ŠKOLNÍ ROK 2007/2008? ROVNICE O NĚKOLIKA NEZNÁMÝCH

0

Dnes začal jeden z nejzvláštnějších školních roků v Turnově za poslední období. Na první pohled se nic dramatického neděje. Podíváme-li se ale na očekávaný sled událostí podrobněji, možná právě tento školní rok po sloučení dvou středních škol bude znamenat začátek procesu, který se významně dotkne i základních škol ve městě (viz anketa). A chcete vědět jednu opravdovou perličku? Do kasáren, přesněji na zdejší hotelovku, se možná vrátí Rusové. Ne ale vojáci, ale žáci!

n200709031607_zap_223_07_skolaDo školních lavic usedlo dnes v ZŠ ve Skálově ulici, resp. v odloučené budově v Prouskově ulici u nádraží, ve dvou třídách celkem 49 prvňáčků, v ZŠ v ulici 28. října otevřeli tři třídy s celkem 67 žáky, do ZŠ v Žižkově ulici přišlo 32 prvňáčků (dvě třídy) a v Mašově začalo svoji pouť za vzděláním 15 dětí. Novinkou tohoto školního roku je ukončení vyučování žáků čtvrtých tříd ZŠ Skálova ulice v odloučené budově na Daliměřicích. Škola nevyhovující prostory opustila a čtvrťáci od nádraží chodí nově do hlavní budovy v centru města. Ze stavebních úprav prošla o prázdninách největší změnou ZŠ v ulici 28. října, kde byla dokončena rekonstrukce sociálních zařízení, radnice má připravené projekty na rekonstrukci Mateřské školy na Zelené cestě, výměnu oken v ZŠ v ulici 28. října a na opravu bazénu na Výšince.

Z dlouhodobých trendů v turnovském základním školství se neděje nic nového, i nadále převažuje mimořádný zájem o ZŠ v ulici 28. října, pouhých 32 prvňáčků, kteří nastoupili do ZŠ v Žižkově ulici, kde také v minulosti otevírali čtyři první třídy, je zklamáním. Svoji roli jistě hraje i nejistota ze strany rodičů. Zvláště ti, kteří bydlí v historickém centru města, dávají raději přednost škole v ulici 28. října než té v Žižkově ulici, které „hrozí“ do budoucna stěhování k nádraží v souvislosti s avizovanou výměnou školních budov mezi touto školou a Integrovanou střední školou. Žádné rozhodnutí v tomto smyslu ale nepadlo.

O kauze stěhování a slučování dvou turnovských středních škol bylo za posledního půl roku napsáno mnohé (viz ZDE) a asi není třeba téma podrobně připomínat. Zmíníme se tedy pouze krátce o aktivitě radního Libereckého kraje Petra Doležala, který na zasedání turnovského zastupitelstva 28. června informoval o záměru vybudovat po sloučení OAHŠ s ISŠ a po přestěhování této školy do areálu v kasárnách podnikatelskou vysokou školu. Více ZDE. Zeptali jsme se tedy na prahu nového školního roku starostky Hany Maierové, jestli prázdniny v tomto směru přinesly nějakou novinku. „Pana náměstka Doležala jsem kontaktovala v červenci s tím, jestli není třeba projekt ještě dopracovat. Bylo mi sděleno, že text, který byl předložen turnovským zastupitelům 28. června, byl jen opravdu mírně doupraven, nic zásadního se v něm neměnilo a byl již předán na Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Ministerstvo by se k záměru mělo vyjádřit na počátku podzimu,“ uvedla pro server TvA Hana Maierová.

n200709031607_zap_224_07_skolaA co se děje v současné době na Obchodní akademii a Hotelové škole a v Integrované střední škole? Podle ředitelů obou škol Mileny Lednejové a Otakara Špetlíka probíhá vše na začátku nového roku standardně. Oba by byli nejraději, aby k avizovanému sloučení na konci tohoto roku nedošlo. Nicméně jsou nuceni sloučení připravovat. Někdy na podzim se také má konat výběrové řízení, ze kterého vzejde nový ředitel sloučené školy, o jeho termínu ale není zatím nic oficiálního známo. Nový subjekt s názvem Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola, Turnov, Zborovská 519,  příspěvková organizace, má fungovat od 1. ledna 2008.

Kromě slučování dvou středních škol by v tomto školním roce mohla být zajímavá informace o možném návratu občanů s ruským pasem do kasáren. Tentokrát ale nepůjde o vojáky, ale o studenty! Podle informací serveru TvA na Obchodní akademii a Hotelové škole možná budou připravovat 40 mladých Rusů, absolventů tamních všeobecně-vzdělávacích středních škol, pro výkon středních manažerských funkcí v nově budovaném pětihvězdičkovém moskevském hotelu. Turnovská OAHŠ byla v červnu oslovena zástupci firmy, která nový hotel v Moskvě buduje, a to díky tomu, že je pilotní školou pro tvorbu Školních vzdělávacích programů. Jednoroční specializované odborné studium by mohlo začít v listopadu t.r. dvouměsíční intenzívní výukou českého jazyka. Vše prý záleží na schválení studijního programu firmou a na povolení ministerstva školství a Libereckého kraje. Kapacity pro ubytování, stravování a vzdělávání cizinců z Ruska v Turnově jsou.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.