TAH PTÁKŮ NA TURNOVSKU

0

Nejen podle kalendáře, ale konečně také doopravdy nastupuje jaro. Nejen, že již nějaký čas kvetou lýkovce a bledule, ale i ptáci prožívají velice důležité období. Ty druhy, které u nás zůstávají, začaly již s hnízděním či jeho přípravou, což je případ krkavce velkého, ale i volavky popelavé, datla černého, žlun a dalších. V případě strak mají některé páry již hnízda hotová, jiné je intenzivně dostavují, jak můžeme stále častěji pozorovat i přímo ve městě či na vesnici.

Současně s tím pokračuje tah těch ostatních ptáků. Někteří Českým rájem pouze proletí a pokračují v cestě do severních oblastí. Jiní již u nás zůstanou. Již před časem se k nám vrátili například brávníci, skřivani polní, špačkové, konipasové bílí, holubi doupňáci, drozdi zpěvní, čejky a další druhy. Rychlost tahu ptáků probíhá v závislosti na povětrnostních podmínkách. V našem chápání takzvaně hezké počasí tah zpomaluje, ptáci se déle drží na svých tahových zastávkách, příliš nespěchají. Naopak fronty s nízkým atmosférickým tlakem, srážkami, nízkými teplotami a větrem tah ptáků aktivují a svým způsobem urychlují.

A k tomu došlo například na přelomu března a dubna. I na Turnovsku jsme mohli pozorovat silný tah holubů hřivnáčů, kterých se například kolem Všeně i Žabakoru pohybovalo na tisíc v jednom hejnu. Kromě jiných jsme mohli vidět i donedávna pro nás vzácné jeřáby popelavé, kulíky zlaté, ale i skřivany polní a většinou společně s pěnkavami obecnými táhnoucí pěnkavy jíkavce.

 

Ke specifickým a přitom každoročně se opakujícím zážitkům této doby patří pozorování drozdů cvrčal a drozdů kvíčal. První z nich u nás v kraji zatím nehnízdí, druhá pak ano. Oba tyto drozdy však svým způsobem spojuje zajímavý zvyk. V přestávkách mezi sběrem potravy v hejnu doslova sborově koncertují. Jejich švitořivý zpěv se odehrává někdy v lese v korunách borovic, smrků či dubů, jindy někde u vodních toků v korunách vrb a topolů. Připomíná švitoření špačků a hlavně u cvrčal probíhá ve velice rychlém, až překotném tempu. Mezi našimi ptáky není zase tolik druhů, které toto předvádí. Tím spíše poutá tento zvyk pozornost.

   

I přes určité zpoždění návratu většiny ptáků můžeme v následujících dnech a týdnech očekávat návrat dalších ptáků od pěnic, obou čápů, rákosníků a vlaštovek, až po pozdní navrátilce, ke kterým patří žluva, rorýs  či ťuhýk obecný. Déle jak měsíc potrvá, než fauna Turnovska a Českého ráje bude opět, jak pevně doufám, kompletní.

 

Dr. Zdeněk Mrkáček

CHKO Český ráj

zdenek.mrkacek@nature.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.