě. Na většině středních škol už výlety dávno nahradily odborné exkurze či stáže. Podle mnohých učitelů je dnes navíc velký problém, kam vůbec s dětmi jet. Nebaví je náročnější pochody ani prohlídky památek…

Co myslíte, vážení čtenáři, nebudou školní výlety v podobě jako je zažila dnešní generace třicátníků, čtyřicátníků a padesátníků dětem jednou, až budou vzpomínat na třídních srazech, chybět?

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.