ROZHODNUTÍM VLÁDY A SNĚMOVNY SE NA VESECKO VRACÍ RAKETOVÁ ZÁKLADNA

0

Turnov, přesněji jeho oblast Vesecka, se  dostal na mimořádné večerní jednání poslanecké sněmovny v pondělí 31. března. Jestli z toho ale obyvatelé našeho města budou mít radost, je na diskuzi. Projednávalo se totiž možné  oživení raketové základny, která zůstala na Vesecku po okupační Rudé armádě, která tam krom svinčíku zanechala i podzemní labyrint tajných chodeb. Nikdo je sice nikdy neviděl, nevyfotil ani nenatočil, ale v turnovském povědomí je jejich existence neustálým zdrojem polemik. Jsou? Nejsou? Vrcholní politici ale s největší pravděpodobností disponují podrobnějšími informacemi, a tak na mimořádném zasedání padl i návrh, že Turnov se opět v současné krizové době stane raketovou základnou. A to co nejdříve!

Schůze sněmovny byla svolána z důvodu zvýšení efektivity obrany České republiky. Jak uvedl premiér Sobotka, mimořádné zasedání bylo svoláno proto, že při běžném zasedání není dostatek času věnovat se palčivým otázkám vývoje na Ukrajině, Krymu a v Rusku a zároveň s tím si ujasnit naši vojenskou pohotovost, připravenost a také pozici České republiky v NATO. „Vláda se nemůže zabývat jen sama sebou, popřípadě sociálně vyloučenými či důchodci. Vláda se musí dívat i mimo hranice naší země,“ překvapivě uvedl Sobotka. Vzhledem k tomu, že se jednalo o velmi ožehavé téma, a jak neopomněl komentovat Kalousek – „Každej je podělanej z Ruska“ – bylo před sněmovnou přítomným novinářům oznámeno, že jednání je tajné.

Naštěstí má Turnov své novináře i v hlavním městě. Právě jednomu z nich se podařilo získat informace, které jsou, když ne na zamyšlení, tak na paniku určitě. V převlečení za dodavatele potravin do poslanecké kantýny (na záda si nalepil logo Kosteleckých uzenin a diktafon strčil do krabice od Tatra mléka) zachytil první část jednání.

Sobotka (ČSSD): Schůze byla svolána na základě informací, že Rusko se nemíní zastavit před hranicemi Ukrajiny, ale až u Kyjeva. Je víc než nutné se na tuto eventualitu připravit a jasně a zřetelně si vyjádřit, jak se k tomu, pokud tak nastane, Česká republika postaví.

Jourová (ANO, šéfe): Já si myslím, že je to předčasné. Pro naši firmu je důležitější čerpání evropských dotací.

Kalousek (TOP 09): Paní kolegyně, až se Putin rozeběhne, tak možná bude unie, ale jak ho znám, evropská to tedy rozhodně nebude…

Filip (KSČM): Pan kolega Kalousek rád straší papírovým čertem. Já vás mohu uklidnit. Obdržel jsem dopis od podnikatelů ruské národnosti z Karlovarska a ti mě ujistili, že rozhodně budou bránit zemi…

Kníže (TOP 09): A napsali jakou? Já jsem na Orrlíku zaslechl, že všude roztrrubují, že Karrlovy Varry založil carr Petrr Veliký…

Zaorálek (ČSSD): Kolegové, tak snad se vrátíme k tématu a nebudeme tady na půdě poslanecké sněmovny přetřásat drby z hradu pana knížete. Osobně jsem toho názoru, že bychom si měli jasně říct, co si můžeme a nemůžeme dovolit.

Babiš (ANO): Dovoliť si nemůžeme nič. Ještě jsem nezpočital štátnů kasu…

Kalousek: …a pak že tam po mém působení nic nezbylo.

Bělobrádek (KDU-ČSL): Naše tradiční strana jde vždy a za každých okolností jednotně s každým. Rozhodně si ale nemyslím, že by se mělo uvažovat o krácení desátku církvím. A stejně nám nic jiného než modlení nezbývá.

Zaorálek (ČSSD): Ale tento postoj chytré horákyně, který doposud Česko zaujímá, mně moje působení coby ministra zahraničí nijak neusnadňuje, to snad vážení kolegové pochopíte. Alespoň nějaké rakety, ať mám nějaké eso v rukávu. Slyšel jsem, že Turnov disponuje zachovalou raketovou základnou po spřáteleném vojsku. Dokonce tam jsou desítky kilometrů tajných chodeb, bude se kde schovat, až Putin nastoupí.

Farský (STAN): …no, já vám nechci brát iluze. Ale tam je leda tak pár továrních hal, smrků, bříz a modřínů, o nějakých výkopech a tajných chodbách se mezi lidem předávají ústně jen takové báchorky. To ale budou velké náklady, tam zase raketovou střelnici vrátit, ne? A další problém vidím v případě, že se někomu něco stane. V Turnově je sice taky špitál, ale v Semilech máme lepší.

Stropnický (ANO, šéfe): Já vám to, pane ministře Zaorálku, usnadním. Dovolil jsem si na dnešní jednání pozvat generální štáb armády České republiky a už slyším rázný…

Bohužel tady záznam odvážného novináře končí, byl odhalen, logo Kosteleckých uzenin strženo, a ochrankou byl vhozen do venku čekajícího houfu investigativců.

Dle potvrzených zpráv přímo z tajných kanálů BIS odešel celý generální štáb armády ČR zadním vchodem po dvou hodinách a s otrhanými hodnostmi. Z toho lze usuzovat, že jednání bylo emočně vypjaté. Bohužel, podrobnosti se zjistit nepodařilo. Snad jen, že ke znectění uniforem našich elitních generálů došlo poté, co jeden z nich navrhl získat větší počet zbraní tím, že je armáda zrekvíruje ve vojenských muzeích a druhý se domáhal, aby každý voják na náklady státu obdržel tištěný text chorálu „Ktož jsú boží bojovníci…“

Každopádně se, jak uvedl turnovský starosta Tomáš Hocke pro TvA, tento problém objeví na nejbližším jednání zastupitelstva, které v horizontu roku až dvou o věci rozhodne. Pokoušeli jsme se oslovit i několik turnovských zastupitelů, aby se s námi podělili o svůj názor na téma oživení raketové základny na Vesecku. Ale když žádný z patnácti dotázaných nevěděl, kde je Vesecko, a jeden dokonce ani netušil, co to je poslanecká sněmovna, a ve které zemi leží Turnov, svou snahu jsme vzdali. O dalších podrobnostech o možné instalaci raketové základny v Turnově vás budeme neprodleně informovat.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.