ROK EVROPSKÝCH DOTACÍ? DOUFEJME

0

Letošní rok by měl být konečně ve znamení vyhlášení dotací z operačních programů Evropské unie. Penězi z Evropy se dnes zaklíná kde kdo, ale málokdo je také vidí fyzicky na účtech. Obce mají připraveny projekty za stamiliony korun, jen některé budou schváleny. I tak ale všichni musí počítat s tím, že dotace pokryje nějakých osmdesát procent nákladů, zbytek musí doplatit žadatel ze svého, což u projektu za čtvrt miliardy je hezkých pár milionů.

I tohle je jedním z důvodů, proč třeba turnovská radnice hledá investora sportovního areálu v Maškově zahradě. Na městských internetových stránkách si můžete přečíst výzvu pro potenciálního soukromého investora. Tomu je prioritně nabízena plocha, kde by měl stát hotel, nikdo se ale asi nebude zlobit, když se zatím neznámý rozhodne postavit i zimní stadion nebo koupaliště. Podle informací serveru TvA se již první zájemci na radnici zastavili, nicméně předpokládané náklady na vznik celého areálu ve výši čtvrt miliardy, to je opravdu jen pro silného investora. A hotel bez zázemí sportovního areálu na ploše mezi Dioptrou, polorozpadlým areálem jatek a železniční tratí, těžko říct, jestli může být v této podobě vůbec atraktivní. Jak přiznal místostarosta Jaromír Pekař, město není schopno v současnosti zainvestovat celý areál, proto se může projekt i částečně změnit, ale sportoviště tam zůstat musí, to je podmínka. A protože se letos na jaře má začít se stavbou termálních lázní na Všeni, kdoví, jaký osud turnovský projekt vlastně čeká. Oficiální odhady, kdy by si Turnovští mohli v Maškově zahradě zabruslit nebo zaplavat, neexistují, v tomto desetiletí s tím ale určitě nepočítejte.

To s jinými projekty jsme na tom v Turnově lépe. Jestliže se v Bruselu umoudří a po někde až ročním zpoždění některé dotační tituly vyhlásí, má turnovská radnice již připraveno několik menších projektů. Jak zaznělo na posledním loňském zasedání zastupitelstva města, jedná se především o projekt na rekonstrukci plaveckého bazénu na Výšince, úpravu návsi a chodníků v Mašově, úpravu parku na Šetřilovsku a projekt na úpravu plochy před Střelnicí, kde vznikne náměstí Bohuslava Jana Horáčka. Kromě toho ale radnice bude žádat ještě o peníze na revitalizaci rybníčků pod hruborohozeckým zámkem nebo na parkoviště pod Valdštejnem a u nemocnice. Z větších projektů to v budoucnu bude například dopravní terminál u nádraží nebo stavba nového centra pro hendikepované děti se samostatným zařízením pro dospělé, postižené autismem (stavba má vzniknout na místě dnešní Waldorfské mateřské školy v Daliměřicích).

200801070941_zap_08_08_projekt

Obrázky ze studie sportovního areálu v Maškově zahradě. Na ploše 6,5 hektaru má být hotel, krytý a venkovní bazén a kluziště. Původně měla areál financovat nadace B. J. Horáčka, na počátku tohoto desetiletí vzniklo postupně několik projektů, po smrti mecenáše ale záměr živoří na hranici realizovatelnosti. Původní příslib pana Horáčka byl investovat zde téměř jednu miliardu korun. Ta prý byla podle hodnověrných zdrojů pro Turnov i skutečně připravena. Na převod peněz už ale nedošlo. Bohužel, protože vidina bezproblémového financování sportoviště v Maškově zahradě vedla k překotné likvidaci koupaliště v Dolánkách.

200801070942_zap_09_08_projekt

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.