ROZJÍŽDÍ SE SPOLUPRÁCE ČESKÝ RÁJ – ITÁLIE

0

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4 st1:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normální tabulka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“;} Ve čtvrtek 7. srpna byla na Obecním úřadě v Hrubé Skále podepsána smlouva o spolupráci mezi místními akčními skupinami – MAS Český ráj a jihoitalským GAL Valle del Grocchio. Tohoto slavnostního aktu se kromě signatářů, tj. předsedkyně MAS Český ráj Vlasty Špačkové, která je starostkou Karlovic, a pana Francesca Kolosima, presidenta GALu, zúčastnili i starostové některých členských obcí a zástupci partnerských místních akčních skupin (MAS). Může to na první pohled vyznít jako jedna z tuctových zpráv, nicméně se za ní skrývá více než půlroční příprava této smlouvy a hlavně příprava programů, na kterých chtějí obě strany v budoucnu spolupracovat.

Co se skrývá za trochu nezvyklými zkratkami a názvy? MAS a GAL je prakticky totéž v našich národních jazycích – sdružení obcí, podnikatelů, zájmových sdružení a spolků v daném regionu, které mají určité společné zájmy a vzájemně blízké rozvojové projekty a na ně mají možnost čerpat finanční podporu z evropského programu Leader. Jeho zvláštností je, že o jeho konkrétním využití rozhodují ne úředníci na různých ministerstvech či krajských úřadech, ale sami členové MAS. Samozřejmě, že musí splnit různá kriteria a dodržovat daná pravidla, ale je to nejdemokratičtější způsob rozdělování finančních prostředků, který v EU funguje. Podobných MAS v Evropě existuje několik set.

 

Proč je dobré navazovat spolupráci s takto vzdáleným regionem? Na první pohled si tyto naše dva regiony podobné nejsou. V Kalábrii můžete během hodiny dojet od úžasného moře do hor s nadmořskou výškou 2000 metrů, z citrusových plantáží rovnou na lyže. To tady skutečně nemáme. Spojuje nás ale kombinace krásné přírody, památek a tisícileté kultivace krajiny. Oba regiony rozvíjejí programy na podporu zachování či rozvoje místních řemesel a turistického ruchu. Oba regiony jsou i podobně velké a oba jsou žádaným cílem například pro letní dovolené. A navíc: pan Kolosimo má italsko-anglicko-českou rodinu a přátele v Českém ráji, takže není problémem ani jazyková bariéra.

 

GAL Valle del Grocchio pracuje v jihoitalské Kalábrii již mnoho let a má velké zkušenosti s čerpáním prostředků z EU. V minulosti v Itálii řešili mnoho obdobných problémů, jako řešíme v Českém ráji. „GAL“ například pomáhá udržet obyvatele v regionu, aby neodcházeli za prací do měst. Řeší programy podpory handicapovaným spoluobčanům. Pracuje na programech záchrany kulturního a přírodního dědictví. A hlavně: snaží se o propagaci regionu tak, aby turistický ruch dal práci tamějším lidem. V Itálii tak pomohli mnoha lidem třeba otevřít pizzerii, cukrárnu, péci chleba ze zdejší speciality – kaštanové mouky, „GAL“ stojí za fungováním řady folklórních festivalů či za vybudováním naučných stezek.

 

n200808130936_zap_365_08_masV Českém ráji se řeší obdobné projekty. Ale zatím v mnoha směrech obtížněji, bez vnější pomoci. Na druhou stranu za posledních několik let si ve srovnání s italským regionem vůbec nevedeme špatně. Spousta řemeslníků i farmářů pracuje ve svých malých provozovnách i bez dotací, propagace Českého ráje se spojenými silami také docela daří. Řadě věcí se od nás „GAL“ může dokonce přiučit. Zejména vznik Geoparku si berou u nás za vzor. Závidí nám malou nezaměstnanost, schopnost lidí se o sebe postarat, zručnost řemeslníků i mnoho zajímavých nápadů – jako například přírodní park Šťastnou zemi, pivovar v Dětenicích atp.

 

Co se můžeme naučit od našich italských partnerů my, je způsob čerpání prostředků. Fungování profesionálního týmu odborníků, kteří zpracovávají různé programy. Zejména žádoucí je snaha využít každou příležitost ke zvýšení turistického potenciálu, který může region nabídnout. Jako příklad lze nabídnout nešťastnou archeologickou lokalitu v Příšovicích, která skončila zabetonovaná pod skladovou halou. Shodou okolností v Itálii právě dokončili archeologický průzkum obdobné lokality (6 – 7 tisíc let staré), kterou rozhodně nikdo nezničí, ba naopak se stane jedním z pilířů, o který budou opírat turistický rozvoj regionu. A to zde mají vcelku běžně římské a řecké památky staré 2-3 tisíce let.

 

V blízkém období chtějí oba regiony rozvinout několik konkrétních programů:

* Vzájemná výměna odborníků. Například aby si italští řemeslníci u nás rozvinuli svoje zkušenosti se zpracováním skla a naopak čeští mladí archeologové se mohli podílet na antických vykopávkách v Itálii…

* Rozvoj vzájemné turistické výměny – od nás ke krásnému moři, k nám za překvapivým bohatstvím přírody a památek.

* Vytváření podmínek pro obchodní kontakty (zemědělské produkty, sklo, kamenářské výtvory, dětská hřiště atp.).

* Podpora vzájemné informovanosti a výměny zkušeností (geopark) a vzájemná podpora při získávání grantů EU (partnerství se zahraničními partnery velmi pomáhá při jejich získávání).

 

Přestože pan Kolosimo za své dlouholeté práce ve prospěch rozvoje různých regionů ve světě (Nepál, severní Afrika, Rumunsko) zrealizoval jako expert OSN či Evropské komise řadu úspěšných projektů, ač mu naslouchali při jeho přednáškách různí významní akademici, ač se mnohokrát setkal s různými státníky (Václav Havel, Michail Gorgačov, papež Jan Pavel II.), působil na všech setkáních u nás, ať už to bylo v obcích, na Správě CHKO Český ráj, nebo s místohejtmanem Radimem Zikou, velice skromně a přátelsky. Odjížděl skutečně dojat srdečným přijetím a pohostinností a neustále opakoval, že přijel nabídnout svoji pomoc, ale celou dobu se u nás učil. Nebyla to určitě jen zdvořilost. Je dobré si občas uvědomit, čeho jsme za poslední roky dosáhli….

 

Autor:

Tomáš Tomsa

tomsa@tomovyparky.cz

 

 

MAS ČESKÝ RÁJ

Funguje od března 2006, hlavním cílem je ekonomický rozvoj území, zlepšení kvality života na venkově, rozvoj technické a dopravní infrastruktury v území, zlepšení podmínek místních samospráv ad.

Činnost MAS je zaměřena na hospodářský rozvoj, lidské zdroje, infrastrukturu, životní prostředí, cestovní ruch, zemědělství a lesnictví.

MAS Český ráj sdružuje 40 subjektů, pokrývá území 31 488 hektarů, zahrnuje 33 obcí a měst a žije zde 21 547.

Kontakt: Luděk Láska, manažer MAS, tel. 602 104 700.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.