REKONSTRUKCE ULICE 28. ŘÍJNA POSTUPUJE LÉPE, NEŽ JSME ČEKALI

0

VHS Turnov si dovoluje informovat o průběhu aktuálně největší investiční akce, kterou je rekonstrukce ulice 28. října v Turnově. Její investiční náklad je přibližně 30 mil. Kč bez DPH a stavbu chceme dokončit v říjnu příštího roku. Vodohospodářské sítě vyměňujeme od Mariánského náměstí až po nemocnici podél důležitých městských domů – školy, školky i domova důchodců. Navíc přeměníme prostory od nemocnice po vyústění do ulice 5. května a celou Kinského ulici. Na úhradu prací jsme dostali peněžní příspěvek města ve více jak poloviční výši. Akce je zastupiteli stanovená jako TOP priorita tohoto funkčního období, a to zejména proto, že po výstavbě sítí budou obnoveny všechny zničené povrchy komunikací i chodníků.

Stavební práce byly zahájeny v očekávaném termínu v první polovině října. Je příjemné konstatovat, že přes všechny řešené a často nečekané otázky je dosavadní průběh stavby velmi klidný. Navíc je vidět zřetelný posun „stavebního čela“ směrem podél Mariánského kostela nahoru až do oblasti Havlíčkova náměstí. Klíčové je, že máme opět štěstí na počasí. Skoro nesněží, není mráz a na podzim je i minimum srážek. Navíc na stavbě pracuje dodavatel klíčových úseků v centru města z akce Čistá Jizera – firma Integra Liberec. Z předešlé akce načerpali extrémní množství zkušeností nejenom její pracovníci, ale i celý tým města a VHS. Díky Čisté Jizeře jsme si tedy mysleli, že nás již nemůže nic překvapit.

n201211211348_zap_352_2012_vhsAle jako vždy se objevilo něco úplně nečekaného. Ukázalo se, že vytyčená telekomunikační vedení nejsou pouze kabely v zemi, ale že jde o ohromný kolektor z tvrdého betonu přímo pod povrchem komunikace. Je plný dálkových kabelů a stavba se mu musí již od začátku vyhýbat. I proto jsme museli prodloužit o týden očekávanou dopravní uzávěru propojky Dvořákovy ulice s náměstím. A bylo zřetelně vidět, jak tato uzávěra přinesla kolony aut v centru města. Komplikace s kabely je naštěstí vyvážena pozitivní skutečností, že naši předci při stavbě telekomunikačního kolektoru „neodflákli“ podloží silnice a my můžeme rekonstrukci povrchů příští rok na jaře řešit v tak malém rozsahu, jak jsme předpokládali.
 
Velmi příznivé počasí pro stavbu naznačuje, že se do vánočních svátků dostaneme pravděpodobně až na úroveň základní školy. Do vánoční přestávky také dokončíme na spodní části všechny opravy přípojek a propojení vodovodního systému ze starého na nový. Současně pracujeme nad projekty a tvoříme detaily řešení chodníků a autobusové zastávky v oblasti Mariánského náměstí. Tyto práce začneme co nejdříve v příznivém jarním počasí.
 
Co bude se stavbou v zimních měsících, za nás rozhodne počasí. Ze zkušenosti minulých let nicméně očekáváme, že stavba bude moci probíhat i v lednu a únoru. V každém případě nás čeká ještě jedna velká komplikace. V březnu by v prostoru u Vesny na Havlíčkově náměstí měla začít další souběžná stavba – rekonstrukce plynovodu, která je trasována přes Havlíčkovo náměstí a dále celou ulicí 28. října a kolem nemocnice až do prostoru začátku Benátek. Věříme, že tato nezávislá investice naše stavební práce zkomplikuje jen minimálně.
 
A to nejdůležitější na závěr: Děkujeme upřímně všem Turnovanům i lidem bydlícím v sousedství stavby za dosavadní klid a trpělivost.

Ing. Milan Hejduk, předseda Rady sdružení VHS Turnov, hejduk@vhsturnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.